- Automatické hodinky fungujú na mechanickom strojčeku s automatickým naťahovaním.
- Pri výbere automatických hodiniek sa zamerajte na stabilné hodinárske značky s dlhoročnou históriou.
- Kľúčovým parametrom pri kúpe prvých automatov je pôvod strojčeka.
Čisto samochodný mechanizmus s nádherným plynulým pohybom bez potreby batérie. Presný čas, ale aj štedrá dávka štýlu a šarmu. Jedinečnosť automatických hodiniek roky fascinuje zberateľov a čoraz častejšie oslovuje aj bežných užívateľov. Ak ste v oblasti automatickej mechaniky nováčikom a zvažujete kúpu svojej prvotiny práve v tejto kategórii, ste na správnom mieste. Pripravili sme pre vás praktického sprievodcu a pridávame niekoľko tipov na slušné modely za výhodné ceny. Nechajte sa inšpirovať a vyberte si automatické hodinky podľa svojich predstáv.
Obsah článku
Ako fungujú automatické hodinky
Krása automatických hodiniek tkvie v ich mechanickom strojčeku, ktorý poháňa ručičky bez potreby batérie či naťahovania korunkou. Automaty čerpajú energiu pre chod z pohybov zápästia svojho nositeľa.
Ak ste v pohybe, hýbu sa aj vaše hodinky. V ich puzdre sa rozpohybuje polkruhové závažie, čím sa natiahne hlavná pružina. Celý proces ďalej funguje podobne ako u klasických mechanických hodiniek. Napnutá pružina je zdrojom energie pre pohyb ručičiek, ktorý je v tomto prípade nádherne plynulý (na rozdiel od quartzových hodiniek, ktoré tikajú).
Užitočné tipy pri kúpe vašich prvých automatických hodiniek
Vzhľadom na vyššie ceny automatických hodiniek (v porovnaní s ich quartzovými náprotivkami) je užitočné, aby ste ešte pred samotnou kúpou mali aspoň základný prehľad v segmente. Ktoré najdôležitejšie parametre automatov si treba všímať?
Značka hodiniek
Kvalitné automatické hodinky sa vyznačujú dlhou životnosťou. Oplatí sa preto investovať do renomovaných a overených značiek, takzvaných stálic hodinárskeho trhu. Popri exkluzívnych výrobcoch ako je Rolex či Omega sa nájdu aj cenovo dostupnejšie kvalitné automaty – napríklad z dielne Seiko, Hamilton či Tissot.
Kvalita pohonu
Strojček je najdôležitejšou časťou automatických hodiniek. Odporúčame sa primárne zamerať na švajčiarske pohony ETA, Sellita a Ronda alebo na in-house strojčeky výrobcov, napr. Seiko alebo Orient. Taktiež zvážte aj rezervu chodu.
Odolnosť materiálov
Keď kupujete hodinky s dlhou životnosťou, iste chcete, aby si popri funkčnosti zachovali aj svoju estetickú stránku. Odolnosť voči poškriabaniu a iným mechanickým poškodeniam primárne závisí od kvality materiálov. Zamerajte sa na puzdrá a náramky z chirurgickej ocele alebo titánu, zafírové sklíčka alebo minerálne sklíčka so zafírovou úpravou a kožené remienky.
Swiss Made
Ak chcete švajčiarske automatické hodinky, ktoré sú zlatým štandardom kvality na súčasnom trhu, hľadajte označenie „Swiss Made“. Pozor na hodinky so štítkom „Swiss Mov´t“, ktoré majú švajčiarsky strojček, ale vyrobené mohli byť kdekoľvek na svete.
Osobný štýl a pohodlie
Celkový vzhľad hodiniek by mal zodpovedať vášmu osobnému štýlu. Okrem toho by mal byť dostatočne univerzálny, aby ste vaše hodinky mohli často nosiť. Z hľadiska pohodlia pri nosení je dôležité zvoliť najmä adekvátnu veľkosť puzdra vzhľadom na vaše zápästie.
Funkčnosť
Požiadavky na funkčnú výbavu hodiniek závisia primárne od preferencií nositeľa. My odporúčame zamerať sa hlavne na odolnosť voči vode, ktorá by mala byť aspoň na úrovni 50 m pre bežné nosenie. Populárnou funkciou, ktorá hodinkám pridáva na hodnote, je aj chronograf.
Cena hodiniek
Automatické hodinky nájdete na trhu v rôznych cenových reláciách. Voľba je len na vás. Uistite sa však, že cifra na cenovke zodpovedá nielen vami plánovanej investícii, ale aj hodnote hodiniek z hľadiska ich kvality a životnosti, prípadne investičnej hodnoty u drahších modelov.
Naše tipy na prvé automatické hodinky
Pre inšpiráciu sme pre vás vybrali niekoľko modelov, ktoré majú dobré predpoklady stať sa vašimi prvotinami a otvoriť vám dvere do sveta automatických hodiniek.
Seiko 5 Sports
Obľúbené potápačské hodinky japonskej výroby majú vo výbave in-house strojček Seiko s rezervou chodu 40 hodín, vodotesnosť na úrovni 100 m, oceľovú odolnosť a tvrdené minerálne sklíčko s povrchovou úpravou proti poškriabaniu. Dobrá čitateľnosť je zabezpečená luminiscenciou.
Orient Mako III Automatic
Na japonskom trhu ešte chvíľu ostaneme. Slušný potápačský automat ponúka aj značka Orient pod modelovým označením Mako III Automatic. Okrem výhodnej ceny a príjemného športového dizajnu oceníte aj automatický strojček Orient s výnimočnou presnosťou a rezervou chodu 40 hodín, zafírové sklíčko a vodotesnosť na úrovni 200 m.
Tissot Gentleman Powermatic 80
Nájsť kvalitné automatické hodinky švajčiarskej výroby v cene pod 1 000 eur je tak trochu raritou. Výnimkou sú hodinky Tissot Gentleman Powermatic 80 s automatickým strojčekom ETA s rezervou chodu 80 hodín, oceľovým puzdrom a zafírovým sklíčkom. Odolnosť voči vode je na úrovni 100 m.
Hamilton American Classic Intra-Matic
Automatické hodinky Hamilton American Classic sú považované za jeden z najkrajších chronografov na svete. Vo výbave majú automatický strojček Hamilton postavený na ETA s rezervou chodu 60 hodín. Zárukou kvality a odolnosti je oceľové puzdro so zafírovým sklíčkom a krásny kožený remienok.