- Švajčiarska hodinárska spoločnosť IWC je na trhu už 155 rokov.
- Hodinky IWC sa môžu pochváliť dizajnérskym podpisom Ferdinanda Porsche.
- Spoločnosť IWC sa preslávila najmä pilotkami, ale v jej portfóliu nájdete aj potápačské, klasické či luxusné hodinky.
Dokonalé spojenie švajčiarskeho hodinárskeho umenia a špičkového amerického inžinierstva. Spoločnosť IWC je už roky priekopníkom v odvetví luxusných hodiniek. Svoju konkurenciu zaskočila prvými digitálnymi hodinkami, výrobou titánových náramkov a mnohými ďalšími inováciami, posúvajúcimi hranice tradičného hodinárskeho remesla. Hodinky IWC sú synonymom precíznosti a kvality, ktorá bez problémov obstojí po boku takých mien ako Rolex, Omega či Patek Philippe. Dnes vám ich predstavíme bližšie.
Obsah článku
Príbeh značky IWC
Úspech značky International Watch Company (IWC) má svoje počiatky v roku 1868. Vtedy 27-ročný americký inžinier Florentine Aristo Jones, zástupca riaditeľa spoločnosti E. Howard Watch and Clock Co. v Bostone, urobil životné rozhodnutie. Usadil sa vo švajčiarskom Schaffhausene a založil si tu vlastnú hodinársku spoločnosť s anglickým názvom. Jemné švajčiarske hodinárstvo bolo v tých rokoch ešte len kusou prácou vykonávanou v malých hodinárskych dielňach. Plány ambiciózneho amerického hodinára však boli oveľa pokrokovejšie. Mal víziu americkej hodinárskej továrne s elektrickým pohonom.
Krátko nato Johann Heinrich Moser vymyslel systém, pomocou ktorého sa spoločnosti IWC podarilo využiť vodnú energiu Rýna na priemyselné účely. Značka spustila mechanizovanú výrobu hodiniek a o rok neskôr bola schopná vyrobiť 10 000 kvalitných chronometrov pre americký trh. Zvýšenie cla prinútilo spoločnosť preorientovať sa na európske odbytné trhy a jej kvalitné hodinky našli svoje stabilné zázemie v Nemecku.
Prvé úspechy IWC Schaffhausen
Keď sa vo výrobe hodiniek etablovala vodná elektráreň, spoločnosť IWC Schaffhausen sa stala jedným z najplodnejších švajčiarskych hodinárov. Prišli vojnové roky a bola to práve IWC, kto získal renomované zmluvy s vojnovým letectvom. Počas 1. a 2. svetovej vojny vyrobila značka viac pilotných hodiniek ako ktorýkoľvek hodinár na svete. V prvej polovici minulého storočia bola tiež jednou z piatich manufaktúr, ktoré dodávali hodinky nemeckému Luftwaffe. Pilotné pánske hodinky IWC sa stali ikonou značky a dodnes sú mimoriadne vyhľadávané.
Značka IWC dnes
Značka IWC sa dnes radí medzi luxusných švajčiarskych hodinárov svetového mena. Hoci si zachovala primárne zameranie na letecké hodinky, moderný katalóg zahŕňa aj potápačské a spoločenské hodinky a tiež exkluzívne modely, ktorých ceny sa pohybujú v šesťciferných sumách. IWC už roky nahrádza strojčeky tretích strán internými kalibrami, kvalitou ktorých sa radí k tým najlepším hodinárom sveta. Kombinuje precíznu konštrukciu, nadčasový dizajn a kvalitné materiály z etických zdrojov, vďaka čomu sa teší neuveriteľnej popularite u zberateľov aj nositeľov.
Hodinky IWC
Mechanické hodinky IWC sú ručne vyrábané v značkových dielňach s precíznym dôrazom na detail. Popri špičkovej kvalite vynikajú aj dizajnom, ktorý je v kruhu odborníkov považovaný za menej prepychový a okázalý v porovnaní so švajčiarskou konkurenciou ako Rolex či Patek Philippe. Hodinky IWC poskytujú ideálnu rovnováhu medzi funkčnosťou a estetikou. Spoločnosť ich už roky ponúka v šiestich veľkých rodinách:
- Pilot՛s Watches
- Portugieser
- Ingenieur
- Aquatimer
- Da Vinci
- Portofino
Svoje hodinárske špeciality uvádza na trh osobitne. K tým najpopulárnejším patria kolekcie IWC Grande Complication a Vintage Collection.
IWC Pilot՛s Watches – ikony značky
IWC ponúka svoje letecké hodinky v piatich kategóriách. V každej z nich nájdete veľa rovnakých modelov, ktoré sa líšia farbou ciferníka a materiálom puzdra. Kolekcie Classic a Spitfire vychádzajú z pilotiek 30. a 40. rokov minulého storočia. Hodinky IWC Top Gun sú vybavené keramickými puzdrami, Le Petit Prince sa chvália oceľovými a zlatými puzdrami s modrou farbou ciferníka a kolekcia Antoine de Saint-Exupéry zahŕňa hodinky s oceľovými puzdrami a hnedými ciferníkmi.
Suverénne najpopulárnejšie sú hodinky IWC Big Pilot՛s Watch, nasledovník prvého leteckého chronometra z dielne IWC. Vynikajú veľkým ciferníkom s primerom 46 mm (v ponuke sú aj útlejšie 43 mm verzie), šikovným indikátorom rezervy chodu na 3. hodine a nezameniteľnou cibuľovou korunkou.
Zaujímavosti o IWC
- Spoločnosť IWC sa ako jedna z mála vyhýba nafúknutým marketingovým kampaniam a odporúčaniam celebrít. Svoju popularitu buduje na inováciách, ktoré popierajú tradičné očakávania.
- Značka IWC viac ako 20 rokov spolupracovala s inžinierom Ferdinandom Porchem, ktorý sa významne podpísal pod dizajn jej hodiniek. Porche je zakladateľom slávnej automobilky a dizajnérom Volkswagenu Beetle.
- Hodinky IWC Grand Complication boli najkomplikovanejšími hodinkami svojho druhu na svete. Obsahovali 659 komponentov.
- Hodinky IWC Aquatimer boli prvé hodinky na svete s vodotesnosťou na úrovni 2 000 m.
- Hodinky IWC Da Vinci majú ambíciu zachovať si svoju presnosť neuveriteľných 500 rokov.