Slnečné okuliare Oakley: Špička vo svete športových okuliarov

Slnečné okuliare Oakley patria ku špičke vo svojom odbore
Zdieľaj
LinkedIn

Sú dobré, sú zlé a potom sú ešte Oakley. Vo svete športových slnečných okuliarov boli za posledných pár rokov vydané stovky modelov niekoľkých značiek. Napriek tomu slnečné okuliare Oakley stále zostávajú na vrchole vo svojej triede. Pomohli športovým legendám vryť svoje meno do kníh o histórii športu a oslovili aj širokú verejnosť. Dnes vám ich predstavíme bližšie. Napriek tomu, že sa primárne venujeme hodinkám, slnečné okuliare Oakley považujeme za výnimočný módny doplnok, ktorý nie je len módnym výstrelkom.

Obsah článku

Z príbehu značky Oakley

Oakley založil v roku 1975 Jim Jannard vo svojej garáži v Kalifornii. Do podnikania investoval 300 dolárov a značku pomenoval po svojom psovi Oakley Anne. Svoj sen začal výrobou rukovätí pre motokrosové motorky, ktoré predával priamo zo svojej dodávky na motokrosových podujatiach. Jeho rukoväte boli vyrobené zo zvláštneho materiálu, ktorý si sám vytvoril a patentoval pod názvom Unobtainium. Poskytoval pevnú priľnavosť pre rukavice jazdca aj pre holé ruky a zožal veľký úspech.

Od rukovätí k slnečným okuliarom

Po piatich úspešných rokoch produkcie motokrosových doplnkov, Oakley expandovala do výroby motocyklových, BMX a lyžiarskych okuliarov. Krátko na to, v roku 1983, začal Jannard pracovať na vývoji slnečných okuliarov. Hovorí sa, že ho k tomu inšpirovala cesta autom do Los Angeles, ktorú absolvoval práve keď slnko zapadalo nad Tichým oceánom po jeho ľavej strane. Keďže lúče dopadali zboku, klasické slnečné okuliare mu boli v tej chvíli zbytočné.

Ako riešiteľ problémov si Jannard zaumienil, že vytvorí okuliare, ktoré poskytnú extra krytie. Zatvoril sa vo svojej garáži, vzal niekoľko okuliarových šošoviek, vyrezal ich, ohol niekoľko drôtov a všetko zlepil lepiacou páskou. Finálna verzia tohto prototypu bola neskôr vydaná pod ako Oakle Eyeshades. Boli to tie isté slnečné okuliare, v ktorých v roku 1985 skončil Greg Lemond na druhom mieste na Tour de France.

Značka Oakley sa venuje aj výrobe okuliarov na zimné športy

Oakley dnes

Oakley je dnes športová a lifestylová značka, ktorá funguje ako autonómna dcérska spoločnosť Essilor Luxottica so sídlom v Kalifornii. Svoje produkty, primárne doplnky pre športovcov, definuje ako prienik vedy a umenia. Vyrába a distribuuje vysokovýkonné slnečné okuliare, dioptrické šošovky a rámy, okuliare, odevy, obuv a športové príslušenstvo. Počas svojej histórie spoločnosť Oakley spolupracovala s Fox Racing a vyrábala okuliare pre mnohé športové tímy vrátane tých vrcholových.

Pri banskom nešťastí v Čile v roku 2010 to bola práve spoločnosť Oakley, ktorá darovala okuliare pre 33 uväznených baníkov. Športové okuliare Radar boli vybavené tak, aby dokázali ochrániť ich oči po týždňoch strávených v tme.

Čím sú slnečné okuliare Oakley výnimočné: Najdôležitejšie technologické inovácie značky

Slnečné okuliare Oakley stavajú na kombinácii štýlu a funkčnosti. Každý model je navrhnutý tak, aby poskytoval kvalitnú ochranu očí, maximálny komfort a dokonalý štýl. Spoločnosť vyvinula niekoľko inovatívnych technológií, ktoré robia z jej okuliarov jednotku na trhu.

Oakley Prizm

Prizm z dielne Oakley je technológia zvýrazňovania farieb, ktorá umožňuje vidieť svet jasnejší a živší. V podstate ide o riadenie množstva svetla a toho, ktoré svetelné spektrá prechádzajú šošovkou, čo maximalizuje farbu a kontrast rôznych prostredí. To pomáha napríklad cyklistom spozorovať jemné hrbole na ceste, praskliny alebo sklenené črepy aj pri veľkej rýchlosti. Golfisti zas pri výbere správnych šošoviek môžu vidieť celé ihrisko vo vyššom kontraste, vďaka čomu zbadajú loptičku aj vo vzduchu.

O-Matter

Slnečné okuliare Oakley sú vyrobené zo špeciálneho materiálu z dielne výrobcu. V porovnaní s bežne používanými materiálmi je O-Matter dvakrát pevnejší a o 25% ľahší.

Špeciálna architektúra rámu

Konštrukcia slnečných okuliarov Oakley je navrhnutá tak, aby bezpečne držali aj v prípade, ak sa ramená nedotýkajú uší. Bod kontaktu je sústredený len na nosový mostík, aby mohli byť okuliare používané súčasne s ďalšími športovými doplnkami ako sú prilby či čiapky. Slnečné okuliare Oakley vám teda nespadnú z hlavy ani v prípade, ak vám nesadnú na uši.

Unobtainium

Oakley používa špeciálny materiál vyvinutý pre rukoväte motocyklov aj pre svoje okuliare. Poťahuje ním ramená aj nosový mostík. Unobtainium je výnimočné tým, že sa nešmýka ani v prípade, ak je vystavený vode. Slnečné okuliare Oakley teda nespadnú ani vtedy, ak sa športovec poriadne zapotí.

Najznámejšie edície okuliarov Oakley

Oakley je magnát, ktorý vyrába jedny z najlepších slnečných okuliarov na trhu. V priebehu rokov sa značka presadila nielen vo svete športu, ale aj v módnom priemysle. Vďačí za to svojim kolekciám štýlových a funkčných slnečných okuliarov. Tie najpopulárnejšie edície Oakley vám teraz predstavíme.

Oakley Sutro

Slnečné okuliare navrhnuté primárne pre cyklistov, ktorým poskytujú všestranný rozhľad. Ich odolnosť a celodenný komfort pri nosení zabezpečuje materiál O-Matter a nosové vankúšiky Unobtainium. Samozrejmosťou výbavy sú aj šošovky Prizm. Okuliare sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach.

Oakley Halbrook

Okuliare s dizajnom inšpirovaným filmovými hviezdami 40. – 60. rokov. Sú nadčasové a pritom vybavené modernými technológiami Oakley. Komfort pri nosení aj kvalitu garantuje materiál O-Matter. Okuliare sú v základe vybavené 6 základnými šošovkami s HDO, ale dostupné sú aj s polarizáciou a dioptrickými šošovkami Iridium alebo so šošovkami Prizm.

Oakley Frogskins

Slnečné okuliare Oakley Frogskins sú vzkriesením modelu z 80. rokov a bezpochyby najúspešnejšími slnečnými okuliarmi značky všetkých čias. Hovorí sa, že Jannard ich nemal rád, pretože boli príliš obyčajné. Vo svete však získali obrovskú popularitu a od roku 2007 sú na trhu zas. Aj pri ich výrobe bol použitý ľahký a odolný materiál O-Matter. V ponuke ich nájdete to 4 šošovkami s HDO, ale aj s polarizáciou a dioptrickými šošovkami Iridium alebo so špeciálnymi šošovkami Prizm.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.