- Ak sa povie švajčiarske hodinky, väčšina z nás si predstaví kráľovské Rolexky. Vo Švajčiarsku však sídlia aj mnohé ďalšie európske značky hodiniek svetového mena.
- Bohatou hodinárskou históriou sa môže pochváliť aj Nemecko.
- Jedna z najlepších hodinárskych značiek v Európe má svoj pôvod v Rusku. Jej chronometre sa vyznačujú vysokou kvalitou a dobrou dostupnosťou.
Európske značky hodiniek vynikajú modelmi s jemnou kvalitou a tradičným remeselným spracovaním. Hoci status Mekky hodinárstva si na starom kontinente bezkonkurenčne drží Švajčiarsko, hodinársky priemysel má svoje ikony aj v mnohých ďalších európskych krajinách. Napríklad, jemným hodinárskym umením sa preslávilo Nemecko. A zaujímavosťou je, že jedna renomovaná európska spoločnosť má svoj pôvod v Rusku. V prvej časti nášho seriálu o najlepších európskych značkách hodiniek sa teda pozrieme nielen do Švajčiarska a Nemecka.
Obsah článku
Európske značky hodiniek: Švajčiarsko
Asociáciu medzi Švajčiarskom a kvalitnými hodinkami má vytvorenú aj laik. Centrom švajčiarskeho hodinárstva je Ženeva, v širšom ponímaní časť medzi Ženevou a Bazilejom. Tieto mestá sú tiež dejiskom tých najvýznamnejších hodinárskych výstav.
Zenith
Začnime švajčiarskym luxusom. Spoločnosť Zenith bola založená v roku 1865 v Le Locle a v súčasnosti sa chváli statusom jedného z najstarších nepretržite fungujúcich hodinárov sveta. V roku 1999 ju pod svoje krídla zobral koncern LVMH. Hodinky Zenith sú známe prevahou kvality nad kvantitou a vysokou presnosťou. Predstavujú ideálnu voľbu pre náročných nositeľov, ktorí chcú vyniknúť v dave. Cena za švajčiarsku kvalitu sa v tomto prípade pohybuje rádovo v tisíckach eur.
Omega
Na švajčiarskom trhu ešte chvíľu zostaneme. Značka Omega začala svoje chronometre predávať ešte v roku 1848 ako malá hodinárska dielňa v Le Chaux de Fonds. O kvalite hodiniek Omega svedčí aj fakt, že značka je oficiálnym časomeračom rôznych športových podujatí vrátane olympijských hier a spolupracuje s NASA. Z dielne dizajnérov Omegy vychádzajú prevažne luxusné a športové modely vybavené špičkovými technológiami. Ceny sa pohybujú v tisíckach eur.
Mido
Luxusná, no zároveň cenovo dostupná švajčiarska značka. Hodinky Mido sa na trhu objavili tesne po skončení vojnových rokov. Značku založil v roku 1918 Georges G. Schaeren v slávnej Le Locle. Výrobca si zachováva typickú švajčiarsku kvalitu, ktorú šikovne prepája s inováciami a vkusným dizajnom. Inšpiráciou pre kolekcie sú neraz významné architektonické diela ako rímske Koloseum, Royal Albert Hall či budova Múzea vedy a umenia v Singapure. V ponuke nájdete primárne mechanické hodinky s ručným alebo automatickým pohonom. Ceny sa pohybujú na úrovni stoviek až tisícov eur.
Európske značky hodiniek: Nemecko a Litva
Ak hovoríme o hodinárskom umení, Nemecko sa drží tesne za Švajčiarskom. Dá sa povedať, že čím je pre Švajčiarov Ženeva, tým je pre Nemcov Glashütte. Práve v tomto meste sa zrodilo tradičné nemecké hodinárstvo a dnes tu sídlia najväčšie saské značky.
NOMOS Glashütte
NOMOS Glashütte je klenotom nemeckého hodinárskeho trhu. Značka vznikla v roku 1990 a počas svojej krátkej histórie stihla získať desiatky ocenení za dizajn a kvalitu hodiniek. Práve dizajn inšpirovaný školou Bauhaus je to, v čom hodinky NOMOS jednoznačne vynikajú. Od roku 2014 si značka vyrába všetky komponenty strojčekov vo svojich dielňach a vybavuje nimi väčšinu modelových radov. V portfóliu nájdete popri elegantných kúskoch aj vysoko kvalitné športové hodinky. Ceny sa pohybujú na úrovni tisícok eur.
Vostok Europe
Populárne hodinky Vostok Europe sa vyrábajú v litovskom meste Vilnius, ale vyznačujú sa pevnými ruskými koreňmi. Pôvodná firma Vostok vznikla v roku 1942 v Čistopoli. Po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu sa prebudila iniciatíva ponúknuť mimoriadne populárne chronometre západnému svetu. Stalo sa tak vďaka prepojeniu Vostoku so závodom Koliz v roku 2003. Vznikli hodinky Vostok Europe, ktoré sa stali silnou konkurenciou pre renomované európske značky hodiniek. V prospech Vostok-u hrala dobrá cenová dostupnosť, popri ktorej si tieto chronometre dokázali zachovať aj vynikajúcu kvalitu. Cielia na náročnejších nositeľov, neboja sa výraznejších farieb ani dizajnov a stavajú na odolnosti a precíznosti. Hodinky Vostok Europe kúpite už za niekoľko stoviek eur.