Ako zbierať hodinky: Prvé kroky k vašej súkromnej hodinárskej zbierke

Naučíme vás, ako zbierať hodinky
Zdieľaj
LinkedIn

Existuje veľa dôvodov, prečo začať zbierať hodinky a existuje aj množstvo hodiniek, ktoré čakajú na vyzbieranie. Kvalitné hodinky sú nadčasovým módnym doplnkom, dobrou investičnou príležitosťou a majú výborný potenciál stať sa rodinným dedičstvom. Zbieranie hodiniek je komplikované, zdĺhavé, ale všestranne obohacujúce. Na svete je nespočetné množstvo hodiniek, značiek, štýlov a ciest, ktorými môžete vstúpiť do zberateľského sveta. Každý nadšenec časomier sa pri zostavovaní svojej „truhlice hodinárskych pokladov“ uberá iným smerom. Preto keď sa vám chystáme povedať, ako zbierať hodinky, môžeme len načrtnúť pravidlá, ktorých by ste sa mali na svojej ceste držať.

Obsah článku

Skôr ako začnete budovať svoju hodinársku zbierku

Možno vlastníte jedny kvalitné hodinky a možno zatiaľ žiadne. Ste teda relatívnym nováčikom a skôr ako sa pustíte do vášnivých nákupov, venujte čas poctivej príprave.

Rozšírte si svoje obzory

Je toho veľa, čo sa potrebujete o hodinkách naučiť. Ujasnite si rozdiely medzi mechanickými a quartzovými strojčekmi, naštudujte si niečo o hlavných typoch hodiniek, zoznámte sa s vlajkovými loďami súčasného trhu a s ikonickými modelmi, ktoré ovplyvnili zvyšok odvetvia. Choďte do histórie, ale držte krok aj s aktuálnymi trendmi. Čítajte časopisy, online magazíny, počúvajte podcasty, sledujte videá a diskusné fóra. Ak chcete ísť cestou klasiky a láka vás retro či vintage, hľadajte informácie aj v knihách. Choďte do hodinárskej predajne, pozrite si ponuku a vyskúšajte si hodinky, ktoré vás upútajú. Nikdy si neprestaňte rozširovať svoje obzory. Svet hodinárstva je fascinujúci.

Vstúpte do hodinárskych komunít

Nie ste jediný, kto práve prepadol zberateľskej vášni a premýšľa, ako zbierať hodinky. Zapojte sa do skupín, pripojte sa na fóra, hľadajte siete zberateľov hodiniek.  Zdieľajte s inými zberateľmi svoje otázky a nápady. Snažte sa čo najviac naučiť od skúsenejších, ale hľadajte aj inšpiráciu u nováčikov, ktorí budú pravdepodobne riešiť podobné dilemy ako vy.

Stanovte si rozpočet

Mohli by ste vyhodiť všetky svoje úspory na niekoľko vzácnych kúskov. Iste by ste neboli prvý zberateľ, ktorý to urobil. Odporúčame vám však rozložiť si nákupy na určité obdobie s dodržaním stanoveného rozpočtu. Tiež si stanovte, ako často budete kupovať ďalšie hodinky a v akých finančných stropoch sa budete držať.

Užitočný tip: Kupujte si vždy len jedny hodinky za určené časové obdobie. Okrem iného vám to dá šancu žiť s hodinkami, ktoré už máte. Každé nové hodinky vás niečo naučia a možno vašu zberateľskú cestu posunú iným, novým smerom.

Nájdite svoju vlastnú hodinársku vášeň

Predstavte si svoju zberateľskú cestu ako výstup na vrchol. Začnete v základnom tábore a ako pôjdete vyššie, bude sa oblasť vášho záujmu postupne zužovať na jeden vytúžený cieľ. Majte otvorenú myseľ a dovoľte hodinkám, aby vás oslovili.

Ak sa zaujímate o históriu, možno začnete vintage hodinkami. Športových fanúšikov pravdepodobne v prvom momente oslovia odolné športové modely. Ak máte radi film, budete hľadať hodinky, ktoré zahviezdili na striebornom plátne. Alebo budete zbierať časomiery zo 60. rokov, letecké hodinky, retro modely, ktoré pôsobením času zmenili farbu, francúzske hodinky alebo švajčiarsku kvalitu. Niektorí zberatelia sa sústredia na konkrétne značky. K tým dostupnejším a zberateľsky zaujímavým patrí napríklad Seiko, Casio alebo Tissot. Iní preferujú zaujímavé materiály, tematické ciferníky, vreckové časomiery, kvalitné dámske hodinky alebo prelomové technické vychytávky z rôznych období. Výber je len na vás.

