Vyberáme automatické hodinky s vysokou rezervou chodu za priaznivú cenu

Toto sú automatické hodinky s vysokou rezervou chodu
Zdieľaj
LinkedIn

Snaha výrobcov o zvyšovanie rezervy chodu automatických hodiniek je jedným z najpraktickejších trendov súčasného hodinárstva. Zatiaľ čo ešte pred pár rokmi tento fenomén prislúchal luxusnému segmentu, aktuálne nie je problém nájsť automat s trojdňovou alebo lepšou rezervou aj v strednej cenovej triede. Prečo sa oplatí zaoberať týmto parametrom a ktoré automatické hodinky s vysokou rezervou chodu stoja za pozornosť? Odpovede nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Obsah článku

Čo je rezerva chodu hodiniek

Rezerva chodu alebo výkonová rezerva je časový úsek, počas ktorého dokážu hodinky fungovať bez toho, aby sa nabíjali/naťahovali.

Automatické hodinky fungujú na mechanickom princípe a nemajú k dispozícii batériu. Zdrojom ich energie je hlavná pružina, ktorá sa navíja vďaka pohybom zápästia nositeľa. Ak hodinky odložíte, nenabíjajú sa a fungujú práve zo svojej výkonovej rezervy. Keď sa táto rezerva vyčerpá, hodinky prestanú merať čas a je potrebné ich natiahnuť a opätovne nastaviť. V prípade funkčne jednoduchších modelov to nepredstavuje veľký problém. Nastavenie komplikovanejších hodiniek, ktoré majú vo výbave napríklad večný kalendár alebo fázy mesiaca, však môže byť pomerne zdĺhavé.

Náš tip: Pre tento účel sú na trhu dostupné takzvané naťahovače hodiniek alebo Watch Winder.

Akú rezervu chodu by mali mať dobré automatické hodinky: Víkendový test

V hodinárskej praxi je zaužívané, že kvalitné automatické hodinky by mali bežať bez nabíjania počas celého víkendu. Hovorí sa tomu aj víkendový test. Ak si hodinky v piatok večer zložíte, v pondelok ráno by ešte mali fungovať. Očakáva sa teda výkonová rezerva minimálne 62 hodín.

Miernejšie hodinárske pravidlo hovorí o minimálne 40 hodinách. Vychádza z očakávania, že ak hodinky večer zložíte a celý nasledujúci deň ich necháte odložené, na ďalšie ráno ešte budú fungovať.

Automatické hodinky s vysokou rezervou chodu

Držiteľom rekordu automatické hodinky s najvyššou rezervou na svete je aktuálne Vacheron Constantin, ktorý ešte v roku 2019 priviedol na trh model Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar s rezervou chodu neuveriteľných 65 dní. Pri uvedení sa tento model predával za 520 000 eur. My sme sa pozreli na ponuku cenovo dostupnejších kvalitných automatov, ktorých trojdňová výkonová rezerva bežnému užívateľovi plne postačuje. Tri z nich vám predstavíme bližšie.

Tissot Gentleman Automatic Powermatic 80 Silicium

Pánske hodinky zo švajčiarskej dielne boli prvými, ktoré dostali do výbavy populárny automatický strojček Powermatic 80 postavený na ETA s rezervou chodu 80 hodín. Hoci kolekcia je na trhu už 5. rok, nadčasový vzhľad a kvalita jej zaručuje neutíchajúcu popularitu. Funkčne jednoduché hodinky sú v ponuke vo viacerých dizajnových prevedeniach s koženými remienkami alebo oceľovými náramkami. Pozornosť záujemcov najčastejšie púta oceľový model s modrým ciferníkom alebo dvojfarebné strieborno-zlaté modely.

Certina DS-1 Automatic Powermatic 80

Ďalšie švajčiarske automatické hodinky tikajú na strojčeku ETA Powermatic 80 s 80-hodinovou výkonovou rezervou. Certina DS-1 sú v ponuke v celom rade farebných prevedení, v celo oceľových alebo dvojfarebných puzdrách so striebornými, modrými, sivými alebo čiernymi ciferníkmi.

Hamilton Jazzmaster Power Reserve Auto

Elegantné pánske automatické hodinky fungujú na in-house strojčeku Hamilton Caliber H-13 s rezervou 80 hodín. Minimalistický ciferník obsahuje okrem dátumového okienka aj ručičkový ukazovateľ rezervy chodu. Hodinky Jazzmaster Power Reserve Auto sú v ponuke v striebornej, čiernej, modrej a krémovej farbe s oceľovým náramkom alebo koženým remienkom.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.