Hodinkové výročia 2023: Ikonické modely oslavujú okrúhle narodeniny

Toto sú tie najzaujímavejšie hodinkové výročia roku 2023
Zdieľaj
LinkedIn

História merania času zahŕňa mnoho ikonických hodiniek, ktorých debut stojí za pripomienku. Niektoré z nich zmenili smerovanie horológie, iné sú tak nadčasové, že sa tešia užívateľskej priazni dodnes. Hodinárske značky si ich zrod s hrdosťou pripomínajú a ako oslavu svojho dedičstva často vydávajú pamätné alebo limitované edície. Ktoré hodinky patria k tohtoročným jubilantom? Pripomeňme si najdôležitejšie hodinkové výročia roku 2023.

Obsah článku

110 rokov Seiko Laurel

Značka Seiko vznikla ešte v roku 1881. Hoci svoju prvú časomieru priviedla na trh už o 4 roky neskôr, s náramkovými hodinkami debutovala v roku 1913. Boli to Seiko Laurel, prvé náramkové hodinky japonskej výroby. Seiko už začal s oslavami 110. výročia svojej ikony, pri príležitosti ktorých vydal limitku Seiko Presage Laurel, inšpirovanú pôvodným modelom.

75 rokov Omega Seamaster

Seamaster je prvou a zároveň najstaršou kolekciou z dielne Omega. Spoločnosť ju predstavila v roku 1948 a má ju v ponuke dodnes. Pôvodne boli hodinky Seamaster vyvinuté pre britské kráľovské námorníctvo, ale vďaka svojmu štíhlemu profilu a elegantnému dizajnu si rýchlo získali priazeň širokej verejnosti. V roku 2018, keď Seamaster oslavovali svoje 70. hodinkové výročie, vyšla Omega na trh s niekoľkými limitkami inšpirovanými prvým modelom. V tomto roku tak zatiaľ neurobila.

70 rokov Rolex Submariner

Rolex Submariner mjú obrovský vplyv na poli potápačských časomier. Hoci ich nemožno považovať za prvé moderné potápačské hodinky, trendy v tomto segmente diktujú už od roku 1953, kedy sa na trhu objavil prvý model. Rolex Submariner sú výrazné a pritom nadčasové, mimoriadne kvalitné a funkčné. Rolex ich postupne vyvíja a prakticky nepretržite vyrába už sedem desaťročí. Okrem profesionálnych potápačov sa s hodinkami Rolex Submariner nechávajú vidieť aj celebrity a nadšení zberatelia. Posledná limitka pri príležitosti výročia vyšla v roku 2003, keď táto ponorka oslavovala 50 rokov.

75 rokov od uvedenia edície Rolex Submariner na trh

60 rokov Rolex Daytona

Svoje hodinkové výročie oslavujú tento rok aj Rolex Daytona. Jedny z najznámejších a najžiadanejších hodiniek na trhu predstavila značka Rolex ešte v roku 1963. Rolex Daytona sa od svojich počiatkov spájajú s motoristickým športom. Ich charakteristickým znakom je tachymeter na vonkajšej obrube. Keďže posledná generácia Daytony bola predstavená ešte v roku 2000, tohtoročné jubileum bolo plné očakávaní. Rolex nesklamal a predstavil úplne nový rad s prepracovaným puzdrom, rámom, novým strojčekom a celým radom vylepšení.

60 rokov Tag Heuer Carrera

Zdá sa, že rok 1963 doslova prial pretekárskym časomieram. V tom istom roku totiž predstavil svoju pretekársku ikonu aj sám Jack Heuer. Hodinky Carrera, pomenované po neslávne známych pretekoch Carrera Panamericana, oslovili širokú verejnosť najmä svojím klasickým dizajnom. V priebehu desaťročí sa rozrástli na širokú kolekciu, ktorá sa teší mimoriadnej obľube. Na oslavu jej 60. narodenín už značka predstavila niekoľko noviniek, vrátane nového dizajnu „glassbox“ s tachymetrom pod šikmým okrajom sklíčka.

40 rokov Casio G-Shock

Ak spomíname hodinkové výročia 2023, nesmieme zabudnúť na hodinky Casio, konkrétne kolekciu, z ktorej sa za 40 rokov predalo viac než 100 miliónov kusov. Odolné G-Shock uzreli svetlo trhu po stovkách testovaných prototypov v roku 1983. Nielenže sa naďalej vyvíjajú a predávajú dodnes, tešia sa aj neutíchajúcej popularite. Takzvané G-éčka sa dostávajú na trh v miliónových ročných nákladoch. Casio samozrejme svoju tradíciu náležite oslávila a svetu predstavila niekoľko noviniek v limitovaných edíciách G-Shock 40th Anniversary.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.