Najdôležitejšie časti hodiniek: Komponenty, ktoré by ste mali poznať

Poznáte tie najdôležitejšie komponenty hodiniek?
Zdieľaj
LinkedIn

Náramkové hodinky sú jedným z najrýchlejšie sa vyvíjajúcich a najkomplexnejších doplnkov. Súčasne tak predstavujú segment, v ktorom sa bežný používateľ pomerne ťažko orientuje. Jednotlivé časti hodiniek pritom nie sú niečím, čo by sme mali nechať len na remeselných majstrov a hodinárov. Predstavujú dôležité parametre výberu hodiniek, ale aj ich používania a nárokov na údržbu. Predstavme si preto aspoň kľúčové časti hodiniek o niečo bližšie.

Obsah článku

Vnútorné časti hodiniek: Hodinový strojček

Keď sa povie najdôležitejšie časti hodiniek, strojček alebo pohon v žiadnom prípade nemôžeme opomenúť. Býva ukrytý v puzdre pod ciferníkom, obsahuje všetky vnútorné časti hodiniek a zabezpečuje ich chod. Od strojčeka tiež závisí presnosť hodiniek, ich odolnosť, ale aj niektoré nároky na údržbu, napr. potreba naťahovania, výmeny batérie a pod. Najdôležitejšie je identifikovať typ strojčeka, ale zaujímať vás môže aj výrobca. Za kvalitné bývajú vo všeobecnosti považované švajčiarske strojčeky (napr. ETA, Sellita a i.), ale nemusíte sa báť ani japonských quartzových pohonov.

Mechanický strojček

Mechanický strojček je považovaný za vrchol hodinárskeho umenia. Ako zdroj energie pre chod hodiniek využíva kinetickú energiu uloženú v hnacej pružine. Mechanické strojčeky nepotrebujú batériu, ale musia byť pravidelne naťahované korunkou. Jemná mechanika sa považuje za menej odolnú a presnú, ale medzi odborníkmi a nadšencami je veľmi cenená. Najkvalitnejšie mechanické strojčeky sú švajčiarske.

Quartzový strojček

 Quartzový strojček využíva pre chod hodiniek energiu z batérie, ktorú je samozrejme potrebné v istých časových intervaloch vymieňať. Takýto servis zabezpečujú hodinári. Quartzové strojčeky sú odolnejšie, presnejšie a vynikajú aj nižšou obstarávacou cenou. Nie sú však natoľko cenené medzi zberateľmi. Veľmi dobré quartzové pohony ponúkajú Japonci.

Automatický strojček

Automatický strojček je alternatívou mechanického strojčeka. Rovnako obsahuje zložitú jemnú mechaniku, ktorá však zabezpečuje chod hodiniek vďaka pohybom zápästia ich nositeľa. Hnacia pružina sa teda navíja automaticky, bez potreby naťahovania korunkou. V porovnaní s mechanickým strojčekom odpadá pravidelná údržba. Odnožou automatických strojčekov sú tzv. solárne strojčeky, ktoré pre chod hodiniek využívajú energiu zo svetla.

Tourbillon: Exkluzívny doplnok mechanického strojčeka

Možno ste už narazili na výraz mechanické hodinky s tourbillonom. Jedná sa o súčiastku, ktorá sa montuje do niektorých mechanických strojčekov s cieľom eliminácie vplyvu zemskej príťažlivosti na presnosť ich chodu. Nejde o nevyhnutnú, ale medzi hodinármi mimoriadne cenenú vnútornú časť hodiniek.

Najdôležitejšie vonkajšie časti hodiniek

Vonkajšie časti hodiniek sú pre bežného používateľa spravidla ľahšie uchopiteľné a rozpoznateľné. Popíšme si aspoň tie najdôležitejšie vrátane ich kľúčových vlastností a atribútov.

