Analógové vs. digitálne hodinky: Prednosti a nevýhody

Spoznajte rozdiel medzi analógovými a digitálnymi hodinkami
Zdieľaj
LinkedIn

Klasika tikajúcich ručičiek alebo funkčný, dobre čitateľný digitálny displej: do ktorého tábora patríte vy? Analógové a digitálne hodinky sa zďaleka nelíšia len v spôsobe zobrazovania času. Strojček, presnosť, funkcie, cena, štýl, to všetko sme porovnali, aby ste si vy dokázali vybrať svojho osobného favorita. Záleží od vašich potrieb a preferencií, na ktorú stranu prikloníte svoje zápästie.

Obsah článku

Analógové vs. digitálne hodinky: Základný rozdiel

Pre ujasnenie pojmov si na začiatok vysvetlime základný rozdiel medzi kategóriou analógových a digitálnych hodiniek. Spočíva ako inak v spôsobe zobrazovania času.

Analógové hodinky predstavujú starú dobrú klasiku. Čas zobrazujú pomocou troch ručičiek a indexov, ktorými môžu byť arabské alebo rímske číslice, prípadne lineárne či bodové znaky.

Digitálne hodinky používajú pre zobrazenie času digitálny LED alebo LCD displej. Väčšinou sú veľmi dobre, rýchlo a jednoducho čitateľné za rôznych svetelných podmienok.

Porovnanie digitálnych a analógových hodiniek

Každá technológia má svoje prednosti a nevýhody. Záleží potom na užívateľovi a jeho požiadavkách, ktoré výhody ocení viac.

Strojček

Digitálne hodinky môžu fungovať jedine na quartz strojčeku. Sú teda poháňané batériou, ktorú je potrebné pravidelne vymieňať. Strojček v digitálnych hodinkách tvorí kremenný kryštál, dva obvody a mikročip, ktorý prevádza binárne údaje na hodiny, minúty a sekundy. Tieto informácie potom odosiela na displej.

Analógové hodinky môžu byť poháňané quartz alebo mechanickým strojčekom. Quarzový strojček analógových hodiniek si rovnako vyžaduje pravidelný servis kvôli výmene batérie. Funguje podobne ako v prípade digitálnych hodiniek s tým rozdielom, že neobsahuje mikročip, ale krokový motor, ktorý premieňa elektrickú energiu na mechanickú a otáča ozubené kolieska hodiniek.

Ak máte záujem o mechanické hodinky, vašou jedinou voľbou bude analógové zobrazovanie času. Mechanický strojček je medzi znalcami hodiniek mimoriadne oceňovaný pre svoj historický význam a remeselnú zručnosť, s ktorou býva vyskladaný. Mechanické hodinky si nevyžadujú výmenu batérie. Fungujú vďaka manuálnemu naťahovaniu korunkou alebo majú automatický pohon. Zdrojom energie je v tomto prípade hnacia pružina a teda sa zaobídete bez nutného pravidelného servisu.

Presnosť

Lepšia presnosť je vo všeobecnosti výsadou quartzových hodiniek. Odchýlky v chode sú však v dnešnej dobe už takmer zanedbateľné a bežný užívateľ prakticky nespozná rozdiel.

U digitálnych hodiniek sa v priemere udáva mesačná odchýlka 20 s. Stoja za ňou faktory prostredia, najmä teplota a tlak, ktoré ovplyvňujú vibrácie kryštálu v strojčeku.

Podobne u quartzových analógových hodiniek väčšinou hovoríme o priemernej odchýlke pod 1 s. / deň. Dochádza k nej z rovnakého dôvodu ako v prípade digitálok. O niečo nižšia presnosť sa prisudzuje mechanickým analógovým hodinkám, ktoré mávajú odchýlku 1 až 10 s. / deň.

Pokiaľ teda nepoužívate digitálne a analógové náramkové hodinky na kritické meranie času či synchronizáciu, pravdepodobne budete s ich presnosťou spokojní bez ohľadu na to, aký model si vyberiete.

Funkcie

Z hľadiska rozmanitosti funkcií majú jednoznačne navrch digitálne hodinky. V dnešnej dobe už dokážu monitorovať vaše fyziologické funkcie, aktivitu či športové výkony. Okrem stopiek, ktoré sú už samozrejmosťou, mávajú vo výbave aj kompas a s príchodom smart hodiniek sa ich možnosti rozširujú prakticky na nekonečno.

Analógové hodinky vám popri meraní času väčšinou tiež dokážu poskytnúť nejaké tie funkcie navyše. Najčastejšie mávajú vo výbave stopky, alarm, zobrazovanie času vo viacerých časových pásmach či mesačné fázy. Každá ďalšia funkcia im pridáva na hodnote a tým aj na cene, pretože si vyžaduje oveľa komplikovanejšie remeselné spracovanie.

Cena

Cenové relácie hodiniek sú vo všeobecnosti veľmi rozmanité. Kvalitné digitálne hodinky dnes kúpite za menej ako 50 eur, ale ceny najnovších smart modelov sa šplhajú aj na štvorciferné sumy. Vo všeobecnosti závisia primárne od funkčnosti a použitých materiálov. Keďže digitálne hodinky sa vyrábajú vo veľkom a montujú v továrňach, cenovo bývajú spravidla dobre dostupné. Na druhej strane si nezachovávajú svoju hodnotu. Práve naopak, veľmi rýchlo ju strácajú.

Ceny analógových hodiniek sa spravidla pohybujú o niečo vyššie. Tu začíname s kvalitnými modelmi na trojciferných sumách a exkluzívne luxusné hodinky sa dokážu vyšplhať svojimi cenovkami až do extrémnych hodnôt. Na druhej strane si analógové hodinky oveľa lepšie držia svoju cenu v čase a po tých kvalitných môže byť aj po rokoch veľmi vysoký trhový dopyt. Predstavujú tak ideálny investičný potenciál.

Štýl

Čo sa týka estetiky a celkového dojmu, ktorým dokážu zapôsobiť na vašom zápästí, existujú medzi digitálnymi a analógovými hodinkami veľké rozdiely.

Digitálne hodinky vyzerajú väčšinou moderne, aktuálne až futuristicky (s výnimkou niektorých vintage modelov). Bývajú obdivované pre svoje pokročilé technológie a schopnosť poskytnúť oveľa viac ako len meranie a zobrazenie času. Vo všeobecnosti viac vyhovujú ležérnemu a športovému štýlu.

Oproti tomu analógové hodinky sú väčšinou sympatickou klasikou. Majú vybudovanú veľmi dobrú povesť postavenú na dlhoročnej histórii hodinárstva. Svojmu nositeľovi poskytujú sofistikovanú estetiku a bez námahy vyhovejú vintage, elegantnému aj formálnemu štýlu. Nájdu sa samozrejme aj športové a odolné hodinky, ktoré bez námahy zakomponujete do voľnočasových a outdoorových outfitov.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.