Hodinky Vostok Europe, ktoré šlapú rovnako dobre ako tie švajčiarske

Kvalitné hodinky Vostok Europe

Hodinky Vostok Europe z Litvy a originálne ruské hodinky Vostok pochádzajú od dvoch rôznych výrobcov. Oboch menovaných však spája spoločná história, no jeden z nich je výrazne mladší. Ktorý z nich to je?

Obsah článku

Pôvodné ruské hodinky Vostok

Slávne ruské Vostoky (v ruštine Восток) z mesta Chistopol datujú svoj vznik do roku 1942. Tak ako aj mnohé iné ruské hodinky (Poljot, Raketa), pôvod názvu môžeme hľadať v období Studenej vojny, konkrétne v názve slávnej ruskej nosnej rakety Vostok. V tvrdých časoch vlády komunistického Sovietskeho zväzu sa stala táto značka prevažne vojenských a potápačských hodiniek výhradným dodávateľom hodiniek pre vtedajšie ministerstvo obrany. V roku 1965 uzrel svetlo sveta jeden z ich najikonickejších modelov, oceľové potápačské hodinky Vostok Amphibia.

Napriek prísnemu komunistickému režimu hodinky debutovali aj na svetových trhoch a vyznačovali sa použitím kvalitných materiálov. O úspechu značky svedčí aj fakt, že v roku 1972 bola exportovaná až do 54 krajín sveta. V búrlivých osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch 20. storočia, ktoré boli poznačené neodvratným pádom Sovietskeho režimu, sa zhrošovala aj kvalita vyrábaných hodiniek Vostok. Napriek neľahkým časom tento výrobca uviedol na trh hodinky replikujúce štýl 40. rokov minulého storočia s názvom Kirovskie K-43, ale aj luxusné hodinky s výstižným názvom Kremlevskie.

Legendárne ruské hodinky Vostok Amphibia

Hodinky Vostok Amphibia
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vostok_Amphibia_090916.jpg

Obdobie rokov 2003 až 2004 bolo pre Vostoky a ich ďalšie pokračovanie zlomové. Práve v tomto čase prišlo k vzájomnej dohode medzi pôvodnými ruskými Vostokmi a litovskou spoločnosťou Koliz, ktorá vyrábala hodinky Vostok Europe.

Hodinky Vostok Europe

Vostok Europe Ekranoplan

V každej z modelových rád hodiniek Vostok Europe môžeme badať narážky na významné udalosti sovietskej éry či rôzne technologické a vedecké vymoženosti, ktoré vtedajší režim so sebou prinášal. Menovite spomenieme hodinky Vostok Arktika, ktorých názov odkazuje na jeden z najslávnejších ruských nukleárnych ľadoborcov, alebo pánske hodinky Vostok Ekranoplan, ktoré sú spomienkou na slávne “Kaspické monštrum”, ako býval tento ruský ekranoplán prezývaný.

Čierne hodinky Vostok Europe Ekranoplan


Zaujímavé edície hodiniek Vostok Europe

Hodinky Vostok Europe Gaz-14

Jeden z najslávnejších a najpredávanejších modelov, hodinky Vostok Europe Gaz-14 Limousine, si zase prepožičal svoj názov od vtedajšieho výdobytku ruského automobilového priemyslu, limuzíny Gaz 14 Limousine prezývanej tiež Čajka. Tieto pánske hodinky sú charakteristické svojim športovo-elegantným dizajnom, pričom sú vyrábané v tých najrôznejších prevedeniach. Na ciferník hodiniek Vostok Europe Gaz 14 bolo použité minerálne sklíčko a púzdro okrem kvalitného materiálu zdobí vygravírovaný emblém “Gaz 14 Limousine”. Vybrať si môžete napríklad medzi verziou s koženým remienkom, chronografovými budíkmi a luminiscenčnými ručičkami, v podobe modelu Vostok Gaz-14 Limousine Chrono, či celokovový štýlový model s čiernym ciferníkom, hodinky NH35-5651137B.

Hodinky Vostok s chronografom

Vostok Europe Rocket N1
Ďalšou modelovou radou, ktorú by bolo škoda prehliadnuť, sú pánske hodinky Vostok Europe Rocket N1. Tá si pre svoj názov odletela až do vzdialeného vesmíru, nakoľko je jej názov odkazom na projekt nosnej superrakety s označením N-1. Charakteristickým prvkom rady pánskych hodiniek Vostok Rocket N1 je nepochybne zaujímavo tvarovaná luneta, ktorá má mnohouholníkový tvar. Masívne prevedenie a pútavé farebné kombinácie dokonale vyzdvihujú výnimočnosť a postavenie Vostokov medzi pánskymi náramkovými hodinkami. Obzvlášť zaujímavá je kombinácia púzdra z ružového zlata a gumeného remienku, ktorú tvorcovia použili pri pánskom modely Vostok Europe Rocket N1 Chrono.

Zaujímavé hodinky Vostok N1 Rocket pomenované podľa nosnej rakety

Charakteristika hodiniek Vostok Europe

Všetky pánske hodinky Vostok Europe spája okrem názvu, ktorý čerpá svoj pôvod vo výdobytkoch Sovietskeho zväzu, aj typická robustnosť a masívnosť použitých prvkov. Ciferník hodiniek Vostok nemá s výnimkou dámskych modelov veľkosť menšiu ako 40 mm a nemenej výrazná je tiež hrúbka, ktorá pri vybraných modeloch dosahuje úctyhodných 15 mm. Všetky hodinky Vostok Europe sú poháňané vysokokvalitným automatickým, alebo batériovým pohonom. Nezaostávajú ani v použití najrôznejších technologických vychytávok, medzi ktoré môžeme zaradiť tríciové osvetlenie hodiniek, tachymeter, alebo héliový ventil. Všetky hodinky Vostok Europe sú taktiež dodávané v štýlovom, nárazuvzodrnom vodeodolnom boxe, ktorý okrem svojej ochrannej funkcie dokonale vyzdvihne výnimočnosť týchto originálnych kúskov. Ak hľadáte hodinky, ktoré budú skutočným originálom a ktoré vás ohromia svojou kvalitou a spracovaním, určite neprehliadnite aj ďalšie modely značky Vostok. Za ich kúpou však rozhodne nemusíte ísť až do daľekej Litvy. Bohatú ponuku hodiniek Vostok Europe nájdete aj v známom internetovom obchode s náramkovými hodinkami, Timestore.sk.

Box na hodinky Vostok Europe

Hľadáte hodinky Vostok Europe za najlepšie ceny?

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.