Hodinky Seiko 5: Najobľúbenejšia voľba kvalitných hodiniek za rozumnú cenu

Edícia hodiniek Seiko 5
Zdieľaj
LinkedIn

Celosvetovo uznávaný inovátor quartzových aj mechanických hodiniek Seiko sa drží na čele hodinárskeho priemyslu už celé desaťročia. Jedným z jeho najsilnejších želiezok v ohni je kolekcia Seiko 5, domov cenovo dostupných náramkových chronometrov s automatickým pohonom. Ak nie ste vo svete hodiniek úplným nováčikom, iste ste už o nich počuli. Milované mladými aj skôr narodenými obdivovateľmi hodinárskeho umenia, vhodné na každodenné nosenie aj ako spoločník k outdoorovým aktivitám. Posvieťme si bližšie na hodinky Seiko 5 z pohľadu ich histórie aj užívateľskej prívetivosti.

Obsah článku

Seiko: Značka spoľahlivej japonskej kvality

Japonská značka Seiko sa v hodinárskom svete preslávila celým radom inovácií. Okrem iného jej vďačíme za prelomový vynález quartzového strojčeka, ktorý spôsobil doslova revolúciu v oblasti merania času. V súčasnosti je Seiko Group Corporation popri značke Rolex jediným hodinárom na svete, ktorý si všetky komponenty vyrába vo vlastnej réžii. Vo svojich katalógoch má mix všetkého od klasických trojručičkových hodiniek cez chronografy až po zložitejšie modely. Používa in-house quartzové, solárne aj mechanické strojčeky. Svoje kvalitné hodinky ponúka v siedmich veľkých edíciách, medzi ktorými hviezdi práve Seiko 5.

Športovo ladené hodinky Seiko

Z histórie edície Seiko 5

Edícia Seiko 5 oslavuje už 55 rokov na trhu. V roku 1963 prišiel na svet model Seiko Sportsmatic 5. Možno povedať, že išlo o predchodcu dnešnej kolekcie, prvý samonaťahovací chronometer vyrobený v Japonsku. Vo svojom názve mal číslo 5, pretože sa vyznačoval piatimi parametrami, ktoré dodnes charakterizujú každé hodinky Seiko 5.

O celých 5 rokov neskôr, v roku 1968, prišli na trh prvé Seiko 5 Sports. Boli navrhnuté ako luxusnejší model zameraný na mladú generáciu s aktívnym životným štýlom. Jednalo sa o športové hodinky, ktoré sú prvotinou a inšpiráciou celej súčasnej edície Seiko 5.

Hodinky Seiko 5

Číslica „5“ v názve populárnej edície predstavuje prísľub, že každý jeden model z tohto radu bude spĺňať 5 základných atribútov:

  • automatický strojček,
  • zobrazenie dátumu na pozícii tretej hodiny,
  • odolnosť voči vode,
  • zapustená korunka na pozícii štvrtej hodiny,
  • odolné puzdro a náramok.

Za polstoročie histórie vyšli v edícii Seiko 5 stovky nárazuvzdorných, vodeodolných automatických hodiniek. Prichádzajú v podkategóriách a limitovaných edíciách rozmanitých dizajnov, určených na rôzne účely. Prevažne sa jedná o robustné športové modely využiteľné pri outdoorových aktivitách v extrémnejších podmienkach, ale vhodné aj na bežné denné nosenie.

Hoci niektoré ponúkajú estetiku potiahnutú ružovým zlatom alebo čierne tvrdé povrchy, všetky sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Poznávacím znamením je logo 5 uprostred ciferníka. Seiko tieto kvalitné hodinky vybavuje robustnými automatickými strojčekmi, ako inak, z vlastných dielní. Bežnou až povinnou komplikáciou je zobrazenie dátumu a dňa v týždni. Mnohé modely sú vybavené aj otočnou lunetou, minútovou stupnicou a vodotesnosťou až na úrovni 100 m.

Luminiscenčné ručičky hodiniek Seiko SNZG15K1 z edície Seiko 5 Sports

Cena hodiniek Seiko 5

Hodinky z edície Seiko 5 sú v hodinárskom svete známe svojou dobrou dostupnosťou. Ako u každej renomovanej značky hodiniek, aj tu sa ceny v jednotlivých podkategóriách líšia a pohybujú sa od cenovo dostupných až po drahšie modely v závislosti od popularity, materiálov alebo funkcií. V priemere sa dnes hodinky Seiko 5 dajú kúpiť za približne 150 eur. Ich cena dokonca vzbudzuje otázku, prečo sú kvalitné automatické hodinky od značky svetového mena také lacné? Hovorí sa, že Seiko si vybudovalo svoje hodinárske impérium na cenovej dostupnosti. Nízke ceny, ktoré nejdú na úkor kvality, sa mu darí držať vďaka efektivite, ktorou sa japonské spoločnosti preslávili.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.