Kolekcia hodiniek

Ako zbierať hodinky

A dostávame sa k samotnému budovaniu hodinárskej zbierky. Ako začať, kde nakupovať, ako sa starať o svoje hodinky? Určite sa vám otvára množstvo ďalších a ďalších otázok. Niektoré z nich si teraz zodpovieme.

Prvý krok: Kúpte si ikonické hodinky

Bez ohľadu na oblasť vášho záujmu, začnite svoju zbierku budovať na pevnom základe. Ako prvé si vyberte naozaj ikonické hodinky. Kúsok, ktorý bude tvoriť pevný kameň vašej zbierky a o ktorom raz hrdo poviete: „Toto boli moje prvé hodinky.“

Ikonou môže byť časomiera, ktorá určila smerovanie v istom, hoci malom, odvetví hodinárstva. Vyberajte hodinky, za ktorými stojí dlhá história značky, napovedajúca spoľahlivosť. Pokojne začnite modernými, ale kvalitnými hodinkami. Hoci pôvodné staré časomiery sú mimoriadne cenné, začať v tejto oblasti je veľmi komplikované. Kvalita falzifikátov je dnes extrémne vysoká a nájdu sa aj pôvodné kúsky, ktoré boli upravené náhradnými dielmi, čím stratili na hodnote. Ako začiatočník prakticky nemáte šancu spoznať rozdiel.

Choďte do hĺbky, nie do šírky

Hodinárky priemysel je príliš široký na to, aby ste ho dokázali postihnúť v celej jeho rozmanitosti. Ak chcete byť naozaj úspešným zberateľom, sústreďte sa na oblasť svojho záujmu. Len tak sa vám podarí vytvoriť niečo výnimočné, ucelenú a jedinečnú kolekciu. Ako náhle sa do svojho žánru naozaj zamilujete, hodinky na vašom wishliste budú exponenciálne rásť.

Nové alebo z druhej ruky?

Základné kamene svojej zbierky pravdepodobne položíte novými hodinkami od overených predajcov. Vyhnete sa tak vyššie popísaným rizikám. Môžete skúsiť nákup v spoľahlivej kamennej predajni, kde si hodinky takpovediac ochytáte alebo si zvolíte overený e-shop, ktorý vám zas dokáže ponúknuť oveľa širšie spektrum časomier.

Pri rozširovaní svojej zbierky hodiniek však rýchlo zistíte, že nákupom z druhej ruky sa nevyhnete. Existujú dva prosté dôvody, prečo vášniví zberatelia kupujú staré hodinky. Po prvé, niektoré modely sa už nevyrábajú a tak je nákup z druhej ruky jediná možnosť, ako ich do svojej zbierky získať. A po druhé: cena. Vďaka nákupu z druhej ruky si budete môcť svoju zbierku rozšíriť aj o modely,  ktoré by ste si z pultu predajne nikdy nemohli dovoliť.

Zbieranie hodiniek nemusí byť len výsadou luxusných značiek

Nosiť alebo nenosiť?

Svoju zbierku hodiniek skladujte na suchom, tmavom a chladnom mieste. Hoci máte chuť vystavovať ich v sklenenej vitríne, chráňte ich pred priamym slnečným žiarením. Ak ich vkladáte do zásuvky, nemali by sa navzájom dotýkať, aby sa predišlo ich poškriabaniu.

A tu sa otvára otázka, či hodinky zo zbierky nosiť alebo nenosiť. Niektorí zberatelia svoje časomiery nosia najmä pri zvláštnych príležitostiach, iní ich nechávajú vystavené, aby predišli náhodnému poškodeniu. Ak chcete svoje hodinky nosiť pravidelne, mali by ste to zohľadniť už pri nákupe a budovaní svojej zbierky. Nie každý zberateľský kúsok je vhodný na nosenie.

Ako sa bude vaša zbierka rozširovať a vy sa budete ponárať stále hlbšie a hlbšie do rozmanitého sveta hodinárstva, určite zistíte, že na otázku ako zbierať hodinky si dokážete najlepšie odpovedať len vy sami. Obklopte sa hodinkami, ktoré budete mať radi. Uistite sa, že vám vyhovuje ich štýl, že pristanú vášmu zápästiu a že ich príbeh vás dokáže fascinovať. Zbierajte hodinky, ktorými budete nadšení.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

aponské hodinky Casio Edifice

Ako japonské hodinky zmenili hodinársky svet

Japonským hodinárom vďačíme za hodinky poháňané batériou, ktorými spôsobili najväčšiu svetovú revolúciu v hodinárstve. Značka Citizen priniesla svetu ekologický solárny pohon. Japonská dielňa Casio sa

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.