Najpoužívanejšie puzdra hodiniek podľa materiálu: Dominuje oceľ

Pozreli sme sa na tie najpoužívanejšie púzdra hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Pri kúpe hodiniek je potrebné zvážiť množstvo detailov. K prvým faktorom, ktoré vstupujú do výberu, bývajú dizajn, štýl, komplikácie a typ strojčeka. Opomenutý by ale nemal byť ani materiál, z ktorého sú hodinky vyrobené. Najmä materiál puzdra je kľúčový čo sa týka odolnosti, celkového vzhľadu, hmotnosti a komfortu nosenia hodiniek. Bližšie sme sa preto pozreli na hodinkové puzdro z pohľadu najpoužívanejších materiálov.

Obsah článku

Oceľové hodinkové puzdro

Nehrdzavejúca oceľ, konkrétne chirurgická oceľ 316L, je najpoužívanejším materiálom pre výrobu puzdra aj hodinkových náramkov. Jedná sa o železno-uhlíkovú zliatinu, obohatenú o chróm, nikel a molybdén. Obávaný nikel je v oceli silne viazaný a nedostáva sa na povrch do kontaktu s pokožkou. Chirurgická oceľ sa preto považuje za hypoalergénnu a veľmi šetrnú k ľudskej pokožke. Okrem toho sa tento materiál vyznačuje vysokou odolnosťou voči korózii a tvrdosťou, vďaka čomu sú hodinky s oceľovým puzdrom vhodné na každodenné nosenie. Prednosťou ocele je aj efektný, moderný vzhľad, priateľská cena a dobrá leštiteľnosť. Menšou nevýhodou je náchylnosť na škrabance.

Oceľovo puzdro je klasikou medzi hodinkami

Oceľové hodinkové puzdro s PVD

Oceľové puzdro nájdete aktuálne na trhu aj v zlatej, ružovo-zlatej, čiernej či v medenej farbe. Na dosiahnutie farebného efektu sa využíva metóda známa ako PVD. Jedná sa vlastne o povrchovú úpravu oceľového puzdra, pri ktorej sa vo vákuu vyseparujú mikročiastočky požadovanej látky (napr. zlata) a pod vysokým tlakom sa nanesú na oceľ. Povrchový materiál sa teda nenanáša na základ ako náter či fólia, ale jednotlivé mikročastice s oceľou doslova splynú. To zaručuje, že sa vám hodinkové puzdro v žiadnom prípade nezačne olupovať. PVD tiež zvyšuje tvrdosť a odolnosť hodiniek. Prípadné tenké škrabance však môžu byť v tomto prípade výraznejšie a viditeľnejšie.

Titánové hodinkové puzdro

Titán je veľmi tvrdý a odolný materiál, ktorý strojček hodiniek spoľahlivo ochráni. Okrem hodinárstva sa používa aj v mechanike, v medicíne a dokonca aj pri skladovaní jadrového odpadu. Popri tom je veľmi ľahký (o 40 % ľahší ako oceľ), čím zvyšuje komfort nosenia hodiniek. Je tiež veľmi odolný voči morskej vode, vďaka čomu je mimoriadne obľúbenou voľbou pre potápačské hodinky. Titánové puzdro je tiež hypoalergénne, pevné a trvácne.

Keramické hodinkové puzdro

Keramika je v hodinárskom priemysle ešte stále nováčikom. Pre výrobu puzdier sa používa podobný typ keramiky ako v medicíne alebo v NASA. Keďže tento materiál neobsahuje žiadne kovy, je stopercentne hypoalergénny a šetrný k pokožke. Keramika sa tiež vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči poškriabaniu. Keramické puzdro je veľmi ľahké, príjemné na nosenie a všestranné. Na trhu nájdete keramické hodinky v rôznych farebných prevedeniach a s rozmanitými povrchovými úpravami.

Kaučukové hodinkové puzdro

Kaučuk je typ termoplastického polyméru. Pre výrobu puzdier sa používa tvrdý, tuhý a voči deformáciám odolný kaučuk. Práve preto tento typ puzdra nájdeme často u športových hodiniek a odolných modelov vhodných pre outdoorové aktivity. Kaučuk ako materiál je cenovo veľmi dobre dostupný, ľahký a dobre tvarovateľný. Kaučukové puzdrá sú preto príjemné na nosenie a väčšinou aj esteticky efektné. Hoci kov sa spravidla vyznačuje vyššou životnosťou, kaučuk je odolnejší voči deformácii pri náraze a údere. Nehodí sa však na formálne a spoločenské príležitosti, je vhodnejšou voľbou na šport a voľný čas.

Kovové hodinkové puzdro

Na trhu nájdete aj hodinky, ktorých materiál puzdra je definovaný len ako „kov“ alebo „obecný kov“. Konkrétne zloženie kovu pritom nebýva uvádzané. Najčastejšie sa takýto údaj objavuje pri módnych hodinkách a lacnejších modeloch. Zväčša sa pritom jedná o zliatinu medi a zinku, obohatenú o ďalšie kovy. Najväčšou prednosťou kovového puzdra je nízka cena. Tento materiál tiež pripúšťa vysokú farebnú a dizajnovú variabilitu, takže kovové hodinky bývajú väčšinou vkusné a štýlové. Často sa jedná o esteticky príjemné dámske hodinky. Na druhej strane sú tieto zliatiny menej odolné voči poškodeniu a poškriabaniu, ale aj voči korózii či deformácii. Kovové hodinkové puzdro je preto skôr módnym doplnkom ako zberateľským kúskom.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.