Populárne britské značky hodiniek: Hodinky „Made in England“ sa vracajú na scénu

Britské značky hodiniek - Bremont, Christopher Ward a Farer
Zdieľaj
LinkedIn

Keď sa dnes povie špičkové hodinárstvo, väčšinou sa vynorí slovné spojenie „Swiss made“. Svoje zaslúžené miesto medzi najvýznamnejšími hodinármi histórie však majú aj Briti. Málokto si dnes spomenie, že Anglicko bolo v 18. storočí považované za hodinárskeho kráľa a do roku 1800 vyrobilo takmer polovicu svetovej produkcie hodiniek. Keďže posledné roky na trhu patria opätovnému vzostupu anglickej horológie, vybrali sme pre vás populárne britské hodinky súčasnosti.

Obsah článku

Krátko z histórie britského hodinárstva

História výroby hodiniek sa vo Veľkej Británii začala písať okolo roku 1500. Trvalo však celé dve storočia, kým sa Londýn stal epicentrom hodinárstva. Vďačí za to najmä veľkým technickým výdobytkom tej doby. Z dielne britských hodinárov pochádza napríklad vynález prvej bilančnej pružiny, námorného chronometra či automatického náťahu. Briti tiež usilovne pracovali na zdokonaľovaní strojčekov, aby sa zmestili do užších puzdier a vďačíme im aj za pákový mechanizmus, ktorý je dodnes v hodinárstve kľúčový.

Úpadok anglických hodiniek prišiel v rokoch 1900 – 2000, kedy sa svet zameral na vývoj nových, nákladovo efektívnejších metód výroby hodiniek. Briti však stagnovali a naďalej sa spoliehali na remeselníkov a na ručnú výrobu. Ešte pár rokov si udržali meno špičkového výrobcu vysokokvalitných hodiniek, ale ich status vo svete hodinárstva postupne stratil na sile.

Britské hodinky dnes: Populárne značky súčasnosti

Anglofilní nadšenci hodinárstva posledné roky tlieskajú. Anglicko porušilo tradície, zmodernizovalo veľkú časť výroby v hodinárstvom odvetví a jeho hodinári postupne dobíjajú rebríčky obľúbenosti. Nové značky britských hodiniek sú na vzostupe a stavajú na základoch tradície britského hodinárstva s úplne novými impulzmi a uhlami dizajnu. Predstavme si päticu populárnych.

Bremont

Pomerne nová značka, na trhu je len od roku 2002, ale v hodinárskom odvetví si získala veľkú popularitu. Vďačí za ňu jednak výrobe hodiniek so strojčekmi „Made in England“, jednak svojej snahe nadviazať na luxusné britské hodinárstvo a sprístupniť ho širokej verejnosti.

Britská značka hodiniek Bremont

Dnes je značka Bremont považovaná za najväčšieho britského hodinára. Svet potešila niekoľkými unikátnymi výrobnými zvratmi ako dizajnom puzdra Trip Tick alebo antimagnetickou úpravou. Vo svojom portfóliu má značné množstvo klasických leteckých hodiniek, napríklad Bremont U-2 alebo Bremont SOLO. Špičkové sú aj ich potápačské hodinky, ktoré dosahujú vodotesnosť na úrovni 2 000 m.

Christopher Ward

Vznikla v roku 2005 ako výsledok snahy troch mladých absolventov univerzity, nadšencov podnikania a hodinárstva. Hlavnou myšlienkou značky Christopher Ward je predávať prémiové modely porovnateľné so švajčiarskymi hodinkami za oveľa nižšie ceny. Cestu vidia v odbúraní veľkých marketingových nákladov a provízií sprostredkovateľov tým, že sa snažia predávať svoje hodinky priamo spotrebiteľovi.

Portfólio značky je široké od potápačských hodiniek s vodotesnosťou na úrovni 600 m, cez elegantné oblekové hodinky s mesačnou fázou až po pilotné hodinky. Značka dokonca vytvorila svoj vlastný strojček, Cal. SH21. Zaujímavosťou je, že značka Christopher Ward navrhuje svoje britské hodinky v Londýne, ale vyrába ich vo Švajčiarskom hodinárskom centre Biel.

Farer

Ďalšia britská značka s napojením na švajčiarske hodinárstvo vznikla  roku 2015. Svoje hodinky charakterizuje ako „Swiss made, British designed“. Svoje meno teda stavia na švajčiarskej kvalite a britskom súčasnom dizajne. Ponúkajú dúhové ciferníky, nové dizajny číselníkov a rozloženia stupníc.

Prvé hodinky Farer boli vybavené quartzovým pohonom a pomenované po legendárnych britských velikánoch, vrátane Thomasa Malloryho. Následne prišla značka na trh s viacerými mechanickými hodinkami ako Farer Bicompax Chrono-Classic alebo Farer Lander IV. K obľúbeným potápačom patria modely Farer Titanium Aqua Compressor a medzi modelmi pilotných hodiniek sa tešia popularite Farer Cayley a Farer Morgan.

William Wood

Značka William Wood je na trhu od roku 2016. Jej hodinky by sa dali nazvať aj „hasičskými hodinkami“. Nie preto, že by boli určené priamo pre krotiteľov ohňa. Hlavnou myšlienkou výrobcu je vzdať hold hasičskej službe. Robia tak využívaním materiálov a dizajnových prvkov pripomínajúcich práve toto ušľachtilé povolanie.

Pre anglické hodinky William Wood sú typické upcyklované hasiace materiály. Výrobca napríklad používa mosadzné korunky vyrobené z roztavených prílb londýnskeho hasičského zboru či gumené remienky ručne vyrezané z používaných hasičských hadíc. V dizajne hodiniek si môžete všimnúť kockovaný prstenec po obvode ciferníkov, odrážajúci vzhľad britského hasičského auta, dvojité indexy na 12. hodine, pripomínajúce označenie goliera veliteľa Hasičského záchranného zboru Spojeného kráľovstva a mnohé ďalšie dizajnové prvky, čerpajúce inšpiráciu z britského hasičstva. Hodinky William Wood majú vo výbave automatické strojčeky Seiko NH35 alebo švajčiarske pohony Sellita SW200. K obľúbeným kolekciám sa zaradili William Wood Jubilee, William Wood Triumph či William Wood Fearless.

Vertex

Značka s dlhoročnou tradíciou, vyrábajúca anglické hodinky so švajčiarskymi strojčekmi. Pôvodne vznikla ešte v roku 1916, aby vyrábala vojenské hodinky pre britské jednotky v prvej svetovej vojne. Stala sa dokonca jednou zo spoločností, s ktorými v roku 1944 uzavrelo britské ministerstvo obrany zmluvu na výrobu hodiniek. Značka Vertex zanikla v roku 1972 a o jej obnovu sa postaral až pravnuk pôvodného zakladateľa v roku 2015.

Značka Vertex dnes prevetráva svoje najlepšie pôvodné kolekcie, aby nimi inšpirovala moderné britské hodinky. K vlajkovým lodiam patrí kolekcia Vertex M100 inšpirovaná vzácnou sériou Dirty Dozen. Ciferníky hodiniek Vertex majú pod logom vyobrazenú šípku, ktorá tradične označuje britské hodinky ako majetok Spojeného kráľovstva.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.