Ako posúdiť pravosť hodiniek? Nenechajte sa oklamať replikami a falzifikátmi

Takto rozlíšite pravé hodinky od falošných
Zdieľaj
LinkedIn

Príslovie „Ak sa to zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda, ide o podvod.“ nadobúda v hodinárskom svete trpkú príchuť reality. Najmä luxusné hodinky sa dostávajú stále častejšie do hľadáčika záujmu podvodníkov, profitujúcich z hviezdnej povesti popredných značiek a z vreciek hodinkových nadšencov. Posúdiť pravosť hodiniek je dnes mimoriadne komplikované aj pre trénované odborné oko. Popri precízne vyrobených falzifikátoch zaplavujú trh aj takzvané „hodinky Frankenstein“. Pomôžeme vám ich odhaliť a vyhnúť sa tak kúpe povestnej mačky vo vreci.

Obsah článku

Značky hodiniek, ktoré sa falšujú najčastejšie

Z pochopiteľných dôvodov sa pozornosť podvodníkov sústredí primárne na luxusný hodinársky segment. Podľa prieskumov až tretina luxusných hodiniek na súčasnom trhu nepochádza z originálnej dielne značky.

Obzvlášť opatrní by ste mali byť pri nákupe hodiniek Rolex a Omega. Objektom záujmu podvodníkov sú aj značky Patek Phillipe, Cartier, Gucci, Tag Heuer či Richard Mille. V posledných rokoch sa „vďaka“ technologickému pokroku stále častejšie stretávame aj s falošnými hodinkami strednej triedy ako Seiko alebo Tissot.

Pravé vs. falošné hodinky Rolex: Tipy na určenie pravosti

Značka Rolex používa ako identifikátor pravosti laserom vypálenú korunku na zafírovom sklíčku na pozícii 6. hodiny. Viditeľná je len pri osvetlení a pohľade z bočnej s lupou. Ak falošné hodinky obsahujú tento prvok, spravidla nie je tak precízne vygravírovaný ako v prípade originálu.

Ak zvažujete kúpu hodiniek Rolex Daytona, ich pravosť vám pomôže identifikovať odraz ciferníka na podložke. Ak na hodinky zasvietite jasným svetlom, v odraze by mal byť viditeľný pravidelný kruh ako aj jasný odraz hodinových, minútových a sekundových ručičiek. Ak je odraz rozmazaný alebo ručičky nie sú viditeľné, takmer určite ide o falošné hodinky.

Ďalším poznávacím znamením je zväčšenie dátumovky. Pravé hodinky Rolex s výnimkou Rolex Deepsea majú nad dátumovým okienkom lupové sklíčko s 2,5-násobným zväčšením. Falošné hodinky dosiahnu maximálne 1,5-násobné zväčšenie.

Pravé vs. falošné hodinky Omega: Tipy na určenie pravosti

Omega označuje svoje hodinky pre pánov malou rytinou na zadnej strane puzdra. Môžete tu nájsť dokonale prepracovaný glóbus s logom alebo samotné logo značky. Ak má táto rytina akékoľvek nedokonalosti, pravdepodobne nejde o pravé hodinky.

Pravosť hodiniek Omega tiež dokazuje 7 alebo 8-ciferné sériové číslo na zadnej strane puzdra. Staršie modely ho môžu mať na vnútornej strane krytu. Okrem toho, že toto číslo musí presne sedieť s číslom na certifikáte, môžete si ho overiť priamo v autorizovaných centrách Omegy. Na internete tiež nájdete rôzne online databázy pre overenie sériových čísiel hodiniek. Presnosť a spoľahlivosť informácií však v tomto prípade nie je zaručená.

Fenomén hodiniek Frankenstein

O tom, že autentickosť falzifikátov dnes zachádza do extrému, vás presvedčia takzvané hodinky Frankenstein. Toto pomenovanie si vyslúžili falošné hodinky, ktoré obsahujú niektoré pravé diely. Používa sa napríklad originál korunka, spona na remienku hodiniek alebo autentické luneta. Ak sa jedná o vydarený falzifikát, ktorý navyše obsahuje niektoré pravé diely, jeho odlíšenie od pravých hodiniek je náročnou úlohou aj pre renomovaného hodinára.

Overte si pravosť hodiniek: Praktické tipy

Na záver uvádzame sumarizáciu základných metód slúžiacich na určenie pravosti hodiniek. Bližšie informácie k týmto postupom sa dozviete v našom predchádzajúcom článku o falošných hodinkách.

  • Skontrolujte hmotnosť hodiniek. Ak sú hodinky ľahšie ako originál, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o falzifikát.
  • Skontrolujte detaily gravírovania. Majú hodinky všetky gravírovania, ktoré by mali mať? Je gravírovanie presné a precízne?
  • Vypočujte si tikanie hodiniek. Luxusné modely mávajú veľmi tichý chod, sekundová ručička sa väčšinou pohybuje takmer plynule.
  • Nakupujte hodinky u autorizovaných a overených predajcov.
  • Pravosť hodiniek preukazuje aj certifikát a originálne balenie.
  • Skontrolujte farby, značky na ciferníku a prepracovanie ručičiek. Porovnajte tieto detaily s originálom. Pravé hodinky by ich mali mať navlas totožné.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.