Slnečné okuliare Ray-Ban: Okuliare, ktoré dobyli svet

Slnečné okuliare dobyli sveta
Zdieľaj
LinkedIn

Od prezidentov, cez filmové a športové hviezdy, až po bežných užívateľov. Popri luxusných hodinkách si len málo módnych doplnkov získalo také široké publikum a tak významné miesto v kultúrno-historickom kontexte ako práve slnečné okuliare Ray-Ban. Pozývame vás preto spoznať príbeh značky, ktorej meno je dnes známe všetkým generáciám. Ako sa okuliarom Ray-Ban podarilo dobyť svet a ktoré modely si zamilovali davy?

Obsah článku

Z histórie značky Ray-Ban

Podobne ako mnohé špičkové hodinky aj prvý model slnečných okuliarov Ray-Ban bol vyvinutý pre potreby armády. Vyrobila ich v roku 1937 americká spoločnosť Bausch & Lomb pre vojnových pilotov. Americká armáda hľadala slnečné okuliare, ktoré by chránili letcov pred škodlivými lúčmi a súčasne vyzerali vkusne až elegantne. Stali sa nimi ikonické Ray-Ban Aviator, slnečné okuliare so zelenými antireflexnými šošovkami s vynikajúcou ochranou proti UV žiareniu a s odľahčeným rámom.

Z kokpitu na filmové plátna: Ako si slnečné okuliare Ray-Ban získali popularitu

Prvému modelu takzvaných „pilotiek“ sa o moment slávy postaral generál Douglas MacArthur, ktorého fotografia v slnečných okuliaroch Ray-Ban z Filipín obletela svet. Značka sa však pomerne rýchlo prepracovala od svojich pragmatických začiatkov na americkú módnu scénu a do pop-kultúrnych kruhov. Stalo sa tak v roku 1952, kedy sa na trhu objavil model Ray-Ban Wayfarer. Slnečné okuliare s rámom z tvrdého plastu a revolučným dizajnom, ktorý lichotil každej tvári, si doslova získali masový trh. Napriek tomu, že boli vyrobené pre mužov, preslávila ich Audrey Hepburn vo filme Raňajky u Tiffanyho.

Okuliare Ray-Ban, ktoré na výslní prežili desaťročia

V 50. a 60. rokoch boli Ray-Ban Wayfarer široko obľúbené. Nosil ich Bob Dylan, Andy Warhol, James Dean, Marylin Monroe či John Lennon. Nosili ich ľudia v uliciach aj americkí tínedžeri, ktorí chceli na plážach vyzerať cool. Dizajn Ray-Ban Wayfarer však nestratil na popularite ani za desaťročia. V 80. rokoch ich nechali na sebe vidieť hviezdy ako Tom Cruis, Madonna, Michael Jackson, členovia U2 či Jack Nicholson. Zatiaľ čo módne trendy prichádzajú a odchádzajú, okuliare Ray-Ban sú tu s istými obmenami dodnes.

Slnečné okuliare Ray-Ban: Vlastnosti a najpopulárnejšie modely

Slnečné okuliare Ray-Ban sú populárne nielen pre svoj prepracovaný dizajn, ale aj pre svoje funkčné vlastnosti. Široká verejnosť si ich zamilovala ako kvalitné okuliare so šošovkami ponúkajúcimi jasné farby, špeciálnu antireflexnú vrstvu a tým ostrý obraz za každých svetelných podmienok. Bonusom je spoľahlivý rám so siedmimi vrstvami uhlíkových vlákien. Vďaka nemu ostávajú okuliare ľahké, pohodlné na nosenie a pritom veľmi pevné a flexibilné. Popri široko populárnych modeloch ponúka Ray-Ban aj špeciálne rady na zimnú sezónu, šport alebo šoférovanie.

Ray-Ban Original Wayfarer

Ikonický, ľahko rozpoznateľný model je považovaný za symbol značky. Slnečné okuliare Wayfarer preslávila nielen ich bohatá história, ale aj pokrokový dizajn, ktorý je považovaný za najuniverzálnejší vo svete módnych okuliarov. Jednoducho pristane každému. V súčasnosti sú Ray-Ban Original Wayfarer na trhu s rôznymi farbami a typmi šošoviek, z ktorých si môžete vyberať, vrátane polarizovaných.

Ray-Ban New Wayfarer

Model New Wayfarer predstavila značka v roku 2002 ako aktualizovanú verziu pôvodného originálu. Tieto okuliare si zachovávajú obľúbený tvar, ale v porovnaní s originálnym modelom sú o niečo menšie a majú širší rám. Pribudol tiež väčší vertikálny sklon v ráme, vďaka čomu je nový model menej hranatý a lepšie sedí na tvári. Spomedzi farieb a šošoviek si samozrejme môžete vyberať.

Ray-Ban Aviator

Aj pôvodný letecký model, ktorý sa okrem armády spája aj s príslušníkmi polície, je na trhu dodnes. Zostal mu aerodynamický dizajn, ktorý pristane najmä oválnej a okrúhlej tvári. Ray-Ban Aviator dnes prezentujú skôr klasický nadčasový štýl. Nájdete ich v rôznych prevedeniach od polarizovaných šošoviek až po moderné zrkadlá a hravé kombinácie rámu a farebných skiel.

Ray-Ban Clubmaster

Ray-Ban Clubmaster je ďalším z populárnych štýlov, ktoré značka ponúka už od 80. rokov. Dizajnovo ich charakterizuje intelektuálna príťažlivosť, ktorú si rýchlo zamilovali obe pohlavia. Kovový rám je v tomto prípade kombinovaný s vrchným plastovým rámovaním, prechádzajúcim až na bočnice. Pôvodne hranaté šošovky dnes nájdete na trhu vo viacerých modernizovaných prevedeniach. Slnečné okuliare pristanú skôr stredne veľkým a veľkým tváram a sú považované za nadčasové.

Niekoľko zaujímavostí o značke Ray-Ban

  • V rokoch 1982 až 1985 sa objavili slnečné okliare Ray-Ban vo viac ako 60 filmoch a televíznych reláciách.
  • V roku 2021 značka Ray-Ban predstavila svoje smart okuliare. Ray-Ban Stories majú vstavaný fotoaparát a Bluetooth slúchadlá.
  • Slnečné okuliare Ray-Ban sú najviac falšované okuliare na svete.
  • Aj moderné celebrity nosia okuliare Ray-Ban. Nechali sa s nimi vidieť napríklad Penelope Cruz, Beyonce, George Clooney či David Beckham.
  • Dnes sa slnečné okuliare Ray-Ban vyrábajú v Taliansku a v Číne. Modely vyrobené v taliansku majú na ráme označenie „Handmade in Italy“. Modely čínskej výroby sa neoznačujú.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.