Puzdro hodiniek

Puzdro je vonkajší obal hodiniek, ktorý chráni všetky dôležité súčasti vrátane strojčeka. Je kľúčové z hľadiska odolnosti hodiniek a dizajnu. Na súčasnom trhu nájdete puzdrá z celej škály materiálov, dokonca aj tzv. bi-metalové alebo bi-materiálové puzdrá. Najčastejšie sa používa nehrdzavejúca oceľ, ktorá je esteticky príjemná aj odolná. Vyhľadávané sú aj titánové a keramické puzdrá či puzdrá z drahých kovov. Z hľadiska dizajnu rozlišujeme rôzne tvary puzdier. Popri najčastejšom okrúhlom puzdre sa používajú aj hranaté, vankúšové, štvorcové alebo obdĺžnikové. Puzdro je tiež dôležité z hľadiska vodotesnosti hodiniek.

Sklíčko hodiniek

Hodinové sklíčko je číry kryt ciferníka, ktorý mu poskytuje ochranu pred prachom, vodou a všetkými okolitými vplyvmi. Sklíčko je dôležitou časťou hodiniek vzhľadom na odolnosť aj čitateľnosť. Popri lacnejšom minerálnom skle je dnes viac cenené takzvané zafírové sklíčko, ktoré je obzvlášť odolné voči rozbitiu a poškriabaniu. Mnohí výrobcovia zlepšujú čitateľnosť hodiniek špeciálnym tvarovaním hodinového sklíčka.

Ciferník hodiniek

Ciferník hodiniek je dôležitý z hľadiska dizajnu aj čitateľnosti hodiniek. Používateľovi poskytuje všetky informácie, ktoré sú hodinky schopné zaznamenávať. Pánske a dámske hodinky väčšinou disponujú tzv. analógovým ciferníkom, ktorého súčasťou sú ručičky a indexy. Ciferník však môže obsahovať aj prídavné prvky ako dátumové okienku či subciferníky, poskytujúce ďalšie informácie, napr. kalendár, stopky, svetový čas a i. Zatiaľ čo dizajn ciferníka je vecou vkusu, z hľadiska čitateľnosti býva dôležitá veľkosť a kontrast indexov, ale napríklad aj podsvietenie ručičiek alebo celého ciferníka. Väčšina hodinárov dnes využíva rôzne druhy luminiscencie. Súčasťou ciferníka tiež býva logo výrobcu a často aj označenie modelu hodiniek.

Korunka hodiniek

Korunka je zariadenie podobné gombíku, ktoré sa zväčša nachádza na pravej strane puzdra a býva spojená priamo so strojčekom. Podľa množstva komplikácií môžu mať hodinky aj viac koruniek. U športových hodiniek, ktoré sú odolnejšie voči vode, sa korunka často dá zaskrutkovať do puzdra, aby sa zabránilo prenikaniu vody cez otvor. Pilotné hodinky zas mávajú veľkú výraznú korunku, ktorú dokázali piloti používať aj v rukaviciach. Rôzne operácie sa korunkou väčšinou vykonávajú jej vytiahnutím do rôznych polôh. Korunka tak môže súčasne slúžiť napr. na naťahovanie hodiniek, nastavovanie času, dátumu, kalendára, stopiek a pod.

Náramok a remienok hodiniek

Rovnako dámske aj pánske hodinky potrebujú pre upevnenie k zápästiu pevný a odolný remienok alebo náramok. Tieto časti hodiniek sú dôležité nielen z hľadiska dizajnu, ale aj z pohľadu odolnosti a životnosti časomiery. Mnohé hodinky zlyhávajú práve na poškodenom náramku alebo roztrhnutom remienku. Hodinové remienky bývajú najčastejšie vyrobené z kože, silikónu alebo z gumy. Náramok pozostáva väčšinou z kovových článkov. Zvykne sa používať rovnaký materiál ako na puzdro hodiniek. Vo všeobecnosti najobľúbenejšie a tiež veľmi odolné sú oceľové náramky. Nájdu sa však aj ich titánové alternatívy alebo exkluzívne náramky z drahých kovov ako je zlato či striebro.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vedeli ste, že môžete analógové hodinky ako kompas?

Ako použiť analógové hodinky ako kompas?

Pre orientáciu v teréne a správne určenie svetových strán sa dajú použiť akékoľvek analógové hodinky. Sever nájdete s hodinkami podľa jednoduchého 5-krokového postupu. Vybrať si

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.