- Prieskumy ukazujú, že takmer tretinu z ponuky kvalitných hodiniek tvoria falzifikáty a napodobeniny.
- Podvodníci predávajú falošné hodinky hlavne pod logom svetoznámych a mimoriadne obľúbených luxusných značiek ako sú Rolex, Omega, Hugo Boss a mnohé iné.
- Existujú šikovné návody, tipy a triky, ako odhaliť falošné hodinky.
Vlastniť luxusné hodinky je v súčasnosti veľmi atraktívnou výzvou. So vzrastajúcou obľúbenosťou kvalitných chronometrov však stúpa aj množstvo podvodníkov, ktorí sa pokúšajú predať falošné hodinky, napodobeninu alebo fake. Na svetovom trhu s hodinárskymi replikami sa v súčasnosti obráti takmer miliarda dolárov ročne. Podľa niektorých prieskumov až 30 % hodiniek, ktoré nájdete v ponuke, nie sú originálom z dielne uvádzanej značky. Pravdepodobnosť, že sa pri výbere luxusných hodiniek chytíte na falzifikát, je teda pomerne vysoká a týka sa najmä menej opatrných používateľov. Aby ste sa nezaradili k oklamaným, ponúkame vám praktický návod, ako odhaliť falošné hodinky.
Obsah článku
Rozpoznajte falošné hodinky podľa detailov
Falošné hodinky nikdy nebudú tak kvalitné ako originály. Popredné hodinárske značky si nechávajú záležať na výbere materiálov, starostlivom zostavení celkového mechanizmu aj na dôkladnom prepracovaní dizajnových detailov. Podvodníci vyrábajú svoje hodinárske napodobeniny lacno a rýchlo, hoci v súčasnosti už pomerne hodnoverne. Ako odhaliť falošné hodinky?
Materiál
Použitie lacnejšieho, menej kvalitného materiálu rozpoznáte v iných farebných odtieňoch aj v odlišnej povrchovej úprave v porovnaní s originálom. Falošné hodinky môžu mať mierne inú farbu, vyšší lesk alebo naopak môžu byť matnejšie. Väčšinou je ľahšie ich poškriabať a na niektorých už môžete rozpoznať drobné škrabance. Hodinky vyrobené z drahých kovov by mali byť rovnako ako šperky označené puncovou značkou. Zamerať sa môžete aj na sklíčko. Zatiaľ čo kvalitné hodinky bývajú poväčšine vybavené zafírovým sklíčkom, v replikách sa používa lacnejšie minerálne. Netýka sa to však lacnejších fashion modelov ani ďalších iných kúskov, ktoré majú minerálne sklo reálne zo značkovej dielne. Zafírové sklíčko rozpoznáte podľa toho, že pod určitým uhlom vytvára fialový odtieň a je výrazne lesklejšie.
Hmotnosť
Kvalitné hodinky sa spravidla vyrábajú z drahých a pevných kovov a z kovových zliatin. Obsahujú tiež mnoho drobných súčiastok a bývajú robustnejšie, odolnejšie a ťažšie. Falzifikát je väčšinou poznateľne ľahší.
Detaily a rytiny
Rytiny sú na originálnych hodinkách priam dokonalé, v porovnaní s falzifikátmi ostrejšie a zreteľnejšie. Lacné napodobeniny mávajú aj pravopisné či grafické chyby. Časté sú nedokonalé hrany, nepekné leštenie či nepresne zapadajúca spona.
Zvuk strojčeka
Strojček je tou najdôležitejšou súčasťou hodiniek. Hoci niektoré falošné hodinky sa môžu pochváliť pomerne kvalitným mechanizmom, nikdy to nie je originál. Mnohé luxusné značky si vyrábajú vlastné, tzv. in-house strojčeky. Falošné hodinky bývajú vybavené náhradami, ktoré sú upravené tak, aby vyzerali ako originál. Často sa takto používajú strojčeky od značky ETA aj od iných dostupných výrobcov. Ak ich chcete identifikovať, skúste sa započúvať do ich chodu. Lacnejšie strojčeky tikajú, zatiaľ čo kvalitná mechanika sa vyznačuje tichým chodom.
Špecifické znaky
Urobte si podrobný prieskum o kvalitných hodinkách, ktoré si plánujete kúpiť. Zamerajte sa na drobnosti, detaily a typické znaky. Ako a kde zobrazuje značka svoje logo? Ako fungujú komplikácie? Ako a kde uvádza výrobca sériové číslo alebo číslo modelu? V akom formáte sa toto číslo uvádza? Tieto informácie vám pomôžu pri odhalení prípadného falzifikátu.
Základné znaky najobľúbenejších luxusných značiek
Skôr než sa dostaneme k špecifickým znakom jednotlivých značiek, považujeme za dôležité pripomenúť, že všetky kvalitné hodinky sa predávajú v originálnom obale. Dokonca aj s návodom na použitie a u niektorých výrobcov aj s certifikátom originality. Výnimkou je spoločnosť Citizen, ktorá z ekologických a udržateľných dôvodov upustila od tlačených návodov. Aj samotný obal hodiniek by mal mať zodpovedajúcu kvalitu. A teraz sa už bližšie pozrime na poznávacie znaky obľúbených značiek.
Hodinky Rolex
- Držia si svoju cenu, originál sa nedá kúpiť lacnejšie ako je 75 % jeho trhovej hodnoty.
- Písmo je drobnejšie, medzery sú pravidelné a nie príliš veľké.
- Ciferník je dokonalý, bez akýchkoľvek odchýlok (inak by neprešli kontrolou kvality výrobcu).
Hodinky Omega
- Na zadnej strane puzdra majú hodinky Omega uvedené 7- alebo 8-miestne sériové číslo.
- Ciferník je dokonalý bez akýchkoľvek odchýlok v písme a vo veľkosti medzier.
- Chod sekundovej ručičky je stabilný a veľmi presný.
Hodinky Michael Kors
- Na zadnej strane puzdra je vyrazený kód modelu, hodnota vodotesnosti a údaj o použitých materiáloch.
- Na zapínaní náramku je rytina Michael Kors.
- Hodinky sú uložené v kvalitnom bielom alebo hnedom obale.
Hodinky Tommy Hilfiger
- Na zadnej strane puzdra nájdete hodnotu vodotesnosti, číslo modelu, údaj o materiáli a logo výrobcu.
- Na zapínaní náramku je vyrazený znak TH.
- Hodinky sú uložené v kvalitnom boxe s penovou výstelkou.
Hodinky Hugo Boss
- Ciferník je dokonale prepracovaný s bezproblémovým chodom ručičiek.
- Na zadnej strane puzdra je uvedené číslo a kód modelu, údaj o vodotesnosti a použitých materiáloch, nechýba logo výrobcu Hugo Boss.
- Na zapínaní remienka je vyrazené logo výrobcu.
- Remienky a náramky sú dokonale vypracované bez nepresností a odchýlok.
Tip na záver: Na falošné hodinky vás spoľahlivo upozorní podozrivo nízka cena. Luxusné hodinky si držia svoju hodnotu a ani po rokoch sa nepredávajú výrazne pod svoju trhovú cenu.