- Tourbillon je považovaný za najprestížnejšiu hodinkovú komplikáciu vôbec.
- Hodinársky svet pozná tourbillon už od roku 1795.
- Hodinky s tourbillonom ponúkajú len luxusné značky ako Breguet či Tag Heuer.
Špička medzi hodinkovými komplikáciami a zhmotnenie vrcholu remeselnej zručnosti hodinárov. Aj takýmito prívlastkami býva častovaný tourbillon, veľmi vzácna mechanická súčasť malého percenta luxusných hodiniek. O jeho funkčnosti sa dnes vedú diskusie, ktoré mu ale nijako neubrali na prestíži, popularite a vizuálnej príťažlivosti. Hodinky s tourbillonom sú v súčasnosti najžiadanejšie medzi nadšencami a zberateľmi. Predstavme si preto túto vzácnu mechanickú komplikáciu bližšie.
Obsah článku
Na čo slúži tourbillon
Tourbillon je veľmi vzácna hodinková komplikácia, ktorou bývajú vybavené niektoré mechanické strojčeky luxusných značiek. Účelom tourbillonu je eliminovať vplyv zemskej gravitácie na presnosť hodiniek.
Prečo bol tourbillon vôbec potrebný
Srdcom mechanického strojčeka je takzvané vyvažovacie koliesko, ktoré je pri svojom pohybe vystavené konštantnej gravitačnej sile. Vplyv tejto sily sa však mení v závislosti od toho, v akej polohe sa hodinky nachádzajú.
Predstavte si, že držíte závažie upevnené na konci lana. Začnete sa točiť, závažie sa postupne dvíha zo zeme až obieha vertikálne okolo vášho tela. Pohybuje sa dookola, zostáva v rovnakej polohe a všetky sily sú vyrovnané.
Teraz si ale predstavte, že závažie sa otáča okolo horizontálnej osi ako vrtuľa lietadla. Klesá nadol a potom sa zas musí vrátiť nahor. Pohyb smerom dolu je uľahčený gravitačnou silou, ale na pohyb smerom hore je potrebné vyvinúť viac energie. Smerom nadol sa pohyb závažia zrýchľuje a smerom hore sa spomaľuje.
Rovnaké princípy platia aj pre vyvažovacie koliesko v mechanických hodinkách. Práve tourbillon mal zabezpečiť, aby hodinky fungovali presne bez ohľadu na ich orientáciu voči zemi.
Z histórie tourbillonu
V roku 1795 si hodinár Abraham Louis Breguet položil otázku: „Čo ak by vyvažovacie koliesko mohlo byť vo všetkých polohách súčasne?“ Spriemerovali by sa tak všetky gravitačné variácie a eliminovalo by to vplyv gravitácie na chod hodiniek. Breguetovi sa to napokon aj podarilo a bol to práve on, kto si na svoje konto zapísal vynález tourbillonu. Nie je preto prekvapením, že sú to práve luxusné švajčiarske hodinky Breguet, ktoré sa aj v súčasnosti radi chvália tak vzácnou komplikáciou akou je tourbillon.
Ako funguje tourbillon
Tourbillon je mechanický doplnok, ktorý uzatvára vyvažovacie koliesko a zotrvačník do pohyblivej kovovej konštrukcie, akejsi klietky. Pravidelným otáčaním tejto klietky je zabezpečená kompenzácia vplyvu gravitačného poľa na presnosť hodiniek. Klietka tourbillonu je napojená na sekundové koliesko, čím sa podarilo zabezpečiť jej pravidelnú rotáciu v 60-sekundových intervaloch.
O funkčnosti tourbillonu sa vedú diskusie. Hoci hodinári sa vo väčšine zhodujú, že tourbillon vplyv gravitácie vyvažuje, nepovažujú ho za plne účinný prostriedok na zaistenie presnosti chodu hodiniek. Ide o to, že tourbillon bol vyvinutý v čase vreckových hodiniek, ktoré viseli z vrecka vesty v rovnakej polohe. Náramkové hodinky zvyčajne svoju polohu menia a väčšinu času sa nachádzajú v polohe číselníkom nahor, kde je gravitačná nerovnováha najmenšia. Tourbillon tak do istej miery stráca svoj funkčný význam.
Typy tourbillonov
Ako všetky hodinárske komponenty a komplikácie aj tourbillon prešiel v priebehu histórie istým vývojom a svetlo trhu uzreli rôzne variácie pôvodnej mechaniky. Predstavme si v skratke aspoň tie najzaujímavejšie z nich.
Viacosové tourbillony
Klietka týchto tourbillonov sa otáča na viac ako jednej osi. Na súčasnom trhu nájdete dvojosové aj trojosové tourbillony.
Lietajúci tourbillon
Lietajúci tourbillon poskytuje najkrajší estetický zážitok. Zatiaľ čo klasický tourbillon väčšinou prekrýval nosný mostík, lietajúci tourbillon je upevnený na jednom bode zo spodnej strany. Rozdiel teda spočíva v spôsobe montáže tourbillonu do hodiniek.
Dvoj alebo štvornásobné tourbillony
Niektoré špičkové hodinky sa môžu dokonca pochváliť viac ako jednou komplikáciou tourbillonu. Je akýmsi novým trendom pridávať do hodiniek niekoľko tourbillonov súčasne.