Viete, ako fungujú rádiom riadené hodinky?

Rádiom riadené hodinky patria k tým najpresnejším hodinkám
Zdieľaj
LinkedIn

Nastaviť hodinky tak, aby fungovali presne, sa zdalo byť dlhé roky takpovediac nemožné. Spočiatku totiž hodinky predstavovali skôr šperk než doplnok, ktorý dokáže presne merať čas. Až do chvíle, kým nevznikli rádiom riadené hodinky. Ako však tieto hodinky vlastne fungujú?

Obsah článku

Rádiom riadené hodinky

Rádiom riadené hodinky ponúkajú presnosť ako žiadny iný druh hodiniek. Aby zabezpečili presné meranie času, je potrebné, zachytávanie rádiových signálov z vysielačov, ktorých je po celom svete len pár. Tieto vysielače prenášajú na rádiom riadené hodinky signály, ktoré zabezpečujú ich úplnú presnosť. Existuje viacero výrobcov, ktorí produkujú rádiom riadené modely. Medzi veľmi obľúbené značky patrí napríklad Citizen, Casio, Seiko či Junghans.

História rádiovo riadených hodiniek

Prvé stolné sériovo vyrábané rádiom riadené hodinky vytvorila nemecká spoločnosť Junghans. Neskôr zostrojila aj prvé stolné, solárne hodinky, ktoré boli rádiom riadené – hodinky Radio Controller Solar 1. Napriek tomu, že technológia rádiovo riadených hodiniek funguje už od 50. rokov 20. storočia, prvé rádiovo riadené náramkové hodinky vznikli až v roku 1991. Sú známe pod názvom Mega 1. Na svedomí ich mala vyššie zmieňovaná spoločnosť Junghans. Ide o spoločnosť, ktorej sa ako prvej podarilo celý systém rádiového riadenia zminiaturizovať do podoby náramkových hodiniek.

Prvé rádiom riadené hodinky - Junghans Mega 1
Zdroj: Wikipedia

Ako fungujú rádiom riadené hodinky?

Rádiovo riadené hodinky sa musia najskôr pripojiť na atómové hodiny, ktoré im vyšlú signál. Atómové hodiny musia byť zväčša v okruhu aspoň 500 až 1500 km. Rádiom riadené hodinky sa na tie atómové pripájajú zvyčajne jedenkrát v noci. Podstatou fungovania hodiniek je princíp založený na meraní jednej sekundy. V roku 1967 bolo definované, že jedna sekunda trvá 9 192 631 770 cyklov žiarenia. Vo vnútri atómových hodín je ukrytá mikrovlnná dutina, ktorá obsahuje plyn. V céziových hodinkách tento plyn absorbuje mikrovlny a dutina elektronický zosilňovač rozkmitá.

Zaujímavosťou je, že rádiom riadené hodinky majú údajne odchýlku v podobe 1 sekundy za 100 000 rokov.

Prvé hodinky riadené rádiom

Medzi prvé rádiom riadené náramkové hodinky patria hodinky Mega 1, ktoré mali vo svojom remienku zabudovanú prijímaciu anténu. Táto anténa dokázala prijímať rádiový signál z nemeckej stanice DCF77, ktorá sídli približne 25 km od Frankfurtu nad Mohanom, v meste Mainflingen. Dizajn týchto hodiniek navrhla nemecká firma Frog Design.

Najpresnejšie rádiom riadené hodinky

Pokiaľ nehľadáte len dizajnové hodinky, ale predovšetkým taký kúsok, ktorý bude dokonalo merať čas, potom siahnite po hodinkách značky Citizen, Seiko alebo Casio. Ide o japonské rádiom riadené hodinky vysokej kvality.

Rádiovo riadené hodinky Casio GW-3000M-4AER

Rádiom riadené hodinky značky Citizen môžeme zaradiť aj medzi Multiband – hodinky prijímajú signály aspoň z dvoch pozemných staníc. Zaujímavosťou je, že hodinky Casio sú Multiband 5, pretože merajú signály až z 5 vysielacích staníc. V súčasnosti však už existujú aj hodinky Casio Multiband 6. A mimochodom, vedeli ste, že spoločnosť Citizen vyvinula patentovanú technológiu, ktorá umožňuje presné meranie času kombináciou troch funkcií? Antimagnetickou funkciou, funkciou detekcie nárazu a funkciou automatickej korekcie ruky.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.