- Etiketa zakazuje dotýkať sa cudzích hodiniek.
- Hodinky sa nosia na nedominantnej ruke, pod manžetou košele.
- Etiketa nosenia hodiniek diktuje aj vhodnú veľkosť ciferníka a obvod náramku či remienka.
Drahé, lacné, formálne či športové. Vyhnite sa spoločenskému faux-pas a noste ich podľa nepísaných zásad. Etiketa nosenia hodiniek zahŕňa pravidlá, ktoré by mal poznať a dodržiavať každý nositeľ. Ľavá alebo pravá ruka? Tmavý alebo svetlý ciferník? Výber kovov, veľkosti hodiniek či vhodnej chvíle pre skontrolovanie času? Tieto a mnohé ďalšie dilemy dnes za vás vyriešime v desiatich jednoduchých pravidlách.
Obsah článku
Ľavá alebo pravá?
Pravdepodobne najstaršia hodinková dilema v histórii – zapínať si hodinky na pravé alebo na ľavé zápästie? Etiketa nosenia hodiniek hovorí jasne, hodinky sa nosia na nedominantnej ruke. Keďže väčšina populácie sú praváci, hodinky tiež bývajú prispôsobené na nosenie na ľavej ruke. Korunku majú spravila vpravo, čo umožňuje ich jednoduché naťahovanie dominantnou rukou.
Potom sú tu ale automatické a quartzové hodinky, ktoré nie je potrebné pravidelne naťahovať. Aj tieto modely by sa mali primárne nosiť na nedominantnej ruke, kde sa predpokladá ich nižšie opotrebovanie pri bežných činnostiach. Nie je to teda len zásada etikety, ale aj dlhšej životnosti vašich hodiniek. V súčasnosti už ale nie je úplne neprijateľné nosiť hodinky na zápästí, na ktorom sú vám pohodlnejšie.
Tmavý ciferník na večer, svetlý počas dňa
Jednoduché pravidlo, ktoré vám vždy uľahčí správny výber hodiniek. Večer a počas noci sa nosia hodinky s tmavým ciferníkom, napríklad čierne, tmavomodré, hnedé alebo sivé. Naopak, bežné denné aktivity by mali sprevádzať hodinky so svetlým ciferníkom. Môžete zvoliť biely, krémový či strieborný.
V spoločnosti obmedzte kontrolu času na minimum
Niekedy je to potreba mať pod kontrolou čas, inokedy radosť z nových hodiniek, čo vás vedie k tomu, aby ste opakovane pozerali na svoje zápästie. Pamätajte však na to, že častá kontrola hodiniek sa považuje za neslušnú. Najmä počas rozhovoru, večere, či pri inom spoločenskom kontakte na svoje hodinky na chvíľu zabudnite. V opačnom prípade môžete byť okolím vnímaní ako drzí alebo netrpezliví.
Cudzie hodinky obdivujte z diaľky
Mnohé hodinky sú veľmi vzácne a hodnotné. Väčšina užívateľov ich nosí s hrdosťou bez odtlačkov prstov, prachu, mastnoty a iných nečistôt. Narušiť im tento osobný komfort tým, že sa budete dotýkať ich hodiniek je vrcholne neslušné a proti základnej etikete. Ak vás preto zaujmú hodinky niekoho iného, pochváľte ich z bezpečnej vzdialenosti. V žiadnom prípade nepriťahujte cudzie zápästie k sebe a nedotýkajte sa hodiniek.
Nenoste príliš veľké hodinky
Éra nadrozmerných ciferníkov, ktoré suverénne zatienili zápästie, je už našťastie na ústupe. Príliš veľké hodinky pôsobia nevyvážene a zhadzujú proporcie celého outfitu. Etiketa nosenia hodiniek hovorí jasne: prispôsobte veľkosť ciferníka svojmu zápästiu. Hodinky, ktoré vám sadnú, budú nielen lepšie vyzerať a rozhodne sa s nimi budete aj lepšie cítiť.
Vyberte si hodinky, ktoré ladia s vaším štýlom
Hodinky sú stále len módnym doplnkom. Rovnako ako oblečenie aj hodinky by mali byť odrazom vašej osobnosti, životného štýlu či pracovného statusu. Ak milujete luxus a často sa pohybujete vo vyššej spoločnosti, vyberte si hodinky Rolex. Ak ste športovcom telom aj dušou, siahnite po hodinkách Garmin alebo G-Shock. Ak ste módnym rebelom, kúpte si futuristické hodinky Hublot. Vždy budete najlepšie vyzerať s hodinkami, ktoré sa vám hodia.
Zlaďte kovy
Nepokazte si celkový vzhľad nevkusnou kombináciou kovov a farieb. Ak sú vaše hodinky napríklad strieborné, vyberte si doplnky, ktoré s nimi ladia. Zamerajte sa najmä na sponu v opasku, prstene, náhrdelníky alebo manžetové gombíky. Pekné hodinky určite zaujmú, ale takéto doladenie detailov v konečnom dôsledku vyvolá dojem, že ich viete nosiť.
Vymieňajte si hodinky
Tak ako máte rôzne oblečenie na rôzne udalosti či aktivity, budete potrebovať aj rôzne hodinky. Rovnaký model nebude vhodný do kancelárie, do posilňovne aj na večeru. Ak nie ste práve fanúšikom hodiniek, zaobstarajte si aspoň 2-3 modely v rôznych štýloch. Okrem toho, že budete vždy výborne vyzerať, doprajete svojim najobľúbenejším hodinkám odpočinok, čo predĺži ich životnosť.
Hodinky noste pod manžetou košele
Ak máte na sebe neformálne alebo príliš úzke oblečenie, etiketa dovoľuje zapnúť si hodinky na rukáv. Vo všetkých ostatných prípadoch, najmä v kombinácii s košeľou a sakom, sa hodinky nosia pod manžetou. To je tiež dôvod, prečo sú elegantné a formálne hodinky často štíhle a subtílnejšie. Pri spustenej paži by mala manžeta hodinky úplne prekrývať. Na zápästí ohnutej paže pánske hodinky mierne prečnievajú.
Nenoste hodinky, ktoré sú príliš tesné alebo príliš voľné
Nie je žiaden dôvod, aby ste svojmu zápästiu nedopriali presne to, čo potrebuje. Nosenie hodiniek by predsa malo byť príjemné z hľadiska komfortu aj vzhľadu. Etiketa nosenia hodiniek preto hovorí, že náramky a remienky by vám mali perfektne sadnúť. Príliš voľné hodinky si budete musieť na verejnosti opakovane upravovať, čo nepôsobí efektne. Navyše pri voľnom náramku hrozí jeho poškodenie. Príliš tesné hodinky vám zas nezaručia komfort pri nosení ani príjemný výsledný vzhľad.