Vysvetlíme vám, ako fungujú hodinky na quartz pohon

Ako fungujú hodinky s pohonom Quartz?
Zdieľaj
LinkedIn

Presné a cenovo dostupné. Quartzové hodinky majú výhody, ktorými svojho času dobyli svet a spôsobili revolúciu v hodinárskom priemysle. Aj dovtedy neochvejné švajčiarske hodinárstvo zažilo otrasy vedúce ku kríze pod „ťarchou kremeňa“. V nasledujúcom článku sa pozrieme na quartzový pohon bližšie, predstavíme si jeho príbeh a základný princíp fungovania.

Obsah článku

História quartzových hodiniek: Ako Japonci porazili Švajčiarov

Švajčiarsko bolo hodinárskou veľmocou a Ženeva Mekkou svetového hodinárstva až do konca 60. rokov. Bolo to presne 25. decembra 1969, keď značka Seiko v Tokiu predstavila svoju limitovanú edíciu Seiko Astron. Prvé komerčne dostupné quartzové hodinky na svete mali zlaté puzdro a kožený remienok. Pripisujú sa im historické otrasy v dovtedy stabilnom hodinárskom priemysle, ktorý sa chtiac-nechtiac musel prispôsobiť tejto novej technológii pohonu. Astron svetu ukázali, že namiesto zložitej mechaniky môžu byť hodinky poháňané aj batériou, kremeňom a motorom.

Zaujímavosť: Astor v skutočnosti neboli prvé

Vývoj quartzovej technológie sa začal už desaťročia predtým ako Seiko Astor dobyli svet. Niekoľko značiek vrátane Omegy, Patek Philippe a Piaget sa snažili o quartzový pohon ešte na prelome 50. a 60. rokov. Seiko prišiel s prenosnými kremennými hodinkami v roku 1964. Seiko Crystal Chronometer QC-951 boli použité na letných OH v Tokiu. Dva roky na to Japonci vytvorili prvé vreckové quartzové hodinky a o rok neskôr aj náramkové hodinky poháňané batériou. Komerčne dostupné však boli až Seiko Astor, ktoré sa dodnes považujú za starého otca quartzových strojčekov.

Kremenná kríza

V tých rokoch špičková technológia quartz bola v porovnaní s mechanickým pohonom nielen jednoduchšia a menej nákladná na výrobu, ale aj presnejšia. Japonské a americké značky sa okamžite chopili príležitosti a veľkovýrobou začali rýchlo prosperovať na úkor tradičných švajčiarskych hodinárov. Odhady hovoria, že v tomto období skrachovalo viac než 900 švajčiarskych značiek a o zamestnanie prišli dve tretiny pracovnej sily v tomto odvetví.

Hodinky s quartz pohonom

Čo je to quartzový pohon?

Quartzový pohon alebo strojček využíva pre svoj chod ako primárny zdroj energie batériu. Týmto hodinkám sa hovorí aj kremenné, pretože „quartz“ je malý výrez kremeňa v tvare ladičky, ktorá osciluje s presnou frekvenciou. Vďaka tomu sú quartzové hodinky neuveriteľne presné. Štandardne tikajú s odchýlkou niekoľko sekúnd za mesiac. V tých najkvalitnejších chronometroch sa odchýlka počíta v sekundách za rok.

Najdôležitejšie výhody quartzových hodiniek

  • vyššia presnosť
  • nižšia cena
  • lepšia dostupnosť
  • vyššia odolnosť
  • nízke alebo žiadne nároky na údržbu

Ako funguje quartzový pohon

Podstata tikania quartzových hodiniek vychádza z batérie. Energia zo zdroja prechádza cez integrovaný obvod do kremenného kryštálu v tvare ladičky. Pôsobením elektrického náboja kryštál vibruje  rýchlosťou 32 768 – krát za sekundu. Jeho oscilácie sú detekované elektrickým obvodom, ktorý ich premieňa na elektrické impulzy a odosiela do krokového motora. Úlohou krokového motora je premeniť elektrickú energiu na mechanickú, teda na otáčanie prevodov (ozubených koliesok), ktoré pohybujú ručičkami hodiniek. Keďže impulzy sem prichádzajú presne jedenkrát za sekundu, ručička sa pohybuje v pravidelných sekundových intervaloch.

Zaujímavosť na záver: Quartzový pohon tiká výraznejšie

Možno ste si všimli, že quartzový pohon spôsobuje, že hodinky v porovnaní s mechanickými výraznejšie tikajú. Lepšie povedané sekundová ručička viditeľne tiká, teda nepohybuje sa plynulo, ale v jasných sekundových intervaloch. Je to spôsobené práve tým, že pri bežnej frekvencii sa ručičke dodá práve jeden impulz za sekundu, ktorý spôsobí je zreteľné poskočenie dopredu. Existuje aj takzvaný vysokofrekvenčný quartzový pohon, ktorý vysiela ručičke impulzy častejšie a zabezpečuje tak jej plynulejší chod. Spôsobuje však rýchlejšie vybíjanie batérie, čo niektorí výrobcovia riešia solárnym pohonom.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.