Hodinky jednotiek Navy Seals: Časomiery elitných hrdinov

Luminox - obľúbená značka jednotiek Navy Seals
Zdieľaj
LinkedIn

Náramkové hodinky nie sú pre Navy Seals len zariadením na meranie času. Predstavujú súčasť ich taktickej výbavy, ktorá musí byť spoľahlivá, funkčná a odolná aj v tých najextrémnejších podmienkach. Hodinky špecializovaných jednotiek sú vždy navrhnuté a vyrobené tak, aby spĺňali prísne požiadavky ich náročných misií. Precíznosť, načasovanie, synchronizácia a dokonalá koordinácia, to sú aspekty, ktoré robia z náramkových hodiniek neoceniteľný nástroj v teréne. Poďme sa spolu pozrieť, ktoré hodinky Navy Seals v priebehu desaťročí obstáli aj v tých najnáročnejších podmienkach.

Obsah článku

Hodinky Navy Seals: Špecifické vlastnosti

Seal je skratka pre Sea, Air a Land, čo poukazuje na multidimenzionálne schopnosti, odbornosť, všestrannosť a prispôsobivosť jednotiek Spojených štátov. Svoje operácie vykonávajú na mori, vo vzduchu aj na súši v tých najextrémnejších podmienkach od púští, cez džungľu až po mrazivú Arktídu. Do terénu neodchádzajú bez svojich odolných hodiniek. Aké atribúty musia spĺňať časomiery, aby boli hodné stať sa hodinkami Navy Seals?

Odolnosť a spoľahlivosť

Drsné prostredie kladie nároky predovšetkým na odolnosť hodiniek a ich spoľahlivé fungovanie v blate, mraze, pri extrémne vysokých teplotách, ako aj pri drsnom zaobchádzaní. Hodinky Navy Seals bývajú vyrobené z vysoko odolných materiálov ako je oceľ, titán alebo keramika. Konštrukčne musia byť schopné odolať nárazom, tlaku vody aj extrémnym teplotám.

Špičková čitateľnosť

Navy Seals často pracujú pri slabej viditeľnosti alebo v úplnej tme. Hodinky preto musia mať vynikajúce luminiscenčné vlastnosti. Bežne sa využíva luminiscencia na báze trícia alebo technológie Super-LumiNova na ručičkách a indexoch.

Odolnosť voči vode

Vzhľadom na námorné operácie musia byť hodinky Navy Seals vodotesné. Bežne mávajú vo výbave odolnosť voči vode na úrovni aspoň 200 m.

Presnosť

Presné načasovanie, koordinácia a synchronizácia činností je možná len vďaka dokonale presným časomieram. Hodinky Navy Seals preto bývajú vybavené mimoriadne spoľahlivými, najčastejšie quartzovými alebo automatickými strojčekmi. Spravidla im nechýba ani presný chronograf na meranie uplynulého času.

Pevný remienok

Hodinky Navy Seals nemôžu v rozhodujúcej chvíli zlyhať kvôli roztrhnutému alebo uvoľnenému remienku. Okrem dokonalého prepracovania každého detailu je dôležitá aj kvalita použitého materiálu. V prípade taktických hodiniek sa väčšinou používa guma a oceľové spony.

Hodinky Navy Seals: Značky a modely

Navy Seals v skutočnosti nemajú jedny oficiálne hodinky pre elitné jednotky. Volia ich individuálne v závislosti od účelu, podmienok a funkčnosti, ktorú si vyžaduje operácia. Náramkové hodinky však používajú nepretržite od roku 1962. Posledných 5 desaťročí ich pre príslušníkov vyrábajú prevažne nasledujúce značky:

  • Luminox
  • Casio
  • Suunto
  • Seiko
  • Timex
  • Rolex

Hodinky Luminox Navy Seal

Švajčiarsky výrobca Luminox má vo svojom portfóliu celú renomovanú edíciu hodiniek špeciálne vyrobených pre vojenské účely Navy Seals. Ako by ste u tejto značky čakali, popri odolnosti je samozrejmosťou špičková čitateľnosť zabezpečená luminiscenčnými tríciovými trubicami a robustná konštrukcia. Hodinky sú vyrobené z polymérov s uhlíkovými vláknami s tvrdeným minerálnym sklíčkom a pogumovaným remienkom. Majú zabezpečenú vodeodolnosť na úrovni 100 – 200 m a vo výbave spoľahlivý švajčiarsky strojček.

Hodinky Suunto Core

Fínska značka Suunto je na trhu s odolnými outdoorovými hodinkami už celé desaťročia. Hodinky Suunto Core sú otrasuvzdorné hodinky, ktoré vynikajú inteligentnou výbavou, zahŕňajúcou napríklad búrkový alarm, barometer, kompas, GPS, duálne zobrazenie času, budík, hĺbkomer. Konštrukčná a materiálová odolnosť ide ruka v ruke s nízkou hmotnosťou, čo napovedá špičkové pohodlie pri nosení. Mierne zaostáva odolnosť voči vode, ktorá je na úrovni 30 m.

Hodinky Seiko Prospex

Hodinky Navy Seals ideálne pre akcie na mori a pod hladinou najlepšie prezentuje japonský potápač Seiko Prospex SRPE93. Ide o automat s možnosťou manuálneho naťahovania a spoľahlivým strojčekom. Samozrejmosťou je odolnosť voči vode na úrovni 200 m. Hodinky majú vo výbave oceľové puzdro, Hardlex sklíčko, skrutkovaciu korunku a silikónový náramok. Viditeľnosť pod hladinou je zabezpečená luminiscenciou.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.