Prídu Apple Watch 7 s meraním hladiny cukru v krvi?

Budú Apple Watch 7 disponovať funkciou merania hladiny cukru v krvi?
Zdieľaj
LinkedIn

Len nedávno sme v našom článku informovali o prvých špekuláciách, ktoré sa objavili v súvislosti s funkcionalitou blížiacich sa Apple Watch 7. O veľmi zaujímavej funkcii, ktorá by sa mohla v tomto modeli objaviť, informoval aj zahraničný portál ETNews.

Obsah článku

Ten sa vo svojej správe venoval vlajkovej konkurenčného výrobcu Samsung, smart hodinkám Samsung Galaxy Watch4 a ich možnostiam merania hladiny cukru v krvi. Reč však prišla aj na značku Apple. Podľa zverejnených informácii chce Apple obohatiť svoju novinku podobnou funkciou. Tá by sledovala hladinu cukru v krvi bez akéhokoľvek zásahu ihly. Takéto meranie by prebiehalo len pomocou zabudovaného optického senzoru.

Neinvazívny glukomer v Apple Watch 7

Meranie hladiny cukru v krvi je pre milióny ľudí trpiacich cukrovkou životne dôležité. Mať však zabudovaný spoľahlivý glukomer priamo vo svojich hodinkách, by bolo pre diabetikov skutočne prínosné. Pri tradičnom meraní musia totižto na meranie využiť invazívnu a nie príliš príjemnú metódu – pomocou kvapky krvi. Možnosť merania bez odoberania krvi pomocou smart hodiniek, by bola pre diabetikov značným uľahčením života.

Už v roku 2017 prenikli do sveta prvé informácie o tom, že Apple s tímom odborníkov pracuje na vytvorení senzoru, ktorý by túto dôležitú funkcionalitu dokázal zabezpečiť. Senzor by mal byť schopný presvetliť pokožku a presne určiť chemické zloženie látok v krvi. Presne týmto spôsobom by senzor spoľahlivo dokázal zistiť hladinu cukru v krvi.
 
Optický senzor z Apple Watch Series 6

Záber na optický senzor zo Series 6. Akým senzorom budú vybavené najnovšie hodinky Apple Watch 7?

Zdroj: https://9to5mac.com/

Podľa portálu CNBC, víziu o meraní hladiny cukru v krvi mal samotný Steve Jobs ešte predtým, ako v roku 2011 zomrel. Aj toto je jedno z tvrdení, ktoré potvrdzujú genialitu a vizionárnosť zakladateľa značky Apple. Mimochodom, patent na neinvazívne meranie hladiny cukru v krvi pomocou optického senzoru, si uplatnila značka už v roku 2018.

Aká bude realita?

Aj keď o technologickom pokroku, ktorý Apple dosiahol nemožno nijako pochybovať, aj taký gigant môže naraziť na prekážku. Tou je v USA vládna agentúra FDA (Správa potravín a liečiv). Tá má na starosti schvaľovací proces a do jej kompetencií patrí aj schvaľovanie zdravotných funkcí predtým, ako sa uvedú do komerčného využívania. Je teda dosť možné, že sa zopakuje situácia ako pri uvedení funkcie EKG. Aj vtedy pri smart hodinkách Apple Watch 4 značka narazila na prekážku v podobe FDA a schválenie funkcie sprevádzali rozličné komplikácie.

Počkajme na september 2021

To, či už sa možnosti merania hladiny cukru krvi dočkáme v nových Apple Watch Series 7, nateraz potvrdiť ani vyvrátiť skutočne nevieme. Aj keď by sa kvôli byrokratickým procesom táto funkcionalita do nadchádzajúcich smart hodiniek nedostala, určite sa máme pri týchto smart hodinkách na čo tešiť.


Rozličných špekulácií o tomto modeli je skutočne mnoho. Okrem čoraz viac skloňovaného micro LED displeja, alebo bočného tlačidla s funkciou Touch ID, nás Apple určite prekvapí aj nejakou novou vychytávkou z oblasti zdravotných funkcií.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.