Hodinky Bulova: Značka s dlhou históriou a českými koreňmi

Hodinky Bulova patria k vysoko kvalitným značkám hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

V roku 1926 si milióny Američanov vypočuli prvú rádiom vysielanú reklamu na svete: „Je 8 hodín ráno, čas Bulova.“ Bol to len jeden z mnohých míľnikov, ktorými spoločnosť Bulova vstúpila do amerického i svetového hodinárstva. Jedna z najdlhšie fungujúcich značiek má na svojom konte chronometer, ktorý cestoval do vesmíru aj prvé plne elektronické hodinky na svete. Dnes sa hodinky Bulova chvália kombináciou vynikajúcej kvality a výhodnej ceny. V nasledujúcich riadkoch vám ich predstavíme bližšie.

Obsah článku

Fascinujúci príbeh značky Bulova

Za príbehom značky stojí český emigrant Josef Bulova. Šikovný zlatník a hodinár si v roku 1875 otvoril v New Yorku vlastnú spoločnosť J. Bulova Company. V priebehu pár rokov sa jeho firma vyprofilovala ako spoločnosť ponúkajúca kvalitné vreckové hodinky americkej výroby. V priebehu prvej svetovej vojny sa trendy v hodinárstve posunuli smerom k náramkom. Keďže Bulova sa inovácií a zmien nikdy nebál, rýchlo naskočil na novú vlnu a v roku 1919 predstavil svoj prvý rad pánskych náramkových hodiniek.

Prvenstvá a inovácie značky Bulova

  • V roku 1926 vyrobila spoločnosť Bulova prvú reklamu vysielanú v rádiu.
  • V roku 1941 vyrobila spoločnosť Bulova prvú televíznu reklamu. Vysielala sa počas zápasu medzi Brooklyn Dodgers a Philadelphia Phillies.
  • V roku 1945 syn zakladateľa otvoril hodinársku školu Josefa Bulova, ktorá podporovala ľudí so zdravotným postihnutím na celom svete.
  • V 50. rokoch vyvinula značka Bulova hodinky Accutron. Boli to prvé hodinky na svete, ktoré používali namiesto oscilátora ladičku, tiež považované za prvé plne elektronické hodinky.
  • V roku 1971, počas misie Apollo 15, si veliteľ David Scott zapol na zápästie svoje vlastné hodinky Bulova Chronograph. Malo sa tak stať po tom, ako mu prasklo sklíčko na hodinkách Omega. Bulova sa tak stali prvými súkromnými hodinkami, ktoré cestovali na Mesiac.

Zaujímavosť: Hodinky Bulova Davida Scotta, s ktorými letel na Mesiac, sa predali za 1,625 milióna dolárov. Značka na ich počesť začala vyrábať reprodukcie.

Hodinky Bulova sa pozreli aj na Mesiac.

Súčasnosť značky Bulova

V roku 2008 kúpila značku Bulova spoločnosť Citizen. V súčasnosti sídli centrála značky stále v New Yorku, ale výrobné procesy prebiehajú v Japonsku, v Číne a vo Švajčiarsku.

Aké sú hodinky Bulova?

Hodinky Bulova sú na súčasnom hodinárskom trhu považované za kvalitné a tiež cenovo dobre dostupné. Spoločnosť ponúka quartzové aj automatické strojčeky a kolekcie v rozmanitých dizajnoch s ambíciou poslúžiť každému užívateľovi. Pokiaľ ide o kvalitu, hodinári stavajú hodinky Bulova na podobnú úroveň ako Tissot alebo Fossil.

Strojčeky hodiniek Bulova

Pánske hodinky Bulova sú prevažne vybavené švajčiarskymi strojčekmi ETA, RONDA a SELLITA alebo japonskými strojčekmi Miyota. Mnohí zberatelia si značku obľúbili najmä pre jej inovatívne technológie. Ako príklad možno uviesť mimoriadne presný quartzový strojček Precisionist, ktorý prišiel na trh ešte v roku 2010.

Dizajn hodiniek Bulova

Bulova stavia na robustnom ciferníku, ktorý u väčšiny pánskych hodiniek presahuje 44 mm, zväčša doplnenom o kovový náramok alebo kožený remienok. Dizajn ciferníka býva výrazný až trochu okázalý. Pravdou je, že dizajnová stránka hodiniek Bulova, je považovaná za ich miernu slabinu. Značka však počúva kritiku a v jej kolekciách nájdete aj viacero veľmi atraktívnych modelov v rozumnejších veľkostiach. Za všetky spomeňme napríklad Bulova A-15 Pilot Watch, hodinky vydané ako odkaz na spoluprácu s armádou a na historický model pilotiek Bulova A-15. Elegantnejším kúskom sú hodinky Bulova Fly Me To The Moon, ktoré vyšli v kolekcii vydanej na počesť Franka Sinatru.

Cena hodiniek Bulova

Vzhľadom na históriu značky Bulova sú ceny v jej katalógoch príjemne osviežujúce. Pravdou je, že výrobca sa cenovkami vždy držal pri zemi. Hoci sa aj v ponuke Bulova nájdu hodinky za 1 000 až 3 000 eur, v priemere sú ceny na trojciferných sumách. Hodinky Bulova väčšinou nájdete v cenách od 250 do 650 eur. Niektoré značky ponúkajú rovnaký stupeň presnosti a kvality za dvoj až trojnásobné sumy.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.