Vreckové hodinky: Stručná história a zaujímavé fakty

Vreckové hodinky sú predchodcom náramkových hodiniek
Zdieľaj
LinkedIn

Vreckové hodinky sú predchodcom náramkových hodiniek. V súčasnosti ich milujú prevažne zberatelia alebo fanúšikovia retro štýlu, a to pre ich jedinečný vzhľad. Pozrime sa spolu na ich stručnú históriu. Kde sa vlastne vzali a aké typy vreckových hodiniek existujú.

Obsah článku

Prvé vreckové hodinky

Prvé vreckové hodinky zostrojil Peter Henlein už v roku 1510. V tom čase sa však vreckové hodinky nenosili vo vrecku, ale boli zavesené ako prívesok na retiazke na krku. Bolo to z toho dôvodu, že hodinky síce boli kompaktné, no boli neforemné a hranaté – čiže sa do vrecka nevošli. Až v 17. storočí sa dizajn takýchto hodiniek prepracoval a vznikli tak prvé hodinky do vrecka.

Zvýšená popularita hodiniek do vrecka

Vreckové hodinky spopularizoval Charles II. z Anglicka, ktorý si ako jeden z prvých začal hodinky vkladať do vrecka vesty. V tom čase to súviselo najmä s módou. Vďaka tomu sa vreckové hodinky začali nosiť aj v Taliansku, v Amerike a v celej Európe. Popularita vreckových hodiniek ešte viac vzrástla v 18. storočí, kedy sa začali vyrábať modely so zložitejšími vzormi, diamantmi a ako drahý šperk, ktorý si mohla dovoliť len elita.

Zaujímavosť: Nevýhodou vreckových hodiniek v tom čase bola ich nedostatočná presnosť. Mali totiž len hodinovú ručičku. To sa zmenilo, keď na hodinkách pribudla minútová ručička.

Prvé vreckové hodinky slúžili hlavne ako dôležitý módny doplnok

Vreckové hodinky dostupné pre širokú verejnosť

Vďaka masovej výrobe a novým technológiám boli v 19. storočí hodinky do vrecka dostupné aj pre širokú verejnosť. No nešlo len o pánske vreckové hodinky. Obľúbené boli aj medzi ženami – a to až po 1. svetovú vojnu, kedy ich kvôli praktickosti nahradili náramkové hodinky.

Zaujímavosťou je, že do roku 1865 vyrobila spoločnosť American Watch Company viac ako 50 000 spoľahlivých vreckových hodiniek.

Typy vreckových hodiniek

Existuje viacero typov vreckových hodiniek, ktoré sa líšia dizajnom aj mechanizmom.

Dizajn vreckových hodiniek

Či už ide o dámske, alebo pánske vreckové hodinky, môžete si vyberať spomedzi týchto typov:

  • open face – vreckové hodinky s otvoreným ciferníkom,
  • full hunter – hodinky s jedinečným ochranným vonkajším puzdrom,
  • half hunter – vreckové hodinky s ochranným puzdrom na prednej strane,
  • half double hunter – hodinky do vrecka s ochranným puzdrom na prednej a zadnej strane,
  • double hunter – dvojité vreckové hodinky s ochranným puzdrom na ciferníku a otvárateľným puzdrom na zadnej strane,
  • pendant watch – určené pre dámy.

Často sa môžete stretnúť s vreckovými hodinkami so zlatým, strieborným alebo rosegold puzdrom.

Dizajn vreckových hodiniek sa môže líšiť

Mechanizmus vreckových hodiniek

Okrem vyššie zmieňovaných parametrov môžeme vreckové hodinky kategorizovať aj podľa ich pohonu:

  • mechanické vreckové hodinky, ktoré sú viac vintage,
  • quartzové vreckové hodinky, ktoré sú presnejšie.

Značky vreckových hodiniek

Výrobe vreckových hodiniek sa aj v súčasnosti venujú mnohé celosvetovo známe značky, ktoré produkujú aj klasické náramkové hodinky. Predovšetkým ide o spoločnosti Tissot, Perseo, Mondaine či Royal London. A za zmienku stoja aj vreckové hodinky Omega, Breguet, Vacheron Constantin a Patek Philippe.

Zaujímavosť: Medzi jedny z najdrahších vreckových, ktoré sa kedy predali na aukcii, patrí model Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A-010. Jeho cena sa vyšplhala na približne 31 miliónov eur.

Vreckové hodinky v súčasnosti

Faktom je, že tradičné módne doplnky sú postupne nahrádzané modernými technológiami a trendovými fashion hodinkami. Aj napriek tomu sú však vreckové hodinky stále vnímané ako elegantný a zároveň luxusný módny doplnok, ktorý predstavuje zhmotnenie módy, elegancie a štýlu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.