Seriál Prvotiny: Tipy na kúpu prvých mechanických hodiniek

Automatické (mechanické) hodinky Seiko 5
Zdieľaj
LinkedIn

Ani v časoch, keď sú quartz či smart hodinky spoľahlivým praktickým sprievodcom a mobilný telefón nevyhnutnosťou, nestratili mechanické hodinky na popularite. Predstavujú odkaz na minulosť a verejné vyhlásenie zanietenosti svojho nositeľa pre tradičné a kvalitné hodinárstvo. Ak ste sa aj vy rozhodli odložiť svoje moderné časomiery do šuplíka a konečne si zapnúť na zápästie kvalitné mechanické hodinky, ste na správnom mieste. V prvej časti nášho seriálu Prvotiny sme pre vás pripravili praktické tipy na kúpu prvých mechanických hodiniek.

Obsah článku

Ako si vybrať mechanické hodinky

Ak sa budete snažiť zorientovať vo sfére mechanických hodiniek, rýchlo zistíte, že na výber sú nekonečné kombinácie možností. Aby sme vám proces rozhodovania uľahčili, zosumarizovali sme niekoľko praktických tipov, ako vybrať mechanické hodinky. Primárne potrebujete zvážiť dva základné faktory – rozpočet a strojček.

Cena mechanických hodiniek

Dobré mechanické hodinky nie sú lacná záležitosť. Podobne ako autá aj jednotlivé hodinkové skvosty sa značne líšia v cenách, ktoré sa pri kvalitnej mechanike pohybujú od stoviek eur po 7-ciferné sumy. Dôkladne preto zvážte svoj rozpočet a plánovanú investíciu.

V prípade, že sa vaše investičné plány pohybujú v 3-ciferných sumách, nesklamú vás Japonci v dielňach Seiko alebo Citizen. V cenovej kategórii nad 1 000 eur nájdete aj modely od renomovaných švajčiarskych značiek ako TAG Heuer, Oris či Longines. Plán zainvestovať 4 000 – 5 000 eur už môže skončiť u vysokokvalitných mechanických hodiniek z dielne značky Breitling či Omega, ktoré spoľahlivo obstoja v skúške časom. Ak máte ešte štedrejší rozpočet, zamerajte sa na katalógy Rolex alebo Patek Philippe.

Vnútorná krása mechanických hodiniek – strojček

Primárne nejde o farbu, štýl ani použité materiály. Aj keď dizajn hodiniek je rozhodne dôležitý, srdcom mechanických časomier je kvalitný strojček. Práve mechanický pohon je tou najhodnotnejšou a najpôvabnejšou časťou hodiniek, ktoré si plánujete kúpiť. Jeho výberu preto venujte náležitú pozornosť.

Je dôležité si uvedomiť, že len niekoľko výrobcov ponúka hodinky s mechanikou z vlastnej dielne. Patrí k nim napríklad Zenith, Rolex alebo Patek Philippe. Väčšina výrobcov používa švajčiarske strojčeky od ETA alebo Sellita. Sú to špecializovaní výrobcovia spoľahlivých pohonov, takže po takýchto mechanických hodinkách sa rozhodne nebojte siahnuť.

Ak sa zameriate na cenovo dostupnejšie japonské hodinky, stretnete sa primárne s mechanickými strojčekmi z dielne Seiko alebo Citizen. Výrobcovia ponúkajú vlastné „in-house“ pohony, ktoré sú väčšinou vyrábané na automatizovanej linke, nie ručnou montážou. V porovnaní so švajčiarskymi strojčekmi bývajú považované za menej presné, ale ak chcete získať mechanický model hodiniek za výhodnú cenu a nepotrebujete mať na ciferníku napísané „Swiss made“, predstavujú ideálnu voľbu.

Hodinky Invicta s mechanickým pohonom

Tipy na prvé mechanické hodinky

Prinášame vám niekoľko konkrétnych tipov na mechanické hodinky základnej a strednej úrovne, ktoré môžu byť ideálnou voľbou pre vstup na tento hodinársky level.

Timex Marlin

Reedícia originálu zo 60. rokov značky Timex je v ponuke za cenu, ktorá zďaleka neatakuje 4-cifernú sumu. Automatický pohon a klasický štýl s retro nádychom a subtílnejším puzdrom predstavuje cenovo výhodnú voľbu vstupu do sveta mechanických hodiniek spoza veľkej mláky.

Seiko Prospex Padi

Cenovo výhodná voľba z japonskej dielne pre milovníkov športového dizajnu. Automatický potápač Seiko je robustný, nadčasový a ponúka kombináciu dobrej kvality a výhodnej ceny.

Tissot Powermatic 80

Cenovo prijateľná voľba automatu tentoraz švajčiarskej výroby. Tissot Powermatic 80 ponúkajú slušnú rezervu chodu, priamočiaru športovú eleganciu a punc švajčiarskej kvality. To všetko stále za 3-cifernú cenovku.

Hamilton Jazzmaster

Značka s americkou identitou, vyrábajúca svoje hodinky vo Švajčiarsku vás môže osloviť svojím chronografom Hamilton Jazzmaster. Ponúka príťažlivý vzhľad s možnosťou nahliadnuť na jemnú mechaniku strojčeka z dielne ETA a elegantným koženým remienkom za cenu okolo 1 000 eur.

Omega Seamaster Aquaterra

Dostávame sa do strednej triedy, kde sa cenovky pohybujú v 4-ciferných sumách. Za túto investíciu môžete získať hodinky poprednej značky preslávené Jamesom Bondom aj astronautmi NASA. Omega Seamaster ponúkajú príťažlivý vzhľad s možnosťou nahliadnuť na kaliber 8900 cez zadnú stranu puzdra, vodotesnosť na úrovni 150 m a slušnú hodnotu.

Zenith Defy

Mechanické hodinky cenou atakujúce 5-cifernú sumu ponúkajú záruku švajčiarskej kvality, interný strojček Elite a príťažlivý nositeľný ležérny dizajn. Môžete sa spoľahnúť na dokonalú prepracovanosť a dôraz na každý detail, ktorým je značka Zenith známa.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.