Automatické naťahovanie hodiniek: Čo je Watch Winder a ako funguje?

Čo je to Watch Winder?
Zdieľaj
LinkedIn

Problematika naťahovania hodiniek je rovnako stará ako samotná koncepcia nositeľných časomier. Zatiaľ čo odpoveďou na klasické naťahovanie mechanických hodiniek korunkou boli automatické strojčeky, teraz zachádza technológia ešte ďalej. Na scéne je Watch Winder alebo ak chcete naťahovač hodiniek a zberatelia ani odborníci sa jednoznačne nezhodujú v tom, či je automatickým hodinkám na prospech alebo na škodu. V nasledujúcom článku preto zaostríme práve týmto smerom. Dozviete sa, čo je Watch Winder, ako funguje a či ho vaše hodinky potrebujú.

Obsah článku

Ako fungujú automatické hodinky

Aby sme porozumeli tomu, čo je Watch Winder a ako funguje, pripomeňme si najprv, ako pracuje automatický strojček vo vašich hodinkách. Zatiaľ čo klasické mechanické hodinky si vyžadujú pravidelné naťahovanie korunkou, automatické časomiery využívajú pre svoj chod energiu z pohybu vášho zápästia. V ich srdci sa nachádza hlavná pružina, ktorá sa postupne odvíja a poháňa prevody hodinových ručičiek. Za normálnych okolností sa pohybom vášho zápästia otáča rotor, ktorý nabíja pružinu. Niektoré rotory nabíjajú pružinu pri otáčaní v oboch smeroch, niektoré len v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek.

Väčšina automatických hodiniek má rezervu chodu 36 až 72 hodín. Keď si hodinky na noc zložíte, pružina sa nenabíja, ale strojček ďalej funguje. Problém nastáva, ak hodinky odkladáte na dlhší čas. Hodinky sa po vyčerpaní rezervy jednoducho vybijú a zastanú. Tu prichádzajú na scénu naťahovače hodiniek, tzv. Watch Winders, ktoré vaše hodinky udržia v nepretržitom chode.

Watch Winder: Všetko, čo potrebujete vedieť o naťahovači hodiniek

Naťahovač hodiniek alebo Watch Winder je elektronické zariadenie, zvyčajne škatuľka alebo úložný box, určené na nabíjanie automatickým hodiniek v čase, keď sa nenosia. Tým, že naťahovač udržiava hodinky v neustálom chode, nedôjde k ich zastaveniu a všetky nastavenia ako čas, dátum či kalendár zostávajú zachované.

Ako funguje Watch Winder?

Väčšina naťahovačov hodiniek má podobu úložného puzdra, do ktorého bezpečne a efektne odložíte svoje hodinky. Zariadenie Watch Winder môže byť napájané batériami alebo priamo zo siete. Funguje tak, aby simulovalo pohyb zápästia pri nosení hodiniek. Neotáča sa však stále. Naťahovače sú spravidla vopred naprogramované na otáčanie hodiniek spôsobom, ktorý nespôsobí ich poškodenie. Niektoré zariadenia ponúkajú možnosť nastaviť, ako často a akým smerom sa majú otáčať, prípadne ponúkajú aj tzv. obojsmerné navíjanie. Vedia sa tak efektívnejšie prispôsobiť rotoru vo vašich hodinkách.

Watch Winder: Výhody a nevýhody naťahovača hodiniek

Kvalitný naťahovač hodiniek vaše hodinky nepoškodí a udrží ich v neustálom chode, vždy presne nastavené a pripravené na okamžité sprevádzanie vášho zápästia. Prečo teda vznikla v odbornej verejnosti diskusia o používaní naťahovačov? Zaostrime bližšie na výhody a nevýhody týchto zariadení.

Výhody Watch Winder

  • Pohodlie pre majiteľov viacerých hodiniek: Ak vlastníte viacero hodiniek, ktoré pri nosení striedate, vyhnete sa ich zložitému nastavovaniu pred nasadením na zápästie. Zdĺhavé môže byť napríklad neustále nastavovanie večného kalendára či fáz mesiaca.
  • Ochrana hodiniek: Naťahovač hodiniek predstavuje bezpečné miesto pre odloženie vašich pokladov. Tieto boxy chránia hodinky pred prachom a vzdušnou vlhkosťou a tým aj pred koróziou.
  • Estetika: Nadšencov a zberateľov hodiniek nič neteší viac ako pohľad na ich presne zosynchronizované časomiery efektne vystavené v kvalitných naťahovačoch.

Nevýhody Watch Winder

  • Rýchlejšie opotrebovanie hodiniek: Mechanické hodinky sa skladajú z mnohých malých častí, ktoré sú náchylné na opotrebovanie. Odborníci sú presvedčení, že ak sa hodinky neustále dobíjajú a sú v nepretržitom chode, skracuje to ich životnosť.
  • Zníženie rezervy chodu: Niektorí hodinári uvádzajú, že automatické hodinky, ktoré sú neustále len v naťahovači, postupne strácajú svoju rezervu chodu.
  • Cena: Kvalitný naťahovač hodiniek stojí stovky eur. Ak ich potrebujete viac, musíte zainvestovať sumu, za ktorú by ste kúpili niekoľkonásobne viac kvalitných úložných boxov bez funkcie naťahovania a možno aj kvalitné hodinky.

Potrebujete naťahovač hodiniek?

Odpoveď je nie, ak vlastníte jedny alebo dvoje automatické hodinky, ktoré len z času na čas odkladáte. Vaše časomiery si tak vystačia s vlastnou rezervou chodu, prípadne ich z času na čas nabijete, respektíve opätovne nastavíte.

Odpoveď je áno, ak vlastníte kvalitné automatické hodinky hneď v niekoľkých modeloch. V takom prípade môže byť pre vás zaťažujúce a nepohodlné neustále myslieť na ich pravidelné nabitie, prípadne ich opakovane pred nosením nastavovať. Watch Winder zaručene oceníte.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.