- Kalendár na hodinkách je najčastejšou a najpoužívanejšou hodinkovou komplikáciou.
- Najjednoduchšou funkciou kalendára je zobrazenie dátumu.
- Večný kalendár hodiniek by mal bezchybne fungovať až do roku 2100.
Súčasťou orientácie v čase nie sú len sekundy, minúty a hodiny, ale aj väčšie časové jednotky, konkrétne deň v týždni, dátum a mesiac. Hodinárski majstri sa preto už desaťročia zaoberajú najčastejšou a bezkonkurenčne najužitočnejšou hodinkovou komplikáciou, ktorou je kalendár na hodinkách. Počnúc jednoduchým dátumovým okienkom, končiac dômyselným večným kalendárom, kalendárové funkcie prešli zložitým vývojom a stále sa zdokonaľujú. Dnes si mechanizmus ich fungovania predstavíme bližšie.
Obsah článku
Nástrahy gregoriánskeho kalendára
Zobrazovanie dní a mesiacov v roku nie je tak jednoduché ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dôležité je zohľadniť, že nie všetky mesiace sú rovnako dlhé a nie každý rok má 365 dní. Kvôli 6-hodinovému rozdielu medzi kalendárnym a slnečným rokom má každý štvrtý kalendárny rok 366 dní. Aby toho nebolo málo, každých 400 rokov sa do nášho merania času nepočítajú tri priestupné roky. Najbližšie je na obzore rok 2100, v ktorom bude mať február štandardných 28 dní, hoci by mal byť o jeden deň dlhší. So všetkými týmito nástrahami sa jednotlivé kalendárové funkcie dokážu vysporiadať len do istej miery.
Základné kalendárové funkcie
Teraz sa pozrime bližšie na rôzne analógové riešenia zobrazenia kalendára na hodinkách. Odrážajú ozajstné majstrovstvo mechanických hodinárov, s ktorým sa displejové zobrazenie nedá porovnať.
Zobrazenie dátumu
Najzákladnejšou kalendárovou funkciou je zobrazenie dátumu na ciferníku hodiniek. Využívajú ho bežné hodinky určené na každodenné nosenie, ale napríklad aj hodinky pre cestovateľov alebo športové hodinky. Najčastejšie má podobu dátumového okienka (otvor v ciferníku), pod ktorým sa v 24-hodinových intervaloch otáča kotúč s číslicami od 1 do 31. K dispozícii sú aj hodinky s veľkým dátumom, kde sa zvlášť otáča disk s číslicami 1 až 3 a zvlášť ľavý disk s číslicami 0 až 9. Alternatívou je zobrazenie dátumu na subciferníku pomocou ručičky.
Takéto zobrazenie dátumu nedokáže zohľadniť rôznu dĺžku jednotlivých mesiacov. Hodinky s dátumom si preto vyžadujú manuálne nastavenie na konci každého mesiaca, ktorý je kratší ako 31 dní.
Kompletný kalendár
Kompletný kalendár funguje na podobnom mechanizme ako zobrazenie dátumu. Rozdiel je v tom, že hodinky s kompletným kalendárom zobrazujú viac informácií. Okrem dátumu nájdete na ciferníku aj deň v týždni a mesiac v roku. Obľúbenou doplnkovou funkciou je zobrazenie fázy mesiaca.
Kompletný kalendár ešte stále nezohľadňuje rôznu dĺžku jednotlivých mesiacov. Aj v tomto prípade si teda budú hodinky s kalendárom vyžadovať vašu pozornosť na konci každého mesiaca kratšieho ako 31 dní. Nastavenie je väčšinou možné pomocou korunky na bočnej strane puzdra.
Ročný kalendár
Aby sa predišlo manuálnemu nastavovaniu hodiniek každý druhý mesiac, prišli hodinárski majstri s dômyselným riešením. Je ním takzvaný ročný kalendár. Hodinky s touto komplikáciou zobrazujú prakticky rovnaké informácie, aké nájdete v kompletnom kalendári. Rozdiel je v tom, že ročný kalendár už počíta s 30 a 31-dňovými mesiacmi. Výnimkou je február, na konci ktorého je potrebné hodinky opäť manuálne nastaviť.
Sofistikovanejšie ročné kalendáre sú vopred nastavené na 1 461 dní. Pozornosť si teda vyžadujú len raz za 4 roky, kedy je potrebné manuálne vynulovanie alebo nastavenie korunkou.
Večný kalendár
Za najvyššie hodinárske umenie je považovaný takzvaný večný kalendár. Táto hodinková komplikácia správne zobrazuje dátum, deň aj mesiac v roku. Na rozdiel od ročného kalendára zohľadňuje aj rôzny počet dní v mesiaci vrátane februára a počíta tiež s priestupnými rokmi.
Večný kalendár nedokáže zohľadniť len kalendárovú anomáliu, ktorá hovorí, že tri storočia zo štyroch nebudú priestupnými rokmi. Zatiaľ čo rok 2000 bol priestupný, roky 2100, 2200 a 2300 budú mať len 365 dní. Ako si s tým hodinky s večným kalendárom (ne)poradia však už väčšina z nás neuvidí.