Minimalistické hodinky, oblečenie, ale aj logá značiek. Zmenšovanie, stenčovanie či zjednodušovanie sa prejavuje dnes už takmer všade. Dizajnový smer minimalizmu, ktorý pred pár rokmi totálne ovládol svet módy, sa veľmi výrazne podpísal aj v oblasti módnych doplnkov. Pred nástupom tohto trendu sa mnohé módne značky trápili s otázkou, ako sa čo najviac priblížiť cieľovej skupine mladých ľudí. Tie totiž dlho ignorovali, že potreby ich zákazníkov sa menia a vyvíjajú. V ére smartfónov sa nutnosť merania času prostredníctvom hodiniek vytratila a mladí ľudia čím ďalej tým viac prestávali vnímať hodinky ako módny doplnok. Hodinky im prišli zastaralé.
Obsah článku
Tento jav sa odzrkadlil hlavne v ženskom svete. Ženy sa chcú predsa páčiť, o tom nie je pochýb. Sú rady pekne oblečené a ešte radšej sú, ak sú za svoj zovňajšok pochválené. Klasické hodinky tradičných výrobcov sa však zle ladili s ich novým outfitom, neboli dostatočne cool a tým pádom neboli hodné novej fotky do instagramového profilu. Význam ich nosenia sa u drvivej väčšiny mladých dám preto strácal. To však dlho tradičné značky nedokázali pochopiť a ani aplikovať do svojej obchodnej stratégie.
Štýl a cena rozhodujú
Tradičné hodinárske domy ako Tissot, Swatch alebo Citizen nedokázali naskočiť na nastupujúcu vlnu trendového minimalizmu. Segment hodiniek pre mladé dámy sa začal obsadzovať novovzniknutými značkami, ktoré porážali tradičné značky na všetkých frontoch. Faktom však zostáva, že minimalistické hodinky sa kvalitou svojho spracovania nemôžu (a ani nikdy nebudú môcť) rovnať so svojimi vzdialenými príbuznými zo Švajčiarska alebo Japonska. Módne minimalistické hodinky nedisponujú kvalitnými švajčiarskymi strojčekmi, nie sú vyrobené z prvotriednych materiálov ani nie sú dielom značky so 100-ročnou hodinárskou tradíciou. Zväčša sú masovo vyrábané v Číne a značky z tohto segmentu sú si navzájom tak podobné, že ich je niekedy veľmi ťažké rozoznať.
Kvalita však v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Minimálne nie u nenáročného ženského publika, ktorému slúžia hodinky len ako doplnok k ich novému outfitu. Tým zázračným rozhodujúcim faktorom je ich cena. Tá však ide ruka v ruke so spomínanou kvalitou, ale tú odložme na chvíľu bokom. Minimalistické hodinky sa vďaka svojej cenovej dostupnosti a pochopeniu cieľovej skupiny stali fenoménom, ktorý bude len veľmi ťažké prekonať.
Priekopníka minimalizmu, ktorému by sme mohli prisúdiť najväčšie zásluhy za jeho rozmach, by bolo asi ťažké nájsť. Bez väčších problémov však vieme určiť najväčšieho popularizátora tohto smeru, ktorým je bezpochyby značka Daniel Wellington. V našom článku sa okrem spomínanej švédskej značky zameriame na značky Rosefield, Cluse a MVMT. Napriek miernym odlišnostiam spája tieto značky ich minimalistický dizajn, podobná kvalita, ale taktiež cenová dostupnosť. My vám týmto článkom priblížime menované značky a pomôžeme vám tak vybrať vhodné minimalistické hodinky z ich portfólia.
Dámske hodinky Daniel Wellington
V časoch, kedy sa tradičné hodinárske firmy potýkali s klesajúcou popularitou svojich produktov u mladých ľudí, sa ako blesk z jasného neba objavila neznáma značka s iniciálmi DW vo svojom logu. Hodinky značky Daniel Wellington sa stali za veľmi krátku dobu fenoménom, ktorý si nepochybne zaslúži prvé miesto v našom zozname minimalistických značiek. Sú dielom švédskeho podnikateľa Filipa Tysandera a obsadili novovzniknutý trh s minimalistickými hodinkami v roku 2011. Príbeh vzniku značky Daniel Wellington opradený legendami sme si síce už vyrozprávali v jednom z našich článkov, no teraz si zhrnieme všetky fakty, ktoré tejto značke zabezpečili teplé miesto medzi najobľúbenejšími minimalistickými hodinkami pre dámy.
