Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

aponské hodinky Casio Edifice
Zdieľaj
LinkedIn

Svet hodinárstva nie je kompletný bez zmienky o japonskej presnosti a jemnosti. Poprední japonskí hodinári ako Seiko, Citizen alebo Casio sú celosvetovo známi kvalitnými a spoľahlivými chronometrami. Japonci však toho pre hodinársky svet urobili oveľa viac. Počnúc quartzovou revolúciou a (ne)končiac solárnou technológiou Eco-Drive, východné hodinárska veľmoc opakovane zatriasla trendmi merania času. Predstavme si teraz japonské hodinky a úlohy, ktoré zohrali v histórii hodinárstva, bližšie.

Obsah článku

Zrod a vzostup japonského hodinárstva

Za zrod hodinárskeho priemyslu v Japonsku možno považovať založenie hodinárstva Hattori & Co. v Tokiu, o ktoré sa zaslúžil Hattori Kintaro v roku 1881. Nadšený hodinár sa zaoberal prevažne predajom dovážaných švajčiarskych a amerických hodiniek a servisom.

Situácia sa zmenila, keď Japonci zvýšili clá na dovoz a k slovu sa dostala Hattoriho hodinárska zručnosť. V roku 1892 založil výrobnú fabriku Seikosha, z ktorej neskôr vznikla značka Seiko. V tom čase sa jej výroba primárne orientovala na nástenné a vreckové hodinky.

Japonské hodinky Seiko

Japonské náramkové hodinky ovládli domáci trh

Prvé náramkové japonské hodinky uzreli svetlo sveta v roku 1913. Jednalo sa o model Laurel, pochádzajúci práve z Hittoriho dielne. V nasledujúcich desaťročiach zaznamenávali japonské hodinky stále väčšiu popularitu na domácom trhu a postupne tvorili 85% hodinárskeho predaja v Japonsku.

Japonské hodinky spôsobili svetovú quartzovú revolúciu

Spoločnosť Seiko sa držala v popredí hodinárskeho priemyslu a zaznamenala viacero úspechov. V roku 1969 však prišla s prevratným objavom, ktorý definitívne prepísal dejiny hodinárstva. Priniesla na trh hodinky Seiko Quartz Astron, prvé quartzové hodinky na svete. Boli 100-krát presnejšie a mali 250-krát dlhšiu rezervu chodu ako ich mechanické náprotivky.

Quartzová revolúcia a úpadok európskeho hodinárstva

Po predstavení hodiniek Astron začali spoločnosti po celom svete pracovať na vývoji svojej vlastnej quartzovej technológie. Quartzové hodinky totiž poskytovali oveľa lepšie parametre pri nepomerne nižších výrobných nákladoch. Vo svete sa začala quartzová revolúcia. Neodvrátiteľnému pokroku sa ale tvrdohlavo bránila európska hodinárska veľmoc, Švajčiarsko.

Švajčiari trvali na tom, že mechanické hodinky sú identitou ich krajiny a neoblomne sa držali svojich automatov. Japonská quartzová technológia však mala navrch a v roku 1978 definitívne porazila švajčiarske automatické hodinky na svetovom trhu. Vo Švajčiarsku klesol počet hodinárov z 1 600 na 600 a podiel švajčiarskych hodiniek na svetovom trhu sa znížil z 83% na 20%. Ich miesto zastali popri značke Seiko aj japonské hodinky Citizen a Casio.

Ďalšie japonské inovácie, ktoré otriasli svetom hodinárstva

Hoci quartzová revolúcia je bezpochyby tým najväčším zlomom v histórii svetového hodinárstva, Japonci spôsobili v horológii aj niekoľko ďalších významných prevratov.

Prvé multifunkčné digitálne hodinky na svete

Kde inde by mali digitálne hodinky svoju kolísku, ak nie práve v Japonsku? Prišla s nimi opäť značka Seiko v roku 1975, keď zahájila predaj svojich prvých digitálnych hodiniek s chronografom. Hodinky sa rýchlo stali hitom a položili základy pre celosvetový trh s multifunkčnými digitálnymi hodinkami.

Zaujímavosť: V 80. rokoch prišla spoločnosť Seiko aj s prvými hodinkami s televíznym tunerom, svetovo prvými hodinkami so záznamníkom zvuku a s počítačovými funkciami. Tieto inovácie však zásadnejšie zmeny v hodinárskom priemysle nespôsobili.

Spring Drive technológia: Tichá revolúcia v hodinárstve

Japonci sa už od konca 70. rokov snažili o vývoj technológie, ktorá nebude k svojmu chodu potrebovať batériu, ale jej presnosť bude porovnateľná s quartz hodinkami. Definitívne sa im to podarilo v roku 1999, kedy značka Seiko priniesla na trh prvé hodinky so strojčekom Spring Drive. Tým sa oficiálne začala takzvaná tichá revolúcia hodinárstva. Seiko si dodnes necháva tento prevratný objav výlučne pre svoje najvyššie rady ako Credor či Grand Seiko.

Technológia Eco-Drive od Citizen

Seiko pravdaže nie je jediným inovátorom na japonskej pôde. Významným míľnikom hodinárskeho priemyslu bol aj vynález prvých svetlom poháňaných quartzových hodiniek na svete, s ktorými prišla spoločnosť Citizen už v roku 1976. Technológia Eco-Drive tak ako ju poznáme s istými vylepšeniami aj dnes sa však objavila na trhu až v rokoch 1995 – 96. Spoločnosť Citizen tak položila základy nielen pre celosvetový rozvoj solárnych hodiniek, ale aj pre ekologické prístupy v hodinárstve.

Hodinky Casio začali písať históriu odolných hodiniek

Za prvé odolné hodinky na svete sú považované Casio G-Shock DW-5000C. Rad G-Shock z dielne Casio celkovo spustil diskusie a snahy svetových hodinárov vyrobiť chronometre odolné voči mechanickým nárazom a vibráciám a tak vhodné pre najrôznejšie outdoorové aktivity. Zahanbiť sa dnes nenechajú ani švajčiarske značky Victorinox alebo Luminox, ale za synonymum praktickej odolnosti sú v hodinárskom svete definitívne považované hodinky Casio.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.