Vlastnosti tých najlepších hodiniek: Kvalita, do ktorej sa oplatí investovať

Japonské hodinky Orient
Zdieľaj
LinkedIn

Oko laika nemusí spozorovať nijaký rozdiel. Kvalitné hodinky na prvý pohľad odlišujú od ich lacnejších náprotivkov len cifry na cenovke. V skutočnosti však existuje celý rad vlastností, ktorými sú tie najlepšie hodinky na trhu výnimočné. Dôležité je upozorniť, že ani tie najluxusnejšie hodinky ich nemusia nevyhnutne spĺňať všetky. Jedná sa skôr o všeobecný výpočet charakteristík, podľa ktorých spoľahlivo identifikujete vlajkové lode kvalitného hodinárstva.

Obsah článku

Mechanický strojček

Hoci quartzový pohon je praktický, cenovo dostupný a tiež mimoriadne výhodný z hľadiska odolnosti, pravé hodinárske umenie je stále postavené na jemnej mechanike. Hlavnú úlohu v súčasnosti hrajú automatické strojčeky, ktoré si nevyžadujú manuálne naťahovanie korunkou. Automatické hodinky čerpajú energiu na chod z pohybov zápästia svojho nositeľa. Puncom exkluzivity sú takzvané in-house automatické strojčeky, pochádzajúce priamo z dielne výrobcu hodiniek.

Hodinky Zeppelin s precíznym spracovaním

Kvalitné kovy

Ozajstným znakom luxusu sú samozrejme drahé kovy. Hodinky zo zlata alebo platiny si zachovajú svoj vzhľad a hodnotu po celé generácie. Okrem odolnosti a dlhej životnosti vynikajú aj zdravotnou nezávadnosťou. Ani pri pravidelnom a dlhodobo nosení nevyvolávajú žiadne podráždenie či kožné alergie. Na druhej strane, použitie drahého kovu cenu hodiniek niekoľkonásobne zvýši. Niektorí výrobcovia najlepších hodiniek preto uprednostňujú nehrdzavejúcu oceľ s PVD povrchovou úpravou.

Certifikáty kvality

Popredné značky nechávajú svoje najlepšie hodinky prejsť procesom certifikácie. Pridelený certifikát následne predstavuje záruku, že výrobok spĺňa celý súbor noriem a požiadaviek. Uznávaným certifikátom je „Chronometer rating“ (COSC), ktorý je zárukou vysokej kvality z hľadiska výroby, dizajnu, komponentov, montáže a presnosti hodiniek. Špičkové potápačské hodinky zas väčšinou spĺňajú normu ISO 6425, ktorá hodnotí vhodnosť hodiniek pre vodné podmienky.

Zafírové sklíčko

Sklíčko, ktoré prekrýva ciferník, by malo tiež napĺňať isté nároky kvality. Dôležitá je jeho odolnosť voči rozbitiu a poškriabaniu. Tieto požiadavky najlepšie spĺňa zafírové sklíčko, ktoré väčšina výrobcov kvalitných hodiniek preferuje. Lacnejšie náprotivky mávajú vo výbave minerálne alebo krištáľové sklo, ktoré súčasne drží ich cenu pri zemi.

Hodinky Luminox sú symbolom kvality

Vyššia odolnosť voči vode

Voda je veľkým nepriateľom hodiniek. Kvalitné hodinky by preto mali spĺňať určitý stupeň vodotesnosti. Ak chcete hodinky používať na bežné nosenie, vystačíte si s odolnosťou na úrovni 30 m. S takýmito hodinkami si môžete bez obáv umývať ruky. Hodinky s vodotesnosťou na úrovni 50 m si nemusíte skladať ani pri sprchovaní. Za známku vyššej kvality sa bežne považuje vodotesnosť na úrovni 100 m. Takéto hodinky sú vhodné na plávanie.

Kvalitný remienok alebo náramok

Remienok alebo náramok je jedným z tých komponentov hodiniek, ktoré najčastejšie zlyhávajú. Nie je náročné ho vymeniť, ale výrobcovia naozaj dobrých hodiniek sa takémuto servisu snažia predchádzať. Popri kvalitných materiáloch ako je pravá koža alebo nehrdzavejúca oceľ sú dôležité aj prepracované švy a spoje. Tieto by mali byť symetrické, úzke a dokonale zapadajúce. Kvalitné kovové náramky majú spoje tvorené skrutkami, ktoré sa považujú v porovnaní s kolíkmi za pevnejšie a odolnejšie.

Pridaná hodnota

V kontraste k informáciám v úvode, niektoré luxusné hodinky sa už na prvý pohľad líšia od svojich lacnejších náprotivkov pridanou šperkárskou hodnotou. Luxus hodiniek, najmä v prípade dámskych modelov niektorí výrobcovia podčiarkujú použitím diamantov alebo iných drahých kameňov. Ako pridanú hodnotu možno vnímať aj puzdrá z drahých kovov alebo remienky z pravej hovädzej či krokodílej kože.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vedeli ste, že môžete analógové hodinky ako kompas?

Ako použiť analógové hodinky ako kompas?

Pre orientáciu v teréne a správne určenie svetových strán sa dajú použiť akékoľvek analógové hodinky. Sever nájdete s hodinkami podľa jednoduchého 5-krokového postupu. Vybrať si

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.