Hodinky Citizen Promaster: Športové hodinky pre profesionálov

Hodinky Citizen Promaster patria k tomu najlepšiemu, čo značka ponúka
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinky pre svetových profesionálov. Stelesňujú ducha dobrodružstva vo vzduchu, na súši aj na mori. Spĺňajú parametre inovatívnej funkčnosti, extrémnej odolnosti a zároveň rešpektujú planétu. Hodinky Citizen Promaster sú na trhu viac než 30 rokov a ich popularita u zákazníkov neklesá. V čom tkvie tajomstvo úspechu týchto profesionálnych športových chronometrov? Predstavíme vám jednu z najzaujímavejších kapitol príbehu svetoznámej značky Citizen.

Obsah článku

Z histórie Citizen Promaster

Edícia Promaster sfúkla svojich 30 narodeninových sviečok ešte v roku 2019. Samotnému zrodu obľúbených hodiniek ale predchádzal dlhoročný vývoj.

Predchodcovia modernej kolekcie Promaster

Cesta značky Citizen k revolučnému úspechu viedla cez prvé odolné hodinky Citizen Parashock, ktoré výrobca predstavil ešte v roku 1956. O tri roky neskôr uzreli svetlo trhu aj prvé potápačské hodinky z dielne Citizen pod označením Parawater.

Kvalitu týchto modelov výrobca demonštroval niekoľkými verejnými experimentmi. Citizen Parashock zhodil z helikoptéry na rôznych miestach v Japonsku. Hodinky vo všetkých ukážkach odolali a aj po náraze si zachovali správnu funkčnosť. Modely Parawater zas ukotvili na bóje a spustili z paluby lode do Tichého oceánu. Ich plavba trvala asi rok, pričom po nájdení všetky hodinky fungovali.

Zrod kolekcie Citizen Promaster

Kolekcia Citizen Promaster bola uvedená na trh v roku 1989 tromi modelmi: Citizen Aqualand, Citizen Altichron a Citizen cal. C080. Zaujímavosťou je, že jeden z nich – model Aqualand – debutoval ešte pred samotným vznikom kolekcie, v roku 1985. Boli to prvé potápačské hodinky s digitálnym indikátorom hĺbky. Ďalšie z vlajkových lodí Promaster dostali do výbavy výškomer a funkciu svetového času. Kolekcia je dodnes rozdelená do troch kategórií:

  • Promaster Sky,
  • Promaster Marine,
  • Promaster Land.
Citizen Promaster Marine - hodinky určené primárne pre potápačov

Hodinky Citizen Promaster v súčasnosti

Hodinky Citizen Promaster sú dnes vybavené moderným solárnym pohonom Eco-Drive z dielne výrobcu. Dobíjajú sa priebežne z akéhokoľvek svetla – prírodného aj umelého. Pri bežnom nosení fungujú prakticky nepretržite bez výmeny batérie. Rezerva chodu je v závislosti od modelu až 500 dní. Odolnosť zaisťujú titánové a nerezové puzdra a náramky, prípadne kaučukové remienky. Všetky modely sa vyznačujú moderným športovým dizajnom. Základná funkčnosť sa líši v závislosti od kategórie.

Promaster Marine

Edícia špeciálne určená nadšencom vodných športov. Potápačské hodinky Promaster sú vodotesné na úrovni 200 m, pričom bývajú vybavené dekompresným alarmom, hĺbkomerom či predlžovacím remienkom, aby sa zmestili do potápačského obleku.

Promaster Land

Hodinky ďalšej kategórie Promaster sú určené pre dobrodruhov na súši. Jednotlivé modely sa predávajú s rozmanitými praktickými funkciami ako je výškomer, chronograf alebo večný kalendár. Väčšina z nich sa vyznačuje vodotesnosťou na úrovni minimálne 100 m.

Promaster Sky

Pilotné hodinky Citizen Promaster vynikajú najmä špičkovou presnosťou. Mnohé modely sú riadené rádiovým alebo satelitným signálom GPS. Niektoré sa vyznačujú maximálnou odchýlkou 1 sekundu za 1 milión rokov. Bývajú tiež vybavené chronografom alebo ukazovateľom času v rôznych časových pásmach.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.