5 tipov ako sa starať o hodinky

Ako sa starať o hodinky

Hodinky toho môžu zvládnuť celkom dosť najmä, ak ide o každodenné používanie za bežných podmienok. Ak si vyberiete odolné hodinky, bez problémov zvládnu aj otrasy, dlhší pobyt v nepriaznivých podmienkach, alebo plávanie a potápanie. Napriek tomu, si však každé hodinky vyžadujú určitú mieru starostlivosti. My vám ukážeme 5 jednoduchých zásad toho, ako sa starať o hodinky a zabezpečiť im tak ich dlhú životnosť. Tak teda, ako sa starať o hodinky?

Obsah článku

Hodinky udržiavajte čisté

Hovorí sa, že čistota – pol života. Prirodzene, platí to aj v prípade hodiniek. Hoci sa to nemusí zdať, hodinky sa aj pri bežnom používaní môžu ľahko znečistiť. Puzdro aj remienok hodiniek ohrozuje pot, mastnota, vlhkosť a rôzne nečistoty vonkajšieho prostredia. Na bežné čistenie vám postačí jemná handrička s troškou vlažnej vody. Určite si však nájdite čas aj na precíznejšiu starostlivosť, ktorá bude zahŕňať dôkladnejšie prečistenie rôznych ťažko dostupných miest na hodinkách.

Ak vám teda záleží na dokonalom lesku a čistote vašich hodiniek, pravidelne im zabezpečte dôkladnú očistu. Pripravte si na to štetec, alebo najjemnejšiu zubnú kefku. Vďaka týmto nástrojom sa dostanete do každého jedného záhybu hodiniek. Pri dôkladnom čistení nezabudnite ani na vyčistenie remienka a častí ktorým sa upína k puzdru hodiniek. Nepoužívajte žiadne nástroje, ktorými by ste hodinky mohli poškriabať.

Hodinky, ktoré sa blata a špiny neboja - Casio Master of G "Mudmaster"

Pozor na agresívne čistiace prostriedky a chemikálie

Druhý bod súvisí s tým prvým. Na čistenie určite nepoužívajte žiadne mydlá, alebo saponáty. Tieto prostriedky môžu ľahko vtiecť do tesných priestorov, kde pri dlhodobom pôsobení môžu napáchať poriadne škody. Pri umývaní teda použite trošku vody a aj to iba v prípade, ak ste si istý tesnosťou korunky a ostatných častí hodiniek.

Na používanie chemikálií však nedávajte pozor iba pri čistení hodiniek. Ak sa chystáte na používanie akýchkoľvek chemických prostriedkov, alebo sa nebodaj púšťate do zložitejších opráv (napríklad auta, v práci alebo v domácnosti), určite si hodinky dajte dolu. Rôzne kyseliny, oleje a iné chemikálie môžu hodinky nenávratne poškodiť.

Ponechajte si originálne balenie hodiniek

Kam si hodinky odložiť? Ak si dávate hodinky dolu na noc, dobre im bude aj na nočnom stolíku. Ak si ale hodinky striedate a rozhodnete sa odložiť si ich na dlhšiu dobu, najlepšou voľbou je originálne balenie hodiniek. Originálna škatuľka je spravidla na tento účel veľmi dobre prispôsobená a hodinky budú dostatočne chránené pred prachom a ďalšími vonkajšími vplyvmi.

Zbierka krabičiek od hodiniek Fossil

Nechajte si skontrolovať vodotesnosť

Skúšku vodotesnosti hodiniek je potrebné vykonať vždy, keď došlo k otvoreniu puzdra hodiniek. Takže aj po obyčajnej výmene batérie. Sú však aj ďalšie prípady, kedy je skúšku vodeodolnosti vhodné vykonať. Ak sa s hodinkami chystáte často chodiť plávať či potápať sa do hlbín, skúšku vodotesnosti odporúčame vykonávať pravidelne, a to aj pri potápačských hodinkách. Každé hodinky totiž časom môžu znížiť svoju mieru odolnosti voči vode a tlaku.

Hodinky si neopravujte svojpomocne

Hoci to môže byť pre mnohých kutilov lákavé, nesnažte sa opraviť si hodinky svojpomocne. Ak máte hodinky s automatickým strojčekom, ide o zložitý mechanizmus, ktorý bez patričného vybavenia a najmä skúseností len ťažko opravíte. Nech už máte akékoľvek hodinky, vždy sa obráťte na odborný servis.

Dúfame, že vám náš sumár tipov o tom, ako sa starať o hodinky, priniesol užitočné informácie a že práve vďaka nim vydržia vaše obľúbené kúsky hodiniek čo najdlhšie. Majte na pamäti, že práve hodinky sú jednou z tých vecí, na ktoré ľudia upierajú zrak ako prvé. A vy by ste určite nechceli, aby nedajbože videli zanedbané, zašpinené, alebo poškodené hodinky. Dbajte teda na ich starostlivosť a správajte sa k nim s rovnakou vážnosťou, ako napríklad k vašim obľúbeným šperkom. Nech sú vaše hodinky z akejkoľvek cenovej kategórie, náležitú opateru si určite zaslúžia. 🙂

Titulná fotka: https://www.bjjee.com

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.