- Výhodou technológie NFC je rýchle spárovanie a energetická nenáročnosť.
- Aby ste mohli realizovať NFC platby, smart hodinky musia disponovať platobnou službou, ktorú podporuje vaša banka.
- Najpopulárnejšie hodinky s NFC ponúka Apple, Samsung a Garmin.
Hľadali sme drobné, vyťahovali platobné karty, neskôr mobily a dnes už k platobným terminálom prikladáme len zápästia s hodinkami. Čo sa ešte pár rokov dozadu zdalo ako sci-fi, umožňuje v súčasnosti inteligentná technológia NFC. Ako vlastne funguje? V čom sa líši od Bluetooth? Je pri platení bezpečná? Ak aj vy práve zvažujete hodinky s NFC, pozývame vás odhaliť tajomstvo troch písmen, ktoré sa v súvislosti so smart prenosnými zariadeniami skloňujú stále častejšie.
Obsah článku
Bližšie o technológii NFC
NFC je vysokofrekvenčné bezdotykové spojenie, ktoré umožňuje výmenu dát medzi dvomi zariadeniami do vzdialenosti približne 4 cm. Skratka bola odvodená z angl. Near Field Communication, čo v preklade znamená komunikácia na krátke vzdialenosti.
Z histórie NFC
Nie je žiadnym prekvapením, že prvé použitie technológie NFC pre bezkontaktné platby sa spája s mobilnými telefónmi. Zaslúžila sa oň spoločnosť Nokia, ktorá spolu so Sony a Philips založila v roku 2005 tzv. NFC Forum. Ešte v tom istom roku priniesla Nokia na trh príslušenstvo s technológiou NFC pre modely 5140 a 3220. Už vtedy boli takto rozšírené telefóny použiteľné pre bezkontaktné platby.
Prvým smartfónom so zabudovanou technológiou NFC bol Samsung Nexus S z roku 2010. Na bezkontaktných platbách prostredníctvom hodiniek s NFC začali v roku 2015 pracovať Swatch a Visa.
Čo je NFC?
NFC využíva na prenos údajov medzi dvomi zariadeniami elektromagnetické vlnenie. Technológia funguje na frekvencii 13,56MHz. Prenos dát pomocou NFC vždy zahŕňa odosielateľa a prijímateľa. Odosielateľ je aktívny a generuje rádiofrekvenčné pole, ktoré dokáže napájať aj pasívne cieľové zariadenia (zariadenia bez vlastného zdroja – napr. NFC nálepky). Prostredníctvom NFC však dokážu medzi sebou komunikovať aj dve aktívne zariadenia.
Je technológia NFC lepšia ako Bluetooth?
NFC bola vo svojich počiatkoch vnímaná ako veľká konkurencia roky zaužívanej technológii Bluetooth. Napokon však obe fungujú bok po boku, každá so svojimi výhodami a svojím uplatnením.
Výhodou NFC je nižšia energetická náročnosť a možnosť jej využitia aj pre pasívne zariadenia. V prospech NFC hovorí aj vysoká rýchlosť spárovania.
Naopak, Bluetooth boduje v dosahu a rýchlosti prenosu. Prostredníctvom tejto technológie môžeme prenášať dáta na vzdialenosť niekoľkých metrov rýchlosťou až 2,1 Mbit/s. NFC oproti tomu zvládne len pár centimetrov rýchlosťou dosahujúcou 0,5 Mbit/s.
Ako fungujú hodinky s NFC?
NFC platby prebiehajú na vyššie popísanom technologickom princípe. Aktívnym odosielateľom je platobný terminál, ktorý pri priblížení hodiniek vysiela elektromagnetické vlny, čím nadväzuje komunikáciu potrebnú pre uskutočnenie platby. Aby boli hodinky schopné zrealizovať bezkontaktnú platbu, potrebujú integrovanú technológiu NFC a musia tiež podporovať niektorú platobnú službu.
Platobné služby podporované slovenskými bankami
- Apple Pay
- Google Pay
- Garmin Pay
- Fitbit Pay
- Xiaomi Pay
Užitočný tip: Nestačí, aby boli vaše hodinky komplatibilné s telefónom. Pred kúpou hodiniek s NFC si overte, či vaša banka podporuje platobnú službu, ktorú využívajú vybrané smart hodinky. V opačnom prípade NFC platby nevyužijete.
Ako zaplatiť hodinkami s NFC?
Ak ste sa úspešne zorientovali v širokej ponuke trhu, podarilo sa vám zladiť vaše požiadavky, možnosti banky aj váš smartfón a vybrať tie správne smart hodinky, nastavenie NFC platieb už bude maličkosť. Ešte pred priložením hodiniek k terminálu si prostredníctvom využívanej platobnej služby zaregistrujete svoju platobnú kartu. Postup autorizácie je pri jednotlivých službách individuálny. Celý proces je užívateľsky nenáročný.
Vaše údaje budú chránené tokenizáciou a spravidla aj štvormiestnym kódom, ktorý musíte vložiť pri každej prvej platbe v konkrétny deň. Keďže komunikácia medzi platobným terminálom a hodinkami s NFC prebieha na veľmi malú vzdialenosť, eliminuje sa riziko pripojenia iného zariadenia. NFC platby sú preto považované za mimoriadne bezpečné.
Aké smart hodinky podporujú NFC?
Ako sme už spomínali vyššie, výrobcovia hodiniek podporujú NFC platby cez rôzne služby. K vlajkovým lodiam patria Apple Watch, ktoré umožňujú bezkontaktné platby cez Apple Pay. Hodinky s NFC od Samsung fungujú s platobnou službou Google Pay, podobne ako Suunto či Fossil. Obľúbené smart hodinky Garmin zas využívajú vlastnú Garmin Pay, na Slovensku súčasne podporovanú šiestimi veľkými bankami.