Hodinky podľa triedy: Od nízkorozpočtového až k prémiovému segmentu

Timex vs. Rolex
Zdieľaj
LinkedIn

Akokoľvek sú smart hodinky rozšírené a populárne, analógové časomiery majú stále svoje nezastupiteľné miesto na našich zápästiach. Dobrou správou je, že nemusíte mať bezodný rozpočet, aby ste si dopriali kvalitný kúsok. V skutočnosti dokážete nájsť vynikajúce hodinky v každej cenovej triede. Stačí len prispôsobiť svoje očakávania segmentu, z ktorého vyberáte a urobiť správnu voľbu. Pre uľahčenie výberu vám v nasledujúcom článku ponúkame základné rozdelenie hodiniek podľa cenových tried, v rámci ktorých si predstavíme aj tie najpopulárnejšie značky.

Obsah článku

Rozdelenie hodiniek: 6 cenových segmentov

Trh s hodinkami tvoria mnohé hodinárske segmenty, určené cenou a očakávaniami spotrebiteľov, ktoré dokážu pokryť. Pre lepší prehľad zahŕňa naša kategorizácia hodiniek 6 základných segmentov počnúc lacnými hodinkami, končiac ozajstnými majstrami hodinárstva. V závislosti od rozpočtu si môžete vybrať hodinky, ktoré parametrami zodpovedajú vašim očakávaniam.

Nízkorozpočtový segment: do 250 €

Nízkorozpočtový segment tvoria prevažne quartzové hodinky značiek, ktoré sa svojimi cenovkami zmestia do 250 €. Ceny pravdaže začínajú oveľa nižšie a priaznivé hodinky tejto kategórie dokážete kúpiť už za dvojciferné sumy. Očakávať môžete prevažne čínsky, respektíve ázijský pôvod a esteticky dobre vyzerajúce kúsky. K základnej materiálovej vybavenosti patrí chirurgická oceľ, prípadne silikónový remienok a minerálne sklíčko. Aj v tomto segmente už môžete v súčasnosti hľadať spoľahlivosť a presnosť.

Obľúbené značky: Casio G-Shock, Timex, Fossil, Skagen, Citizen, Festina, Orient

Hodinky Tissot

Nižší stredný segment: 250 – 750 €

Nižší stredný segment predstavuje hodinky ešte stále vybavené prevažne quartzovým, v niektorých prípadoch automatickým pohonom, v tom najlepšom prípade japonského alebo švajčiarskeho pôvodu. Cenovky sú už trojciferné, ale ešte stále pomerne dobre dostupné. U týchto hodiniek už môžete počítať s istými materiálovými vylepšeniami – nehrdzavejúca oceľ (ideálne 316L), zafírové sklíčko, kožený remienok. Spoľahnúť sa môžete na dobrú konštrukciu a hľadajte aj kvalitné podsvietenie.

Obľúbené značky: Tissot, Luminox, Invicta, Vostok, Seiko, Bulova, Hamilton

Stredný segment: 750 – 2 000 €

Hodinky tejto kategórie už stále častejšie nájdete s mechanickým pohonom švajčiarskeho alebo japonského pôvodu. Ideálny výber ponúkajú švajčiarske, nemecké, japonské a britské značky hodiniek. V hornej časti segmentu už nájdete luxusné modely najčastejšie so švajčiarskymi automatickými strojčekmi (ETA, Sellita). Popri kvalitných materiáloch vyššej triedy sa už môžete spoľahnúť na precízne remeselné spracovanie najmenších detailov, dlhú životnosť a aj na nejakú tú zberateľskú hodnotu.

Obľúbené značky: Victorinox, Mido, Longines

Vyšší stredný segment: 2 000 – 5 000 €

V tejto kategórii sa kupujú už výlučne mechanické hodinky od populárnych hodinárskych značiek, ktoré majú priazeň nadšencov a zberateľov. Hovoríme už o základnej luxusnej úrovni hodinárstva, ktorá ponúka takzvané štartovacie luxusné hodinky. Niektoré značky používajú tradičné švajčiarske automatické strojčeky, väčšina z nich si ale vyrába vlastné tzv. „in-house“ pohony. Špičková materiálová a technologická vybavenosť je tu už samozrejmosťou, prioritou sa stáva precízne remeselné spracovanie a manuálne dokončovanie hodiniek vo vlastných dielňach pod dohľadom dizajnérov.

Obľúbené značky: Sinn, Oris, Nomos Glashütte, Baume & Mercier, Tag Heuer

Horný segment: 5 000 – 25 000 €

V hornom cenovom segmente môžete hľadať luxusné hodinky značiek s bohatou históriou, ktoré už zanechali nejakú stopu v hodinárskom priemysle. Parametrom tu už nie je kvalita, ktorá je v každom smere špičková, ale popularita v zberateľských kruhoch. Tieto značky už mávajú kompletné výrobné zariadenia na výrobu všetkých komponentov hodiniek vrátane vlastných strojčekov.

Obľúbené značky: Omega, Breitling, IWC, Bulgari, Cartier

Prémiový segment: nad 25 000 €

Hodinky, ktoré si doprajú len ozajstní nadšenci hodinárstva. Prémiové modely sú primárne určené na vystavovanie v zberateľských vitrínach a len príležitostné odprezentovanie na verejnosti. Ak sa snažíme o rozdelenie hodiniek, tieto modely predstavujú čerešničky hodinárstva, pochádzajúce od najznámejších a najuznávanejších značiek. Vlastný strojček výrobcu je tu už samozrejmosťou a neraz sa posúva na komplikovanejšiu, prepracovanejšiu, prípadne dizajnovo vyššiu úroveň. Prémiové hodinky sa často objavujú len v limitovaných edíciách a vyrábajú sa v obmedzených sériách, ktoré nepokrývajú dopyt.

Obľúbené značky: Rolex, Breguet, Lange & Söhne, Patek Philippe, Piaget, Richard Mille

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.