Orient vs. Seiko: Ako si vybrať z dvoch japonských gigantov?

Japonské hodinky Orient a Seiko
Zdieľaj
LinkedIn

Hoci je Orient od roku 2009 dcérskou spoločnosťou Seiko Epson, tieto dve popredné ikony japonského hodinárstva stále fungujú nezávisle a samostatne. Obidve pritom predstavujú akýsi prienik medzi tradičným remeselným spracovaním a inováciami. Vystihuje ich bohatá história, snaha o dokonalú precíznosť pri zachovaní priaznivej ceny a meno ďaleko presahujúce hranice Japonska. Ktorá z nich ale žiari na pomyselnom hviezdnom hodinárskom nebi jasnejšie? V našom porovnaní Orient vs. Seiko sa dozviete, aké jedinečné vlastnosti odlišujú týchto dvoch ikonických japonských hodinárov.

Obsah článku

Krátko z histórie značiek Orient a Seiko

Obaja japonskí giganti sa môžu pochváliť bohatým dedičstvom, ktorého korene siahajú do prelomu 19. a 20. storočia. Každá z nich zaznamenala na svojej ceste do súčasnosti niekoľko významných míľnikov, ktoré formovali jej identitu a posunuli ju do súčasnej podoby.

Z príbehu značky Orient

Japonský výrobca hodiniek Orient vznikol v roku 1901v Tokiu. Pôvodne sa jednalo o predajňu dovážaných hodiniek, ktorá v ďalšom desaťročí rozšírila svoje zameranie o výrobu zlatých puzdier. Výrobe náramkových hodiniek sa spoločnosť začala venovať až v roku 1936.

Prvé ikonické hodinky Orient Star uzreli svetlo trhu v roku 1951. Japonské hodinky si rýchlo získali zaslúžené postavenie medzi luxusnými časomierami a postarali sa o zviditeľnenie značky. V 80. rokoch založil Orient svoje technické centrum, ktoré je demonštráciou jeho snahy vyrábať vysoko kvalitné hodinky. S týmto zameraním funguje výrobca na trhu aj v súčasnosti.

Pánske hodinky Seiko

Z príbehu značky Seiko

Značka Seiko pôvodne vznikla ako neveľký obchod s hodinkami a klenotmi v Tokiu v roku 1881. Továreň pre výrobu hodiniek zriadili o 11 rokov neskôr a v roku 1913 predstavili svetu svoje prvé náramkové hodinky Laurel.

Z veľkých okamihov v histórii značky spomeňme rok 1959, keď prišiel na trh mimoriadne populárny prémiový rad Grand Seiko a koniec 60. rokov, kedy vyvolala značka revolúciu v celom hodinárskom sektore svojimi Seiko Astron. Jednalo sa totiž o prvé quartzové hodinky na svete.

Orient vs. Seiko: Porovnanie

Hoci sa charakteristiky výnimočných japonských hodinárov v mnohých smeroch prelínajú, predsa len existujú isté špecifické atribúty, v ktorých každý z nich vyniká. Predstavme si ich teda bližšie.

Pánske hodinky Orient

Silné stránky značky Orient

Orient vsádza predovšetkým na prepracovanosť a presnosť mechanických kalibrov. Mnoho strojčekov strednej triedy z jeho dielne je porovnateľných alebo dokonca komplikovanejších a presnejších ako ich drahšie náprotivky od značky Seiko.

Ďalšou veľkou prednosťou značky Orient je dizajnová stránka hodiniek. Zatiaľ čo Seiko vsádza prevažne na klasiku, Orient je kreatívnejší, živší a temperamentnejší. Vo výsledku tak pôsobí ako mladší, tvorivejší brat distingvovanejšej a staršej značky Seiko.

Značka Orient je tiež všeobecne uznávaná za cenovú dostupnosť hodiniek, vďaka ktorej sa teší veľkej priazni niektorých špecifických regionálnych trhov.

Silné stránky značky Seiko

Seiko v porovnaní s Orientom vyniká svojim menom. Jedná sa o celosvetovo uznávanú značku až hodinársku legendu. V rokoch 2015 – 2016 bola dokonca vyhlásená za značku roka po boku takých gigantov ako Apple, Louis Vuitton, Mercedes Benz či Google. V oblasti povedomia o značke má teda Seiko suverénne navrch.

Výrobca vyniká aj svojou technologickou vyspelosťou. Seiko je známy inovátor, ktorý sa snaží posúvať hranice a udávať smer. Od revolúcie spôsobenej quartz prvotinou neustále prináša na trh novinky a prelomové technológie.

Silnou stránkou Seika je aj rozmanitosť ponuky. Dizajnovo zameraná predovšetkým klasicky a športovo sa značka snaží postihnúť aj avantgardné a kreatívnejšie štýly. V prvom rade však vyniká v oblasti širokého cenového rozpätia svojich produktov, v rámci ktorého si vyberie naozaj každý. V katalógoch nájdete kvalitné cenovo dostupné hodinky aj prémiové kúsky ako je kolekcia Grand Seiko.

Porovnanie Orient vs. Seiko odhaľuje, že každý z hodinárov má svoju individuálnu príťažlivosť. Ak hľadáte značku svetového mena a technologicky prepracované hodinky, zvoľte si Seiko. Keď ale dávate prednosť cenovej dostupnosti a mali by ste záujem o automat strednej triedy, rozhodne vám vyhovie Orient.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vedeli ste, že môžete analógové hodinky ako kompas?

Ako použiť analógové hodinky ako kompas?

Pre orientáciu v teréne a správne určenie svetových strán sa dajú použiť akékoľvek analógové hodinky. Sever nájdete s hodinkami podľa jednoduchého 5-krokového postupu. Vybrať si

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.