Hodinky podľa tvaru puzdra: Kompletný prehľad

Prinášame základný prehľad hodiniek podľa tvaru púzdra
Zdieľaj
LinkedIn

Nielenže chráni vnútorný mechanizmus hodiniek, ale podpisuje sa aj pod komfort pri nosení a celkový vzhľad. Puzdro je jedným z najzásadnejších vodiacich prvkov dizajnu hodiniek. Vďaka inováciám a kreativite návrhárov je výber na súčasnom trhu naozaj široký a okrem okrúhlej klasiky si môžete pre svoje zápästie zvoliť aj rozmanito tvarované hodinky. Mimochodom viete, prečo sú hodinky väčšinou okrúhle? Predstavíme vám hodinky podľa tvaru a zodpovieme vaše otázky.

Obsah článku

Hodinárska klasika: Okrúhle hodinky

Hodiny vrátane tých nástenných, vreckových či náramkových boli od nepamäti primárne okrúhle. Napriek mnohým kreatívnym pokusom naprieč hodinárskou históriou, keď klasifikujeme hodinky podľa tvaru, považujeme okrúhle puzdro dodnes za klasiku. Dôvodov je viacero:

  • Vnútorný mechanizmus hodín tvoria do seba zapadajúce ozubené kolieska, ktoré sa prirodzene najefektívnejšie uložia do okrúhleho obalu – puzdra.
  • Ciferník s indexmi usporiadanými do kruhu je veľmi dobre čitateľný.
  • Okrúhle puzdro sa osvedčilo aj pri vývoji vodeodolných hodiniek, pretože sa dalo ľahko zaskrutkovať.
  • V symbolickej rovine je kruh najčastejšie používaným symbolom pre plynutie času.

Okrúhle hodinky sú z pohľadu tvaru tie klasické až minimalistické. Predstavujú tiež tú najuniverzálnejšiu voľbu pre tých, ktorí nechcú za každú cenu vytŕčať z davu. Okrúhle hodinky nájdete vo všetkých segmentoch od klasiky až po športové, potápačské či pilotné hodinky a vo všetkých cenových kategóriách. Ponúkajú ich ako módne značky tak luxusné vlajkové lode hodinárstva.

Hranaté hodinky - Casio A500WA-1D

Hodinky podľa tvaru

Prievan v tradičných predstavách o dizajne puzdra spôsobili už vojnové roky. Nasledujúce desaťročia sa niesli v duchu kreativity a náramkové hodinky nových tvarov a rozmerov sa stali normou. O rozmach tvarovaných hodiniek sa svojimi individualistickými dizajnmi výrazne zaslúžil Cartier.

Obdĺžnikové hodinky

História obdĺžnikových hodiniek siaha až do roku 1917, kedy sa objavili na trhu ikonické Cartier Tank. Boli inšpirované tankami Renault, používanými v prvej svetovej vojne. Mnohí hodinárski nadšenci dodnes označujú obdĺžnikové hodinky ako „tanky“.

Obdĺžnikové hodinky v súčasnosti pôsobia retro dojmom. Vrchol svojej popularity zaznamenali v prvej polovici 20. storočia, kedy ich po vzore Cartiera začali vyrábať mnohé popredné značky. Objavujú sa skôr v klasickom a elegantnom segmente, keďže samotné útle obdĺžnikové puzdrá pôsobia veľmi elegantne.

Štvorcové hodinky

Ani prvé pánske náramkové hodinky neboli okrúhle. Boli to pilotky Cartier Santos a mali štvorcové puzdro. Svetlo sveta uzreli v roku 1904 a popularita štvorcového puzdra sa ďalej niesla naprieč celým 20. storočím.

Štvorcové puzdrá spočiatku prislúchali najmä elegantným a klasickým hodinkám. V 70. rokoch však prišli na trh ikonické Tag Heuer Monaco a štvorcové hodinky sa uchytili aj vo svete športu. V súčasnosti predstavujú voľbu originality, ktorá, hoci púta pozornosť, sa hodí ku všetkému.

Hodinky Tonneau (sudové hodinky)

Nie je to ani obdĺžnik ani kruh, ale ich kombinácia. Tonneau vo francúzštine znamená „sud“ a to je tiež tvar, ktorý nesie puzdro týchto hodiniek. Predstaviť si ho môžete ako obdĺžnik s vyklenutými dlhšími stranami a zaoblenými rohmi. Typickým predstaviteľom a jedným z prvých výrobcov tonneau hodiniek je luxusný švajčiarsky hodinár Vacheron Constatin. Jeho kolekcia Malte je na trhu už od roku 1912.

Tvar tonneau je odvážny, avantgardný a primárne úzko spätý s luxusnými hodinkami. Prislúcha najmä elegantným a spoločenským hodinkám, ktorým dodáva závan art decco. Na prelome 60. a 70. rokov sa však v tomto dizajne vyrábali aj športové a potápačské hodinky.

Asymetrické hodinky

Takmer dvojičky okrúhlych hodiniek, ale ich puzdro je na strane korunky hrubšie a širšie. Asymetrické hodinky boli navrhnuté tak, aby poskytovali korunke a ďalším bočným tlačidlám ochranu navyše. Ikonou všetkých čias s asymetrickým puzdrom sú slávne Omega Speedmaster.

Z asymetrického puzdra ťažia najmä chronografy s tromi bočnými tlačidlami. Odlíšenie asymetrických a okrúhlych hodiniek je o niečo náročnejšie a laik spravidla na prvý pohľad rozdiel nespozná. Asymetrické modely nájdete skôr v segmente športových hodiniek, ktorým mohutný dizajn viac pristane. Nájdu sa však aj klasické hodinky s asymetrickým puzdrom.

Vankúšové hodinky

Podobajú sa okrúhlym hodinkám, ale majú zaoblené hrany akoby išlo o prepojenie okrúhleho a štvorcového  puzdra. Z hľadiska pohodlia pri nosení a čitateľnosti sú porovnateľné s okrúhlymi modelmi, preto sú obľúbené a radi sa k základným typom puzdier.

Pôvodne boli vankúšové puzdrá spájané výhradne s potápačskými a športovými hodinkami. V posledných rokoch sa však objavujú aj v luxusnom segmente v elegantných prevedeniach. Ako príklad môžeme použiť hodinky z dielne Vacheron Constantin, ktorý vydal reedíciu Historiques American 1921 v pôvabnom vankúšovom puzdre.

Avantgardné hodinky

Hoci tonneau im vydláždil cestu, tieto hodinky zachádzajú ešte ďalej. Avantgardné puzdrá majú so všetkými ostatnými spoločné jediné: držia hodinky pohromade. Všetko ostatné je kreatívne, výnimočné, iné.

Avantgardné hodinky predstavujú nesúrodú kategóriu všetkého, čo sa nezmestí do vyššie uvedených typov. Ikonickým predstaviteľom sú hodinky Hamilton Ventura. V súčasnosti sa avantgardné puzdrá najčastejšie objavujú v ponuke nezávislých značiek ako Urwerk alebo MB&F. Ak sa snažím usporiadať hodinky podľa tvaru, o týchto môžeme povedať, že nemajú tvar. Bývajú označované aj ako vesmírne alebo futuristické.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.