Prvým faktom, ktorý stojí za úspechom značky, je (ako iste už tušíte), ich nenútený minimalistický dizajn. Ten sa úplne odklonil od zaužívaného dizajnu vtedajších modelov dámskych hodiniek. Hodinky boli iné, svieže a presne podľa predstáv mladých dám. Jednoduché a neprečačkané spracovanie hodiniek v spojení s textilnými NATO remienkami urobili z týchto hodiniek bestseller medzi dámskymi hodinkami. Značka však svoj úspech nepostavila len na jedných hodinkách.
Tvorcovia rýchlo pochopili, že ak si chcú udržať krok a svoje postavenie medzi narastajúcou konkurenciou, je potrebné konať. Postupne sa tak portfólio značky rozširovalo o ďalšie typy minimalistických hodiniek s rozličnými veľkosťami a typmi remienkov. V závislosti od veľkosti hodiniek je možné remienky ľubovoľne medzi jednotlivými modelmi kombinovať. Dámy tak majú k dispozícii hodinky na každú príležitosť a nie sú obmedzené jedným dizajnovým prevedením.
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/367043438368049221/
Za úspechom značky stojí nepochybne aj kus šťastia, správne načasovanie a geniálny marketing. Dámy, ktoré si tieto hodinky obľúbili, boli však najviac očarené ich cenou. Tá sa v závislosti od modelu pohybuje v rozmedzí 70 až 100 EUR a to z nich robí skutočne dostupné hodinky.
Verdikt: Hodinky Daniel Wellington sú klasikou medzi minimalistickými hodinkami. Sú ľahko kombinovateľné a ich dizajn je stále nadčasový. Aj keď má značka obdobie svojej najväčšej slávy už asi za sebou, stále má čo ponúknuť. Jeden kúsok z jej portfólia by teda určite mal ozdobovať zbierku vašich doplnkov.
Masívnym úspechom značky sa inšpirovali aj mnohé iné, dnes už známe značky. V ďalších riadkoch si teda priblížime značky ako Cluse, Rosefield a MVMT, ktoré môžeme taktiež zaradiť medzi výrobcov minimalistických hodiniek.
Jemné hodinky CLUSE
Vznik značky sa datuje do roku 2013 a jej produkty sú výtvorom dvoch talentovaných holanďanov. Ed Postmus a Rudyard Bekker neboli však žiadni nováčikovia v hodinkovom biznise – práve naopak, od roku 2009 prevádzkovali internetový obchod s hodinkami s názvom Watch2Day. Svoje skúsenosti v segmente hodiniek využili a pretavili ich do nápadu vytvoriť vlastnú značku dámskych hodiniek. Podobne ako tvorca hodiniek Daniel Wellington, aj oni si všimli, že tradičné značky hodiniek nedokážu nijakým spôsobom uspokojiť dopyt po štýlových a cenovo dostupných hodinkách pre dámy.
Rovnako ako švédska značka hodiniek, aj oni postavili svoj marketing na sile sociálnych sietí. Kde inde predsa nájsť cieľovú skupin mladých dám, ktoré chcú byť štýlové a trendy? Hádate správne – na sociálnych sieťach. Značka CLUSE stavila okrem pekných fotiek s dokonalo naaranžovanými produktmi aj na silu influencerov. Pomocou premyslenej marketingovej stratégie sa tak značke podarilo raketovo odštartovať svoje predaje a sľubne sa tak dotiahnuť na svoju konkurenciu v podobe spomínanej značky Daniel Wellington.
Dámske hodinky Cluse nesú všetky znaky, ktoré by ste očakávali od hodiniek z kategórie minimalistických hodiniek. Majú skutočne jednoduchý dizajn, vymeniteľné remienky a ich cena spravidla nepresahuje 100 EUR. Ako samotní zakladatelia hlásajú, značka chce “nájsť krásu v jednoduchosti, ale nechce byť nudná a prvoplánová.“
Dôkazom týchto tvrdení sú tri hlavné kolekcie hodiniek, ktoré reprezentujú toto posolstvo. Tou prvou je kolekcia La Bohème, ktorá je charakteristická svojimi farebnými koženými remienkami, ktoré sú zvyčajne spracované v pastelových farbách. Tieto hodinky budú dobrou voľbou pre všetky dámy, ktoré hľadajú malé decentné hodinky obohatené pestrým remienkom. Spomenieme taktiež hodinky z kolekcie La Vedette, ktoré sa dizajnovo približujú predchádzajúcej kolekcii, avšak ich ciferník je výrazne menší. Ten má o 6 mm menej (24 mm) a je zdobený výrazným rímskym číslom 12. Tieto analógové hodinky sú vhodné pre dámy s útlejšími rukami, ktoré hľadajú jemný doplnok k ich outfitu.
