Nielen pre potápačov: Ponorte sa do sveta hodiniek na vodné športy

Toto sú hodinky vhodné do vody
Zdieľaj
LinkedIn

Nemusíte patriť k milovníkom hĺbok, aby ste ich ocenili. Reč je o vodotesných hodinkách, ktorých vlastnosti naplnia očakávania všetkých priaznivcov vodných športov. Nezáleží, či sa pohybujete pod hladinou, alebo cestujete po nej – vaše hodinky musia odolať tlaku vody pri zachovaní plnej funkčnosti. Potrebujete vodotesné hodinky z radu potápačov alebo hodiniek pre plavcov. V nasledujúcich riadkoch si hodinky na vodné športy predstavíme bližšie.

Obsah článku

Vodotesnosť: Najdôležitejšia vlastnosť hodiniek na vodné športy

Vodotesnosť hodiniek vypovedá o miere ich zabezpečenia voči preniknutiu vody a vlhkosti do puzdra. Najčastejšie býva vyjadrená v atmosférach alebo metroch.

Upozornenie! Údaj o vodotesnosti nevypovedá o tom, do akej hĺbky sa môžete s hodinkami ponoriť. Ak teda vlastníte hodinky s vodotesnosťou na úrovni 30 m, neznamená to, že zvládnu 30-metrový ponor.

Hodinky podľa úrovne vodotesnosti

  • Hodinky s vodotesnosťou 30 m / 3 ATM: odolajú zvýšenej vzdušnej vlhkosti a dažďu.
  • Hodinky s vodotesnosťou 50 m / 5 ATM: odolajú vode pri umývaní rúk či sprchovaní sa.
  • Hodinky s vodotesnosťou 100 m / 10 ATM: odolajú vode pri bežnom plávaní a potápaní sa bez prístroja.
  • Hodinky s vodotesnosťou 200 m / 20 ATM: odolajú vode pri potápaní sa s kyslíkovým prístrojom.
  • Hodinky s vodotesnosťou 500 m / 50 ATM: odolajú vode pri profesionálnom hĺbkovom potápaní sa.
 
Potápačské hodinky Citizen

Hodinky pre plavcov

Od hodiniek na plávanie očakávame vodotesnosť minimálne na úrovni 100 m, čo niektoré funkciami nabité smart-hodinky nespĺňajú. „Povinná“ funkčná výbava zahŕňa schopnosť sledovať základné parametre plaveckého tréningu – vzdialenosť, časy aj medzičasy a počet preplávaných dĺžok. Z analýzy základných údajov vám hodinky pre plavcov dokážu poskytnúť informácie o tempe plávania, efektivite, zmene plaveckého štýlu a mnohé ďalšie. Pre plávanie na otvorenej vode je dôležitou súčasťou funkčnej výbavy GPS. Kľúčovou vlastnosťou je tiež prehľadný a dobre čitateľný ciferník, resp. displej u digitálnych a smart hodiniek.

Hodinky pre potápačov

Potápačské hodinky potrebujú vodotesnosť minimálne na úrovni 200 m. Vhodné sú aj ďalšie tesnenia ako skrutkovacia korunka či héliový ventil. Vo funkčnej výbave potápačských hodiniek hľadajte chronograf na jednosmernej otočnej lunete, ktorý vám pomôže odčítať čas strávený pod vodou, hĺbkomer a kvalitné podsvietenie. Niektoré modely sú vybavené aj alarmom, ktorý sa dokáže spustiť pod vodnou hladinou.

Populárne hodinky na vodné športy

Ako inšpiráciu pri hľadaní vodotesných hodiniek pre vaše športové aktivity vám prinášame výber tých najpopulárnejších hodiniek na vodné športy. Ponorte sa do možností súčasného trhu.

Tissot Seastar 2 000

Švajčiarske potápačské hodinky oslovia vodotesnosťou na úrovni 600 m, príťažlivým dizajnom vhodným aj na každodenné nosenie a kvalitným automatickým strojčekom z dielne ETA s rezervou chodu 80 hodín. Samozrejmosťou je oceľové puzdro, zafírové sklíčko s antireflexnou vrstvou, jednosmerná otočná luneta a vynikajúca čitateľnosť s luminiscenciou SuperLuminova.

Hamilton Khaki Navy Scuba

Ďalšie sympatické potápačské hodinky potešia kombináciou slušnej kvality a priaznivej ceny. Vodotesnosť sa pohybuje na úrovni 300 m, in-house automatický strojček postavený na ETA má rezervu chodu 80 hodín a zárukou odolnosti je oceľová konštrukcia so zafírovým sklíčkom. Tento model, ktorý môžeme pokojne zaradiť do kategórie športových hodiniek, je vybavený jednosmernou keramickou lunetou a luminiscenciou SuperLuminova.

Timex Ironman

Klasické, jednoduchšie hodinky pre plavcov vo vynikajúcej cene ponúkajú vodeodolnosť na úrovni 100 m, zaznamenávanie medzičasov aj počtu odplávaných dĺžok a pamäť pre 30 kôl. Predstavujú dobrú voľbu pre plavcov hľadajúcich klasické hodinky za výhodnú cenu s nadčasovým dizajnom a základnou funkčnou výbavou.

Apple Watch Series 8

Bohatú funkčnú výbavu v kategórii hodinky pre vodné športy dnes ponúkajú smart modely. Dobrým príkladom sú inteligentné hodinky Apple Watch Series 8 so vstavanou aplikáciou na plávanie, ktorá pokrýva všetky zásadné informácie od medzičasov cez tempo až po sledovanie srdcovej frekvencie. Samozrejmosťou je GPS a vykreslenie trasy plávania na mape. Nedostatkom je vodeodolnosť na úrovni 50 m.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Hodinky Invicta zaujmú svojim robustným vzhľadom

Hodinky Invicta: Najpopulárnejšie edície

Pôvodne švajčiarska značka hodiniek Invicta prišla na trh už v roku 1837. Hodinky Invicta popri extravagantnom dizajne vynikajú kombináciou kvality a cenovej dostupnosti. K najobľúbenejším

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.