Hodinky Casio Vintage: Návrat k historickým ikonám značky Casio

Ikonické hodinky z edície Casio Vintage
Zdieľaj
LinkedIn

Prešlo presne polstoročie odvtedy, čo japonská spoločnosť Casio vydala svoje prvé náramkové hodinky a nezmazateľne sa tým zapísala do histórie hodinárstva. Casiotron boli jedny z prvých digitálok na svete a suverénne prvé hodinky s funkciou automatického kalendára. O tom, že Japonci sú na svoje počiny patrične hrdí a ctia si svoje korene, svedčí ich kolekcia Casio Vintage. Oslavuje ikony zrodené práve v 70. rokoch a nasledujúcich desaťročiach. V tomto článku vám ju predstavíme bližšie.

Obsah článku

Historické momenty, ktorými sú inšpirované hodinky Casio Vintage

Spoločnosť Casio bola založená ešte v polovici minulého storočia, v roku1946 v Tokiu. Jej výroba sa primárne zameriavala na elektroniku. Iste aj vy poznáte kalkulačky Casio, digitálne fotoaparáty alebo elektronické klávesy. Prvé hodinky z dielne Casio prišli na svet až po desaťročiach pôsobenia výrobcu na trhu a jednalo sa o vskutku zásadný počin.

1974: Casiotron

70. roky boli obdobím veľkých rebélií. V Amerike protestovali Deti kvetov, v londýnskych krčmách sa ozývali rockové hity Rolling Stones a Keith Haring rozbúril svet umenia svojimi nástennými maľbami. V rovnakom čase sa na druhom konci sveta, v Tokiu, chystala ďalšia veľká revolúcia. Spoločnosť Casio urobila svoj prelomový počin, keď v roku 1974 vydala prvé náramkové hodinky z vlastnej dielne, Casiotron. Jedny z prvých digitálok mali vo výbave LCD displej, automatický kalendár, nadčasový dizajn a na tú dobu boli ozajstným technologickým unikátom.

Bol to práve Casiotron, ktorý je bezpochyby najväčším zdrojom inšpirácie pre retro hodinky z edície Casio Vintage. Jeho nezameniteľný dizajn dnes nájdete v modeloch Casio Vintage B640.

80. roky: Digitálne technológie

V 80. rokoch spoločnosť Casio neúnavne nadväzovala na svoj predchádzajúci hodinársky úspech. Hneď v roku 1980 vydala slávne Casio C-80 Calculator, digitálne hodinky s integrovanou kalkulačkou a klávesnicou. O štyri roky neskôr prišli na trh Casio CD-40 DataBank, ponúkajúce úložisko pre 10 telefónnych čísel, ale aj Casio AQ-230 s kombináciou analógového a digitálneho ciferníka.

Vyššie menované ikony 80. rokov nájdete v súčasnom prevedení v kolekcii Casio Vintage. Výrobca ich oživil v prevedení Casio Vintage DBC.

90. roky: Rádiom riadené hodinky a ikonické tvary

V čase, keď svetu vládol hip-hop, pracovali vývojári zo spoločnosti Casio na ďalších inováciách svojich hodiniek. Nový modelový rad Casio FKT-100, vydaný v roku 1995, pridal k prepojeniu analógového a digitálneho zobrazovania modelov AQ-230 unikátnu presnosť merania času. Vďačí za ňu príjmu rádiového signálu. Kráľom scény sa však už v tom období stal znovuoživený Casiotron, ktorý po 20 rokoch získal svoj typický tvar puzdra.

Pre svoj klasický dizajn sú v súčasnosti mimoriadne obľúbené pánske quartzové retro hodinky Casio AQ-230 Vintage, inšpirované pôvodným modelom Casio FKT-100.

Unisex hodinky Casio Vintage

Retro hodinky Casio Vintage: Podrobnejšie o edícii

Ak ste fanúšikmi retro hodiniek, kolekcia Casio Vintage je presne vaša šálka kávy. Charakterizuje ju nadčasový klasický dizajn 70., 80. a 90. rokov, inšpiratívna štýlovosť a výnimočnosť v každom ohľade. V drvivej väčšine prípadov ide o hodinky s kovovými náramkami v striebornej, zlatej alebo čiernej farbe. Nájdu sa aj modely so vsadenými kryštálmi a osobitne tvarovanými ciferníkmi.

Dizajnovo sa hodinky Casio Vintage hodia do klasického až biznis štýlu, ale nájdu sa aj ležérnejšie modely vhodné na každodenné nosenie. Zaujímavosťou je, že všetky retro hodinky z tejto edície sú považované za unisex.

Kolekcie Casio Vintage

Výrobca v súčasnosti ponúka svoje retro hodinky v piatich kolekciách:

  • Casio Vintage Iconic

Predstavuje hodinky, ktoré sú považované za historické dizajnové ikony z dielne Casio. Výrobca zachoval ich pôvodný vzhľad, ktorý doplnil o moderné technológie.

  • Casio Vintage Mini

Casio klasika v zmenšenom dizajne, také sú hodinky Casio Vintage Mini, ktoré pristanú najmä ženskému zápästiu. Výrobca sa však aj v tomto prípade drží unisex filozofie a ponúka zmenšené puzdra aj ako závan pánskej elegancie.

  • Casio Vintage Round

Pre všetkých, ktorým viac sedí klasika okrúhleho puzdra, je tu kolekcia Casio Vintage Round. Jej hodinky sú jednoduché, tradičné, mimoriadne vhodné na formálne príležitosti.

  • Casio Vintage Edgy

Náprotivkom vyššie spomínanej kolekcie sú Casio Vintage Edgy v ostrých, hranatých dizajnoch. Pôsobia veľmi výrazne, štýlovo a výnimočne, inak povedané príznačne pre históriu značky Casio.

  • Casio Vintage Premium

Prémiové, luxusne pôsobiace hodinky Casio Vintage vyrobené z tých najkvalitnejších materiálov potešia kombináciou elegancie a funkčnosti. Výborne sa hodia na výnimočné príležitosti aj ako hodnotný darček.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.