Najzaujímavejšími kúskami z ponuky značky sú nepochybne hodinky z kolekcie La Roche Petite. Ich neprehliadnuteľným prvkom je určite ciferník, ktorý svojím povrchom pripomína kameň, prípadne mramor. Ten nezdobia žiadne indexy, iba minimalistické logo značky. Tieto jedinečné hodinky sa predávajú s koženým remienkom a vo viacerých prevedeniach sfarbenia puzdra. Ich cena je taktiež o niečo vyššia, ako pri ostatných hodinkách z ponuky značky. Verdikt: Jemné a decentné, nie príliš výstredné. Tak by sa dali v skratke opísať hodinky značky CLUSE. Ak patríte k mladším zákazníčkam a nechcete svoje zápästie zdobiť príliš okukanou značkou, tieto hodinky by mali určite putovať k vám.
CLUSE La Roche Petite CL40102
Minimalistické hodinky Rosefield
Ďalšou značkou v našom zozname je holandský výrobca hodiniek Rosefield. Faktu-chtivých čitateľov však už v úvode sklameme, keďže sa nám o tomto výrobcovi nepodarilo zhromaždiť dostatočné množstvo zaujímavých informácií z pozadia samotnej spoločnosti. Či sa teda za vznikom tejto značky skrýva talentovaný jednotlivec, alebo partia nadšencov, nateraz bohužiaľ nezistíme.
Čo však vieme je to, že dámske hodinky Rosefield vznikli v roku 2014 v Holandsku. Ako na svojej oficiálnej webovej stránke uvádza ich výrobca, hodinky sú inšpirované životom v New Yorku a Amsterdame. Kombinujú klasický dizajn v spojení s tým moderným. Dva protipóly, ktoré sa k sebe priťahujú. Rovnako ako slávne mestá, ktoré sa stali dizajnovou inšpiráciou pre hodinky tejto populárnej značky. Tradičný Amsterdam a energický a moderný New York. Nie náhodou sa dokonca tieto dve metropoly dostali aj do loga samotnej spoločnosti.
Aké sú hodinky Rosefield?
Ako je už na prvý pohľad zrejmé, výrobca sa rozhodol cieliť svoje produkty na dámy s elegantnejším vkusom. V porovnaní so značkami Daniel Wellington alebo CLUSE sú dámske hodinky Rosefield predstaviteľom minimalistických hodiniek s o niečo tradičnejším dizajnom. Značka s obľubou na svojich hodinkách používa klasické kovové remienky v odtieňoch zlatej, prípadne moderné remienky z oceľovej sieťoviny. Samozrejmosťou sú však aj dámske hodinky s koženým remienkom, ktoré však v prípade značky Rosefield nepútajú až tak svojimi výraznými farbami. Výnimku však tvorí edícia City Bloom, ktorej hodinky zaujmú nielen svojimi jemnými farebnými remienkami, ale aj krásnymi vyšívanými vzormi.
Rosefield City Bloom CILIR-E93
Značka s obľubou čerpá svoju inšpiráciu v časoch dávno minulých. Dôkazom je napríklad aj kolekcia hodiniek Rosefield The Boxy, ktorá je dokonalým stelesnením samotnej filozofie značky. Ako už samotný názov kolekcie napovedá, dámske hodinky z tejto kolekcie sú inšpirované hranatými tvarmi, ktoré boli v móde obzvlášť v minulosti. Hodinky sú však vytvorené tak, aby splnili módne kritéria súčasnej modernej ženy. Ak máte záujem o hodinky, ktoré vyzdvihnú váš elegantný štýl, hodinky z tejto kolekcie jednoducho musia byť vaše. Presvedčte sa však samé, že elegantnejší kúsok by sme medzi minimalistickými hodinkami hľadali veľmi ťažko.
Verdikt: Hodinky Rosefield sú nepochybne najelegantnejšou značkou z nášho zoznamu. Ak preferujete elegantnejší štýl obliekania, hodinky tejto značky by mali byť pre vás jasnou voľbou.
