Psychológia farieb v hodinárstve: Čo o vás prezrádzajú vaše hodinky?

Vplyv farieb na výber hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinky už roky nie sú len spoľahlivým utilitárnym nástrojom merania času. S príchodom moderných technológií sa do popredia stále viac dostáva ich status módneho doplnku s výpovednou hodnotou. Zapnuté na zápästí naznačujú hodinky veľa o vkuse, statuse, ale aj osobnosti svojho nositeľa. Popri dizajne, štýle a značke hodiniek tu zohráva svoju zásadnú rolu aj farba. Pozrite sa, ako funguje psychológia farieb v hodinárstve a čo prezrádzajú tóny na ciferníku o vás.

Obsah článku

Hodinársky priemysel a psychológia farieb

Bolo by naivné si myslieť, že vo veľkých hodinárskych značkách dnes niečo funguje na princípe náhody. Marketingoví špecialisti už dávno vedia, že farby hodiniek významne ovplyvňujú segmentáciu ich zákazníckeho spektra. Opierajú sa pritom o zistenia neuropsychológov, ktoré naznačujú, že naše nákupné rozhodnutia nie sú ovplyvnené len raciom, ale na podvedomej úrovni aj limbickým systémom v našom mozgu.

Zaujímavosť: Jedna z používaných marketingových stratégií delí nositeľov hodiniek na sedem typov osobností: dobrodruh, umelec, disciplinovaný, tradicionalista, harmonický, otvorený a hedonista. Každý z nich má priradených niekoľko charakteristík a preferované farby hodiniek.

Napríklad dobrodružné typy vraj preferujú kontrastné červeno-čierne hodinky. Disciplinovaní dávajú prednosť modrým a bielym ciferníkom, harmonické typy vyhľadávajú hnedú a zelenú, hedonisti výraznú oranžovú a žltú, tradicionalista sa drží v základných farbách a kovových odleskoch a otvorení sa prikláňajú k vzorom a farebným kombináciám.

Hodinky optikou psychológie farieb

V nasledujúcom prehľade sa dozviete, čo hovoria jednotlivé farby hodiniek o vás a vašej osobnosti. Ak ste hodinky dostali ako darček, ich farba môže naznačovať, ako vás vnímajú ostatní. Ak ste si ich kúpili sami, odrážajú vaše črty a preferencie, o ktorých možno ani netušíte. V každom prípade, nosením hodiniek istej farby zanechávate istý dojem u svojho okolia.

Čierne hodinky Casio

Čierne hodinky

Čierna je farbou ustálenej klasiky a minimalizmu. Býva tiež vnímaná ako silná farba v zmysle pokojnej sebadôvery, sofistikovanosti a elegancie. Nesie však v sebe aj istú dávku mystiky a tajomna. Čierne hodinky naznačujú, že o sebe nechcete prezradiť úplne všetko, ste skôr rezervovaný a do istej miery uzavretý typ. Na druhej strane s nimi môžete pôsobiť stabilne, spoľahlivo a rozhodne.

Modré hodinky

Modrá je vo všeobecnosti veľmi obľúbená farba. Je farbou oblohy a šírych oceánov, úzko spätá s prírodou, s jej silou aj harmóniou. Modré hodinky vyžarujú vonkajší pokoj, konvenčnosť a morálnu stabilitu. Ak preferujete modrú, pravdepodobne dodržiavate pravidlá, ste spoľahlivý, umiernený v konaní a menej spontánny. Na svet pôsobíte dôveryhodne. To je tiež jeden z dôvodov, prečo na zápästiach politikov a vysoko postavených mužov často vidíte modré hodinky – snažia sa vyvolať dojem dôveryhodnosti.

Biele hodinky

Biela je farbou nežnosti, čistoty a nevinnosti. Patrí k veľmi obľúbeným farbám v segmente dámskych hodiniek, ale bielym ciferníkom nepohrdnú ani zástancovia drsnejšieho pohlavia. Biele hodinky v ľuďoch evokujú dobrotu, citlivejší, ženskejší postoj a altruizmus. Spája sa s nimi aj pokoj a profesionálny odstup. Biele hodinky tiež môžu pôsobiť veľmi elegantne a luxusne, podobne ako perlový náhrdelník.

Zelené hodinky

Zelená je pozitívna farba spojená s prírodou a životom. Zelené hodinky pôsobia trochu netradične, ale v posledných rokoch sú na vzostupe. Preferujú ich nositelia, ktorí majú blízko k prírode, pohybu, outdoorovým aktivitám a k dobrodružstvu, ale tiež harmonické a citlivé typy, hľadajúce v prírode pokoj a rovnováhu.

Hnedé hodinky Police

Hnedé hodinky

Hnedá je zemitá farba. Hodinky v tomto odtieni preferujú ľudia stojaci nohami pevne na zemi, prípadne praktickí idealisti, ktorí si kladú reálne ciele a snažia sa k nim dopracovať krok za krokom. Často to bývajú veľmi spoľahliví, presní a inteligentní nositelia, ktorí nič nenechávajú na náhode. Majú radi plánovanie a systematickosť.

Zlaté hodinky

Zlatá je synonymom luxusu a exkluzivity. Preferujú ju ľudia, ktorí  oceňujú tie lepšie veci v živote, často s dobrým vkusom a estetickým cítením. Zlaté hodinky si na svoje zápästia častejšie zapínajú extroverti, nositelia, ktorí sa neboja vyniknúť a častejšie sa porovnávajú s ostatnými.

Strieborné hodinky

Strieborná a sivá je v hodinárstve istou klasikou. V týchto farbách sa často nesú hodinky s kovovým náramkom z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú najmä v pánskom segmente veľmi rozšírené. Psychológia farieb hovorí, že ich preferujú nositelia hľadajúci rovnováhu medzi luxusom a úžitkom. Často sú to praktické typy, preferujúce aj rovnováhu v živote. Mávajú diplomatický prístup, radi hľadajú kompromisy, bývajú vyrovnaní a pracovití.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.