Najlepšie funkcie smarthodiniek: Od monitoringu zdravia až po ovládanie domácnosti

Toto sú najlepšie funkcie smart hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Koncept inteligentných hodiniek ako počítača na zápästí bol v minulom storočí len fascinujúcou fikciou sci-fi románov. Dnes majú smart nositeľné zariadenia svoje stabilné miesto na trhu a popularitou dýchajú na krk klasickým analógovým hodinkám. S rýchlym tempom technologického vývoja sú stále dostupnejšie a ich funkčná výbava sa každým dňom rozširuje. Smart hodinky sa dávno posunuli od krokomeru a zobrazovania upozornení zo smartfónu k všestranne užitočným gadgetom. Tie najzaujímavejšie a najužitočnejšie funkcie si dnes v krátkosti predstavíme.

Obsah článku

Funkcie smart hodiniek pre monitoring zdravia

Smart hodinky bývajú spravidla vybavené celým spektrom telesných senzorov, vďaka ktorým sa stávajú obľúbenou súčasťou výbavy nielen športovcov, ale aj ľudí so zdravotnými ťažkosťami či seniorov. Dokážu napríklad nepretržite monitorovať tep, okysličenie krvi alebo viesť záznamy o spánku a aktivite. Výrobcovia však niektorým modelom dopriali naozaj špičkové zdravotné funkcie.

Detekcia pádu

Keď smart hodinky rozpoznajú pád, spustia alarm a zobrazia upozornenie. Ak funkciu nevypnete, automaticky privolajú záchrannú službu a prednastavené núdzové kontakty. Rovnako budú postupovať aj v prípade, ak zistia, že ste sa po páde viac ako minútu nepohli.

Meranie krvného tlaku

Inteligentné hodinky využívajú na meranie krvného tlaku snímač EKG a tepovej frekvencie. Vyžadujú si úvodnú kalibráciu s tlakomerom, na základe ktorej potom dokážu pomerne presne počítať váš krvný tlak. Výnimkou sú hodinky Huawei Watch D, ktoré majú vo výbave aj špeciálnu nafukovaciu manžetu.

Meranie hladiny cukru

Monitoring krvného cukru smart hodinkami je zatiaľ v plienkach, ale na vývoji tejto funkcie už výrobcovia intenzívne pracujú a v oklieštenej podobe už do niektorých modelov inteligentných hodiniek integrujú jednoduchšie glukomery. Ich cieľom je monitoring klesajúcich a stúpajúcich hladín krvného cukru a navrhovanie výberu jedál, prípadne vhodných aktivít. Na prínos smart hodiniek sa teda v blízkej dobe môžu tešiť aj diabetici.

Toto sú obľúbené športové funkcie smarthodiniek

Smart hodinky a športové funkcie

Fitness a športové funkcie smart hodiniek patria k tým najvyhľadávanejším. Typickým príkladom je krokomer, monitorovanie prejdenej vzdialenosti, spálených kalórií, tepovej frekvencie, tréningu či trvania fyzickej aktivity. Hodinky vás upozornia, keď ste príliš dlho pasívny alebo potrebujete doplniť tekutiny. Dokážu však ešte oveľa viac.

Funkcie pre turistov

Okrem toho, že smart hodinky pre turistov majú vo výbave pokročilú odolnosť, ochranu pred vodou či prachom, prekvapia aj zaujímavými funkčnými vychytávkami. Outdooroví nadšenci zaručenie ocenia GPS sledovanie polohy a navigáciu, topografické mapy, predpoveď počasia a senzory ako výškomer, teplomer, barometer, kompas alebo akcelerometer.

Funkcie pre plavcov a potápačov

Od inteligentných hodiniek na plávanie a potápanie sa prirodzene očakáva vysoká odolnosť voči vode. Pre rekreačné potápanie sa odporúča aspoň na úrovni 50 m. Z funkčnej výbavy ocenia plavci a potápači snímač teploty, hĺbkomer, monitoring zostávajúceho času ponoru, tempa plávania a prejdenej vzdialenosti. Pre profesionálnych potápačov sú dokonca pripravené funkčné zaujímavosti ako sledovanie tlaku vo vzduchových fľašiach, údajov o spotrebe vzduchu, záznam bodov ponoru a výstupu alebo režim pre nádychové potápanie.

Ďalšie zaujímavé funkcie smart hodiniek

Výrobcovia smart hodiniek sa ich funkčnou výbavou snažia osloviť stále širšie spektrum užívateľov a zapojiť svoje zariadenia do rôznych aspektov života potenciálnych zákazníkov. Na trh sa tak dostávajú ozajstné technologické zaujímavosti.

Hľadanie vecí

Práve, keď svoj telefón najviac potrebujete, nedokážete ho nájsť. V minulosti ste potrebovali asistenciu člena rodiny alebo priateľa, ktorý vám na váš mobil zavolal. Dnes vám ho rýchlo a pohodlne nájdu vaše smart hodinky, s ktorými je telefón spárovaný. Funkcia „nájsť môj telefón“ jednoducho spustí na mobile hlasný alarm, pomocou ktorého ho ľahko lokalizujete. Podobne dokážu vaše hodinky nájsť napríklad pripojené slúchadlá, kľúče od auta alebo iné elektronické zariadenia.

Navigácia vibráciami

To, že mnohé smart hodinky slúžia aj ako navigácia na cestách, nie je žiadna novinka. Výrobcovia však začali pridávať takzvanú navigáciu vibráciami, ktorá vám pomôže zorientovať sa na ceste bez toho, aby ste sa rozptyľovali pozeraním na obrazovku alebo počúvaním inštrukcií. Vaše hodinky vás vibráciou upozornia, aby ste odbočili doprava alebo doľava.

Ovládanie inteligentnej domácnosti

Inteligentnými hodinkami dnes dokážete ovládať svoje elektrické spotrebiče, osvetlenie, dvere garáže, vykurovanie či vetranie domácnosti. Okrem smart hodiniek budete samozrejme potrebovať aj domácu automatizáciu.

Automatické nastavenie časového pásma

Obľúbená funkcia hodiniek pre cestovateľov. Odteraz už nemusíte na svojich cestách sledovať miestny čas a manuálne nastavovať svoje hodinky. Vaše smart hodinky sa jednoducho nastavia podľa aktuálnej polohy. Milovníci cestovania iste ocenia aj letecké mapy, poradcov pre meškanie letov, presné správy o počasí a podobné inteligentné funkcie nositeľných zariadení.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.