Prečo tikajú a ako fungujú mechanické hodinky?

Vysvetlíme vám, ako fungujú mechanické hodinky
Zdieľaj
LinkedIn

Mechanické hodinky sú zhmotnením ozajstného hodinárskeho umenia, výsledkom odbornosti, vynaliezavosti a 600-ročného zdokonaľovania. Robia presne to, čo iné hodiny – merajú čas. Pre svoj chod využívajú energiu hnacej pružiny a zložitý mechanizmus radu dokonale zapadajúcich ozubených kolies. Výsledkom drobnej a pritom neuveriteľne komplikovanej konštrukcie je nielen upokojujúci tikot, ale aj presný pohyb ručičiek po číselníku. Ozaj a viete, prečo vlastne tikajú? Prevedieme vás fascinujúcimi tajomstvami sveta hodinárstva: bližšie vám predstavíme mechanické hodinky.

Obsah článku

Čo sú to mechanické hodinky

Mechanické hodinky sú vybavené mechanickým strojčekom, teda strojčekom, ktorý pre svoj pohon nepotrebuje batériu ani iný podobný zdroj energie. Tieto hodinky fungujú vďaka pravidelnému naťahovaniu korunkou, ktoré zabezpečí 24 – 48 hodín pravidelného tikania. Mechanické hodinky teda neobsahujú žiadnu elektroniku, všetko funguje vďaka presne skonštruovanej mechanike. Tým sú fascinujúce nielen pre odborníkov a zberateľov, ale aj pre bežných užívateľov.

Komponenty mechanických hodiniek

Základné komponenty mechanického strojčeka

Aby sme aspoň z časti porozumeli tajomstvu fungovania mechanických hodiniek, musíme sa najprv zoznámiť s kľúčovými komponentmi strojčeka:

  • hlavná pružina – zdroj energie hodiniek, navíja sa otáčaním korunky, je uložená v pérovníku,
  • súkolie – systém ozubených koliesok, slúžiacich pre prenos energie z pružiny,
  • krokové koliesko – riadi tok energie z hlavnej pružiny a bráni tomu, aby sa uvoľnila naraz, je zodpovedné za tikanie hodiniek,
  • zotrvačník (oscilátor) – riadi to, v akých intervaloch sa pohybuje celý ozubený systém a s ním aj ručičky hodín (delí čas na jednotlivé úseky).

Ako fungujú mechanické hodinky

Aby sa ručičky na ciferníku pohybovali, musí sa energia z pružiny preniesť správnym spôsobom až na ručičkové súkolie. Celý tento proces si pre lepšie porozumenie rozdelíme na niekoľko krkov. V hodinkách sa samozrejme deje kontinuálne a nepretržite počas ich chodu.

Natiahnutie hlavnej pružiny

Zatiaľ čo automatické hodinky majú navíjanie pružiny zabezpečené rotorom, v prípade mechanických hodiniek sa hlavná pružina navíja manuálne, korunkou. Takto navinutá pružina vytvára napätie, ktoré pôsobí na pérovník. Otáčanie pérovníka dá do pohybu celý systém ozubených kolies.

Prenos a rozdelenie energie

Bez regulácie by pružina len vystrelila a výsledkom by bola len krátky a veľmi nepresný pohyb. Preto sa energia prenáša cez systém ozubených koliesok. Každé ozubené koliesko je pritom tvorené dvomi kolesami v rôznych veľkostiach, umiestnenými na spoločnej osi. Je to preto, aby si mohli kolieska navzájom poháňať ozubené hriadele a aby sa energia pohybu prenášala.

Pérovník dá do pohybu minútové koliesko, ktoré rotuje 1x za hodinu. Energia prechádza na medziľahlé koliesko, ktoré posúva sekundové, rotujúce rýchlosťou 1x za minútu. Centrálne koliesko sa za otočí okolo svojej osi len raz za 12 hodín a zabezpečuje pohyb hodinovej ručičky. Chod súkolia mechanických hodiniek reguluje krokové koliesko. Po obvode nemá klasické zúbky, ale výbežky v tvare čižmy, do ktorých sa zachytávajú výbežky kotvy v tvare písmena T. Kotva je ďalej prepojená so zotrvačníkom. Vďaka tomu sa energia z hlavnej pružiny rozdeľuje a hodinky tikajú.

Regulácia chodu hodiniek

Za reguláciu chodu hodiniek – inak povedané za rozdelenie času na úseky ako sú sekundy, minúty a hodiny – je zodpovedný zotrvačník. Ten určuje súkoliu, akou rýchlosťou sa má otáčať, aby sa ručičky pohybovali správne a mechanické hodinky ukazovali správny čas. Zotrvačník je cez kotvu spojený s krokovým kolieskom. Vo svojom vnútri má veľmi tenkú pružinu presnej dĺžky, ktorá vďaka energii zo súkolia pravidelne pulzuje, reguluje pohyb zotrvačníka a ten chod súkolia. Deje sa tak vďaka popudovému kolíku, ktorý má zotrvačník upevnený na svojom hriadeli. Impulz zo zotrvačníka je cez tento kolík prenesený na kotvu. Tá svojimi ramenami v správnej frekvencii zastavuje a púšťa krokové koliesko.

Celý systém ozubených koliesok je vždy vypočítaný a navrhnutý tak, aby sa každé koliesko poháňajúce ručičku otáčalo správnou rýchlosťou. Jedná sa o premyslený a zložitý mechanizmus a preto je tak nádherné ho pochopiť aj vlastniť. To je tiež dôvod, prečo majú mechanické hodinky svojich nadšencov aj v 21.storočí.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.