O počiatkoch hodiniek Prim a ich neskoršom rozdvojení

Hodinky Prim z produkcie spoločnosti MPM Quality
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinky Prim sú akousi pýchou českej priemyselnej výroby. Základný stavebný kameň na ich zostavenie bol položený už v prvej polovici 20. storočia. Vtedy však ešte nikto nemohol ani len tušiť, ako sa značka Prim postupom času „rozdvojí“.

Obsah článku

Z histórie značky Prim

Za počiatky ochrannej známky Prim ako takej možno označiť rok 1946. Práve vtedy totižto vznikol v českom (v tom čase československom) Liberci podnik Chronotechna, ktorý sa o 2 roky neskôr rozrástol o dcérsku spoločnosť Chronotechna Šternberk v Novém Měste nad Metují.

Prvé hodinky Prim z roku 1954

Prvý dizajn náramkových hodiniek Prim uzrel svetlo sveta v roku 1952 a neustále sa vyvíjal. V dôsledku týchto udalostí vznikli vôbec prvé hodinky Prim – konkrétne v roku 1954. Jednalo sa o 5 prototypov, ktoré niesli označenie Spartak. Avšak, sériová výroba hodiniek Prim sa začala až v roku 1957.

Vedeli ste, že zahájením spomínanej sériovej výroby z roku 1957 sa vtedajšie Československo zaradilo len medzi 12 krajín, ktoré boli naprieč celým svetom schopné zastrešiť výrobu náramkových hodiniek?
Logo spoločnosti Prim z roku 1956

Zdroj: https://www.prim.cz/cz/o-znacce-prim/

Problémy hodiniek Prim v roku 1994

Aj keď značku Prim vrátane jej loga vlastnila v minulom storočí zmieňovaná Chronotechna, o výrobu originálnych hodiniek Prim sa starala spoločnosť Elton hodinářská v Novém Měste nad Metují. Po roku 1989 však došlo k privatizácii podniku Chronotechna, čo neskôr vyvrcholilo do existenčných problémov.

Hodinky Prim boli v roku 1994 nútené zastaviť svoju výrobu. Navyše, aby toho nebolo málo, Elton hodinářská mala neskôr nezhody s nástupcom Chronotechny, spoločnosťou Eutech, následkom čoho došlo v roku 2001 k predaju ochrannej známky Prim do rúk spoločnosti MPM-Quality. Práve preto môžete dnes natrafiť na dvojaké hodinky Prim, medzi ktorými sa odohrávajú nekončiace súboje a (aj súdne) spory.

Hodinky Prim v súčasnosti

Elton hodinářská z Nového Města nad Metují zostrojuje luxusné hodinky na mieru v tomu zodpovedajúcej cene, pričom takmer všetky diely si vyrába priamo v Českej republike pod jednou strechou.

MPM Quality so sídlom v českom meste Frýdek-Místek pracuje s importovanými dielmi zo zahraničia a predáva cenovo dostupné mechanické hodinky. V ponuke značky Prim od MPM-Quality nájdete detské, dámske aj pánske hodinky.

Zaujímavosť: Zatiaľ čo MPM-Quality používa v rámci svojich hodiniek Prim pôvodné logá, tak Elton hodinářská používa logo „PRIM Manufacture 1949“ a novšie logo.

O hodinkách z dielne Elton hodinářská

Výroba spoločnosti Elton hodinářská prebieha v továrni, v ktorej sa vykonáva takmer tisíc operácií s viac ako 130 jednotlivými komponentmi. Výsledkom sú originálne náramkové hodinky s mechanickým pohonom, ktoré predstavujú symbol kvality a dôkaz remeselnej zručnosti českých hodinárov. 99 % spomínaných komponentov si vyrába Elton hodinářská interne. Takouto výrobou mechanických náramkových hodiniek pod jednou strechou sa môže pochváliť menej ako desať tovární na celom svete, oficiálna stránka Elton hodinářská.
Prvá továreň na hodinky značky Prim v Novém Městě nad Metují
Továreň na prvé československé hodinky - Prim

Zdroj: https://www.prim.cz/cz/o-znacce-prim/

O hodinkách z produkcie MPM-Quality

Spoločnosť MPM-Quality si potrpí na profesionalitu, kvalitu a originalitu. Koncept originality je pre ňu totižto rovnako dôležitý ako samotná kvalita, ktorá je zasadená aj priamo v názve podniku. Nové kolekcie hodiniek z produkcie MPM-Quality vznikajú v spolupráci s vynikajúcimi českými návrhármi a špecialistami nielen na moderné, ale taktiež na retro dizajny. Samozrejmosťou je využívanie nových technológií a materiálov. Mechanické hodinky Prim sú navrhované, dokončované a testované v Českej republike, oficiálna stránka MPM-Quality.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.