SERIÁL o najväčších hodinárskych domoch na svete: Čo je to Holy Trinity?

Holy Trinity je názov trojice najväčších hodinárskych domov sveta
Zdieľaj
LinkedIn

Téma najväčších hodinárskych domov na svete by sa dala bezo sporu poňať rôznymi spôsobmi. Renomované hodinkové spoločnosti sú totižto uznávané kvôli mnohým faktorom. Práve preto sme sa rozhodli, že čas od času vám niektoré z nich predstavíme prostredníctvom špeciálneho seriálu. Hlavnú úlohu v jeho prvej časti zohrajú členovia legendárnej The Holy Trinity of Watches.

Obsah článku

Čo je to The Holy Trinity of Watches?

The Holy Trinity of Watches (Svätá trojica hodiniek), resp. The Big Three of Watches (Veľká trojka hodiniek), je označenie pre 3 mimoriadne renomované hodinárske módne domy, ktoré majú svoj pôvod kde inde ako vo Švajčiarsku. Nečakajte však medzi nimi hodinky Tissot. Síce sú „švajčiarsky kvalitné“, no spomínanú trojicu tvoria luxusné značky:

  • Vacheron Constantin
  • Patek Philippe
  • Audemars Piguet
Aj keď sa špičkové hodinky vyrábajú v rôznych krajinách (skvelým príkladom sú najlepšie japonské hodinky), Švajčiarsko zostáva v rámci výroby hodiniek stále na pomyslenom piedestáli. Všetky tri vyššie zmieňované značky sa môžu pochváliť nielen veľmi dlhou históriou, ktorá je odzrkadlená v ich viac než storočných skúsenostiach, ale aj do súčasnosti pretrvávajúcim odkazom.

Hodinky Vacheron Constantine

Vedeli ste, že Vacheron Constantine je držiteľom titulu najstaršieho výrobcu hodiniek na svete?

Aj keď bola značka Vacheron Constantin založená „až“ v roku 1755, jej história siaha podstatne hlbšie do minulosti – konkrétne do 16. storočia. V tom čase hľadalo veľa európskych protestantov útočisko vo švajčiarskej Ženeve, vďaka čomu sa v hlavnom hodinárskom meste na svete stretlo mnoho kvalifikovaných remeselníkov. Jedným z nich bol aj Jean-Marc Vacheron.

Strieborné vreckové hodinky, ktoré vyrobil, niesli známku inovátorstva. Do dvoch desaťročí bol tak Vacheron vnímaný ako priekopník v priemysle. Jeho vnuk, Jaques-Barthelemy, priviedol značku Vacheron do novej éry. Dokázal to uvedením produktov spoločnosti na nové trhy mimo Švajčiarska. Exportom hodiniek do Francúzska a Talianska sa spoločnosť Vacheron rýchlo rozšírila.

Jaques-Barthelemy Vacheron si však uvedomil, že potrebuje pomoc, a preto sa spojil s novým partnerom, uznávaným obchodným stratégom menom François Constantin. A tak vznikli hodinky Vacheron Constantin.

Značka Vacheron Constantin je najstarším hodinárskym domom na svete

Hodinky Patek Philippe

Vedeli ste, že niektoré z modelov Patek Philippe patria medzi najdrahšie hodinky na svete?

V roku 1839 založili Antoine Norbert de Patek a Francois Czapek hodinársku spoločnosť s názvom Patek, Czapek et Cie. O niekoľko rokov neskôr, konkrétne v roku 1844, sa Antoine Norbert de Patek zúčastnil priemyselnej výstavy v Paríži, na ktorej získal Jean Adrien Philippe bronzovú medailu za vynález bezkľúčového navíjacieho a nastavovacieho systému.

Len o rok neskôr sa Philippe presťahoval do švajčiarskej Ženevy, kde podpísal partnerskú dohodu s Antoinom Norbertom de Patekom. „Novonarodená“ spoločnosť Patek Philippe dokázala veľmi rýchlo aplikovať vedomosti a schopnosti oboch majiteľov do svojich hodiniek.

Ešte v tom istom roku, teda v roku 1845, vydala značka Patek Philippe svoje prvé hodinky č. 1181. Ako inak, obsahovali Philippeov bezkľúčový navíjací a nastavovací systém.

Unikátne švajčiarske hodinky Patek Philippe

Hodinky Audemars Piguet

Vedeli ste, že v rokoch 1894 až 1899 vyrobila spoločnosť Audemars Piguet iba 1 208 hodiniek?

Avšak, medzi nimi boli aj niektoré z najsofistikovanejších hodiniek, aké boli kedy vôbec vyrobené. Takýto honor je takpovediac zrkadlom partnerstva, ktoré v roku 1875 uzatvorili mladí Švajčiari – Jules Louis Audemars a Edward Auguste Piguet. Ich hlavnou devízou bolo vytváranie komplikovaných hodinkových strojčekov s dôrazom na ich poctivé finálne úpravy.

Tip na záver

Pokiaľ vás prvá časť nášho seriálu o najväčších hodinárskych domoch na svete zaujala, odporúčame vám prečítať si aj tento článok, v ktorom je o členoch The Holy Trinity of Watches napísané aj niečo navyše.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.