Certifikácia COSC: Dôležitý parameter pri výbere hodiniek alebo marketingový ťah?

Hodinky značky Wenger
Zdieľaj
LinkedIn

Presnosť je v prípade hodiniek rozhodne zásadným parametrom. Či už hľadáte symbol prestíže, vkusný módny doplnok, zberateľský skvost alebo funkčného sprievodcu pre svoje zápästie, v prvom rade sa jedná o časomieru. Celosvetovo uznávanou a mimoriadne prestížnou garanciou presnosti hodiniek je práve certifikácia COSC. Jej hodnota v hodinárskom svete je dnes nespochybniteľná. Čo ale presne znamená pre bežného užívateľa? Oplatí sa na ňu zamerať ako na dôležitý parameter pri výbere hodiniek? Môžu byť hodinky mimoriadne presné, hoci nezískali certifikát COSC? Tieto a ďalšie otázky si dnes zodpovieme.

Obsah článku

COSC: Synonymum chronometrickej dokonalosti

COSC je skratka pre celosvetovo uznávanú certifikačnú autoritu v hodinárstve. Označuje nezávislú švajčiarsku inštitúciu Controle Official Suisse des Chronometers, zaoberajúcu sa testovaním presnosti náramkových hodiniek. Jedná sa o neziskovú organizáciu, ktorá v hodinárskej sfére pôsobí už od roku 1973. Len časomiery, ktoré úspešne prešli jej testami a získali certfikát COSC, môžu používať označenie chronometer a hrdiť sa statusom vysoko presné hodinky.

Bližšie o certifikácii COSC

Spoločnosť COSC svojim certifikátom garantuje presnosť hodiniek za rôznych podmienok, čo si od výrobcu vyžaduje vysoké štandardy výroby aj použitých materiálov. Certifikát COSC získavajú len naozaj kvalitné hodinky, pričom sa oň môžu uchádzať mechanické aj quartzové časomiery. Rozdiel je v dĺžke testovania: zatiaľ čo mechanický strojček prechádza 15-dňovými testami, v prípade quartzových sa používa 13-dňové testovanie.

Priebeh COSC testov

Presnosť hodiniek je overovaná v piatich polohách – bočné polohy (na 3. a na 9. hodine), zvislá poloha (na 6. hodine), ciferníkom dole a ciferníkom hore a pri troch teplotách (8˚C, 23˚C a 38˚C).

Po vykonaní testov v každej polohe a pri každej teplote sa vyhodnocuje 7 parametrov, ktoré musia hodinky splniť, aby získali certifikáciu COSC:

 • priemerná denná odchýlka od -4 do 6 s.
 • priemerná odchýlka za celé obdobie 2 s.
 • najväčšia zmena odchýlky 5 s.
 • rozdiel medzi odchýlkami v horizontálnej a vertikálnej polohe od -6 do 8 s.
 • najväčšia zmena odchýlky 10 s.
 • rozdiel medzi odchýlkami pri zmenách teploty od -0,6 s. do 0,6 s.
 • odchýlka obnovenia od -5 do 5 s.

Výhody a limity certifikácie COSC

Kúpou hodiniek s certifikátom COSC získate garanciu, že ste investovali do skutočne kvalitného chronometra s potenciálom dlhoročného presného chodu. Na druhej strane fakt, že hodinky nemajú certifikát COSC, ešte neznamená, že sa nejedná o naozaj kvalitnú a presnú časomieru.

Čo získate kúpou hodiniek s certifikátom COSC

 • garanciu vysokej presnosti
 • hodinky so statusom chronometra
 • garanciu dodržania vysokých štandardov použitých materiálov a výrobných technológií
 • vyššiu investičnú a zberateľskú hodnotu

Hlavné limity certifikácie COSC

Dôležité je uviesť, že spoločnosť COSC testuje výlučne švajčiarske strojčeky. Je teda známkou „švajčiarskej presnosti“. V hodinárskom svete existujú aj ďalšie certifikačné systémy, ktorých testy sú porovnateľné so systémom COSC. Zďaleka však nie sú natoľko populárne a prestížne ako práve táto nezávislá švajčiarska inštitúcia. Medzi najznámejšie porovnateľné patrí medzinárodná certifikácia ISO 3159 pre mechanické hodinky.

Ďalším obmedzením certifikácie COSC je, že ňou zďaleka neprechádzajú všetky švajčiarske hodinky. Je na rozhodnutí výrobcu, či má záujem o získanie certifikátu a dá svoj produkt otestovať. Certifikát COSC v skutočnosti získajú len približne 3%  ročne vyprodukovaných švajčiarskych hodiniek. Testy COSC sú navyše spoplatnené, čo sa v konečnom dôsledku často odráža vo vyššej cene takto overených hodiniek. Ani švajčiarske hodinky bez certifikátu COSC teda nemusia byť nepresné.

Značky hodiniek, ktoré sa chvália certifikátom presnosti COSC

Najviac hodiniek s certifikátom COSC už tradične každoročne pustí na trh Rolex. V závese za ním idú ďalšie luxusné značky ako Omega, TAG Heuer či Breitling. Cenovo o niečo dostupnejšie chronometre, ktoré tiež získali certifikáciu COSC, nájdete v portfóliu výrobcov Mido, Certina alebo Tissot.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vedeli ste, že môžete analógové hodinky ako kompas?

Ako použiť analógové hodinky ako kompas?

Pre orientáciu v teréne a správne určenie svetových strán sa dajú použiť akékoľvek analógové hodinky. Sever nájdete s hodinkami podľa jednoduchého 5-krokového postupu. Vybrať si

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.