Kedysi slúžili k navigácii, dnes je z hodiniek módny doplnok

Pánske hodinky - v minulosti slúžili na navigáciu, dnes sú nepostrádateľným doplnkom

Prvé hodinky ľudia nenosili na ruke a ani vo vrecku. Ich začiatky siahajú až do 15. storočia a ich funkcie aj vzhľad sa za tú dobu zmenili nepočítane krát. K čomu slúžili na začiatku a ako si získali dnešný dizajn?

Obsah článku

Začalo sa to na mori

Pánske hodinky na počiatku svojej cesty rozhodne nevyzerali tak, ako ich poznáte dnes. V 15. storočí prieskumníci potrebovali získať nástroj na presnejšiu navigáciu na mori. Na základe hviezd vedeli moreplavci určiť zemepisnú šírku, no pre určenie dĺžky potrebovali miestny čas. Aj jediná minúta totiž dokázala spôsobiť desaťkilometrové odchýlky od kurzu. Preto bolo potrebné zostaviť naozaj presný navigačný nástroj.

Pôvod hodiniek začal s kotúčom kvadrantov, ktorým sa pomocou uhlomeru dal získať čas. Nebol však presný. Neskôr sa využívalo kyvadlo, čo však znemožňovalo využitie hodiniek na lodi, keďže takéto hodiny museli visieť a potrebovali ticho. Až začiatkom 16. storočia vyrobil Peter Henlein prvé hodinky s pružinovým mechanizmom, ktoré bolo možné prenášať. Získali pomenovanie tzv. norimberské vajce, pretože mali oválny kryt a pripomínali vajíčko. No presný čas bol stále tak trochu problémom. Toto zmenili až Švajčiari Jacob Zech a Gruet s navinutou pevnou pružinou.

Krokom vpred bola pružina

Rovnováhu hodiniek zmenila najmä špirálová pružina, ktorá nahradila kyvadlo a posunula hodinky k miniaturizácii. Avšak prvé náramkové hodinky vznikli až o niekoľko sto rokov pod rukami Abrahama Louisa Bregueta, a to v roku 1812. Boli pre kráľovnú Caroline Murat, sestru Napoleona. Pred tým sa hodinky nosili na retiazke pripevnenej k vrecku. Takéto vreckové hodinky boli však najmä doménou mužov. Preto bol vznik hodiniek na ruku a ešte pre ženu veľmi zásadným posunom. A v 19. storočí našli pevné miesto v dámskej garderóbe prevažne ako šperk.

K rozmachu náramkových hodiniek ako praktického kúska došlo počas prvej svetovej vojny, keď ich vojaci nosili na ruke, aby rýchlo vedeli určiť čas v boji. Potreba praktickosti a najmä výdrže viedla k k výrobe prvých quartzových hodiniek na baterky, ktoré ale boli lacnejšie než tie mechanické, čo sa veľmi nepáčilo niektorým hodinárom.

Hodinky súčasnosti

Dnes nájdete hodinky v neuveriteľnom množstve prevedení. Nie sú to ale len tie náramkové, vreckové hodinky totiž opäť naberajú na popularite. Navyše dnešné hodinky toho zvládnu omnoho viac, než len ukazovať čas – dokážu zobraziť aj dátum či napríklad fázy mesiaca. A od mechanických sa posunuli až do inteligentných digitálnych sfér, v ktorých vám hodinky povedia, že sa máte napiť alebo ísť cvičiť. Skrátka, pre každého je tu niečo.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.