Svieže hodinky značky MVMT pre mladých
Posledným hráčom, ktorý zamiešal karty vo svete minimalistických hodiniek, je značka MVMT. Jej vznik sa datuje do roku 2013 a bola vytvorená tak, aby uspokojila dopyt po štýlových minimalistických hodinkách pre mladých ľudí. Sami tvorcovia hodiniek MVMT na svojej webovej stránke uvádzajú, že neboli spokojní s ponukou hodiniek od tradičných výrobcov hodiniek. Nespokojnosť vyplývala predovšetkým zo zastaraného dizajnu hodiniek týchto výrobcov, ale taktiež z ich ceny. Značky ako Tissot, Certina, alebo Citizen vyrábajú síce vysokokvalitné kúsky hodiniek, ale tejto kvalite zodpovedá aj ich cenovka. Švajčiarske, prípadne japonské hodinky jednoducho neboli cenovo prijateľné pre väčšinu študentov a mladých ľudí. Tvorcovia značky Jake Kassan a Kramer La Plante preto uviedli na trh hodinky, ktoré boli cenovo dostupné a štýlové. Zrodila sa značka MVMT.
Príbeh vzniku hodiniek MVMT je o veľkom kuse šťastia, odhodlaní a správnom načasovaní. Úspech značky je určite nepopierateľný. Netreba však ale veľké úvahy na to, aby sme mohli povedať, že značka skutočne neprišla s ničím novým. Je v podstate kombináciou opakujúcich sa vzorcov, ktoré sme spomenuli už v riadkoch vyššie. Lacný produkt so sviežim dizajnom, silný marketing na sociálnych sieťach a nespokojná cieľová skupina, ktorá hľadá alternatívu. Nijako však nechceme značku MVMT dehonestovať, práve naopak. Nechceme a ani sa nijako nebudeme vŕtať v kvalite týchto hodiniek. Nebudeme ich ani nijako porovnávať s hodinkami tradičných hodinárskych výrobcov. Tieto hodinky predáva ich štýl, ktorý mladí ľudia jednoducho milujú. Tržby v hodnote 60 miliónov amerických dolárov z roku 2016 sú dostatočným dôkazom toho, aký masový úspech po celom svete tieto hodinky zožali.
Dámske hodinky MVMT
Dnes sme tu však primárne kvôli dámskym minimalistickým hodinkám. Tie sa v podaní značky MVMT (aspoň po dizajnovej stránke) skutočne vymykajú z davu. Ich dizajn je originálny a aj napriek relatívne podobnému portfóliu ostatných minimalistických značiek má čím upútať. Dámy majú v prípade značky MVMT skutočne z čoho vyberať. Ponúkajú sa im hodinky s koženým alebo kovovým remienkom a chronografmi v podaní edície MVMT Nova, alebo minimalistické hodinky s koženým, či shark mesh remienkom z kolekcie Boulevard.
Pre všetky dámy, ktoré zase hľadajú skutočne jemný kúsok hodiniek, má výrobca pripravenú edíciu MVMT Mod. Je pre ňu typický ciferník v bielej farbe s krásnymi vystúpenými ukazovateľmi. Jemnosť týchto hodiniek podčiarkujú aj ručičky s logom značky, ktoré sú vkusne farebne zladené s puzdrom a remienkom hodiniek.
MVMT Mod FB01-S
Nedá nám nespomenúť ani edície Bloom a Signature. Prvá menovaná si dámske srdcia získa svojimi farebnými remienkami a netradičným ciferníkom. Ten je typický svojím jedným chronografovým budíkom, ktorý sa mierne netradične nachádza osamotený pod ručičkami hodiniek. Edícia hodiniek Signature je zase kombináciou dizajnu zvyšných kolekcií. Je typická svojimi kovovými farbami a decentne zakomponovaným ukazovateľom dátumu na jemnom farebnom podklade ciferníku Ten dokonale ladí s celkovou farebnosťou hodiniek.
Zdroj: https://top10watches.net
Verdikt: Ak nebažíte po prvotriednej švajčiarskej kvalite a hodinky sú pre vás takpovediac sezónnou záležitosťou, určite siahnite po dámskych hodinkách MVMT. Modely tohto výrobcu sú vkusné, nápadité a elegantné. Už sa nikdy viac nebudete musieť báť, že vaše hodinky vyjdú z módy, pretože minimalistické hodinky MVMT budú vždy vyrobené podľa posledných módnych trendov.