Luminiscencia: Technológie, vďaka ktorým vidíte čas aj v noci

Luminiscencia hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Zistiť čas aj v úplnej tme je dnes absolútna samozrejmosť. Nepotrebujete externý zdroj svetla ani mobil. Stačí, ak máte na zápästí klasické náramkové hodinky. Aj tie najjednoduchšie modely sú už vybavené technológiou zvanou luminiscencia. Cesta k svetlu v hodinárskom priemysle však zďaleka nebola jednoduchá. V nasledujúcich riadkoch sa o nej dočítate viac a tiež s dozviete ako funguje luminiscencia v moderných hodinkách.

Obsah článku

Z pochmúrnej histórie luminiscencie: Ako si luminiscenčné ručičky vyžiadali obete na životoch

Požiadavka na odčítanie času v tme vyšla, rovnako ako mnohé iné pohnútky hodinárskeho priemyslu, z potrieb armády na začiatku 20. storočia. Luminiscenčný materiál sa v tom čase ručne nanášal na ciferníky a ručičky hodiniek. Táto práca prislúchala zručným ženám z robotníckej triedy. Niektoré z nich si žiarivú hmotu dokonca začali nanášať na nechty.

Ako zdroj svetla sa v tom čase používalo rádium v zmesi so sulfidom zinočnatým. Samotné používanie hodiniek s rádioaktívnym náterom vraj nebolo zdraviu škodlivé. Robotníčky však začali trpieť anémiou, častými zlomeninami, nekrózou čeľustí a niektoré ženy dokonca prišli o život.

Luminiscenčné ručičky a ukazovatele hodiniek

Od rádia k bezpečnejším materiálom

Používanie rádia v hodinárskom priemysle sa obmedzovalo len postupne. V 60. rokoch 20. storočia sa rádioaktívny materiál ešte stále využíval, avšak na luminiscenčné ručičky sa aplikovala asi len stotina pôvodného množstva. V roku 1968 bolo jeho využitie zakázané úplne.

Rádium nahradilo v hodinárstve trícium. Hoci sa tiež jednalo o rádioaktívny materiál, jeho využitie bolo oveľa bezpečnejšie. Trícium fungovalo na rovnakom princípe ako jeho predchodca. Pri postupnom rozklade sa uvoľňovali elektróny, ktoré aktivovali žiaru sulfidu zinočnatého. Až v 90. rokoch minulého storočia vytlačili tento materiál z trhu bezpečnejšie technológie luminiscencie, ktoré sa využívajú dodnes.

Ako funguje luminiscencia dnes

Súčasné hodinky s luminiscenciou väčšinou svietia vďaka jednej z troch technológií: elektroluminiscencia, fotoluminiscencia alebo rádioluminiscencia. Od využitia trícia sa úplne neupustilo, ale výrazne sa transformovala technológia, s ktorou dnešní hodinári pracujú.

Elektroluminiscencia

Elektroluminiscencia potrebuje pre svoje fungovanie elektrický prúd, ktorý prechádza vrstvou fosforu. Využívajú ju preto quartzové hodinky. Za číselník sa umiestňuje sklenený alebo plastový panel potiahnutý elektrickým vodičom a fosforom. Po stlačení tlačidla sa uvoľní elektrický prúd, ktorý spustí reakciu fosforu a ciferník sa rozsvieti.

Hoci elektroluminiscencia je doménou digitálnych hodiniek, v analógových modeloch ju využíva napríklad Timex pod označením Indiglo, ale aj cenovo dostupné hodinky Casio.

Fotoluminiscencia

Fotoluminiscencia využíva nerádioaktívny fotoluminiscenčný materiál, napríklad hlinitan strontnatý, nanesený na číselník a ručičky hodiniek. Tento je potrebné „nabiť“ najlepšie slnečným svetlom. Pri tomto procese fotoluminiscenčný materiál absorbuje fotóny, ktoré potom v tme postupne emituje. Vďaka tomu hodinky svietia. Nevýhodou je, že hodinky bez pôsobenia svetla vydržia žiariť asi len sedem hodín.

Fotoluminiscencia sa ako zdroj podsvietenia hodiniek využíva najčastejšie a je súčasne jednou z najfrekventovanejších komplikácií hodiniek. Na trh ju priniesla švajčiarska značka Super-LumiNova v 90. rokoch minulého storočia. Niektorí výrobcovia ako Seiko alebo Rolex využívajú vlastné alternatívy luminiscencie založené na tomto princípe.

Rádioluminiscencia

Posledná technológia podsvietenia hodiniek funguje podobne ako v minulosti na báze trícia. Používa sa však v plynnej forme uzavreté v boroslikátových sklenených trubiciach zvnútra potiahnutých vrstvou fosforu. Trícium pri svojom rozpade uvoľňuje elektróny, ktoré aktivujú fosfor. Hoci je trícium rádioaktívne, v takejto podobe nepredstavuje pre nositeľa hodiniek prakticky žiadne riziko.

Táto luminiscencia sa najčastejšie využíva v športových hodinkách. Najznámejšie hodinky svietiace na tomto princípe ponúka značka Luminox.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vedeli ste, že môžete analógové hodinky ako kompas?

Ako použiť analógové hodinky ako kompas?

Pre orientáciu v teréne a správne určenie svetových strán sa dajú použiť akékoľvek analógové hodinky. Sever nájdete s hodinkami podľa jednoduchého 5-krokového postupu. Vybrať si

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.