Hodinky na meranie tlaku: Ako (ne)funguje meranie krvného tlaku hodinkami

Ako funguje meranie tlaku v hodinkách?
Zdieľaj
LinkedIn

Hodinárstvo nikdy neprestane fascinovať svojou schopnosťou reflektovať potreby doby. Od čias, keď Cartier navrhol a vyrobil prvé náramkové hodinky, aby uspokojil nároky pilotov až po súčasnosť, keď sú jednou z veľkých spoločenských tém práve civilizačné ochorenia. Vo funkčnej výbave hodiniek sa tak postupne objavujú smart funkcie ako monitoring srdcovej frekvencie, pohybu, spánku, stresu či pitného režimu a ako jedna z posledných aj sledovanie krvného tlaku. Aké technológie umožňujú monitorovať systoly a diastoly, ako fungujú a ktoré sú top hodinky na meranie krvného tlaku súčasného trhu?

Obsah článku

Tichý zabijak súčasnosti: Prečo hodinári venujú pozornosť meraniu krvného tlaku

Krvný tlak je sila, ktorou pôsobí krv pri prúdení na steny ciev. Vyjadruje sa v milimetroch ortuťového stĺpca a štandardne sa sledujú dve hodnoty: systolický tlak (vyššia hodnota) sa meria v okamihu srdcovej kontrakcie a diastolický tlak (nižšia hodnota), ktorý sa meria, keď sa srdce uvoľní. Optimálne hodnoty krvného tlaku sú 120/80.

Civilizačným problémom je už dlhodobo hypertenzia (vysoký krvný tlak), ktorá je celosvetovo považovaná za hlavnú príčinu predčasných úmrtí. Podľa WHO každoročne zomrie na komplikácie spojené s vysokým tlakom približne 9,4 milióna ľudí. Keďže toto ochorenie nebolí a väčšina ľudí ho odhalí až pri vážnych zdravotných komplikáciách (infarkt, mŕtvica), zvykne sa mu hovoriť aj tichý zabijak.

Monitorovanie hodnôt krvného tlaku má preto veľký zdravotný význam. Na túto potrebu zareagovali aj výrobcovia hodiniek a prišli na trh s nositeľnými technológiami umožňujúcimi meranie krvného tlaku. Je veľmi pohodlné mať na zápästí smart hodinky, ktoré za vás urobia potrebné merania a zistené údaje vyhodnotia. Aká je však ich spoľahlivosť a presnosť v porovnaní so zaužívanými klinickými metódami?

Ako fungujú hodinky na meranie krvného tlaku

Hodinky na meranie krvného tlaku majú vzhľad klasických náramkových smart hodiniek. Jednotliví výrobcovia vsádzajú pri ich vývoji na rôzne technológie monitoringu.

Hodinky na meranie tlaku pomocou PPG

Technológia PPG alebo fotopletyzmografia využíva optické senzory, ktoré prostredníctvom svetla monitorujú amplitúdy prietoku krvi. V skutočnosti PPG meria množstvo svetla absorbovaného alebo odrazeného krvnými cievami a toto prepočítava na rýchlosť prietoku krvi. Tieto údaje sa následne spoja s vekom, pohlavím a hmotnosťou nositeľa a zložitým algoritmom sa vypočítajú hodnoty krvného tlaku.

PPG senzory sú aktuálne vďaka svojej kompaktnej veľkosti hojne využívané v nositeľných zariadeniach. Nevýhodou je nižšia presnosť merania. Výsledné hodnoty dokážu ovplyvniť napríklad aj pigmentácia pokožky alebo vonkajšie svetelné podmienky.

Najznámejšími hodinkami s PPG technológiou na monitoring krvného tlaku sú Med-Watch. Ich výhodou je autonómia čo sa týka merania aj vyhodnocovania hodnôt krvného tlaku. Nie je potrebné prepojenie s aplikáciou smartfonu. Nevýhodnou je horšia dostupnosť.

Hodinky na meranie tlaku pomocou PAT

Technológia PAT zaznamenáva čas, ktorý potrebuje pulzná vlna na prechod medzi dvomi arteriálnymi miestami. Rýchlosť pulznej vlny je priamoúmerná krvnému tlaku, takže jeho výpočet je v tomto prípade jednoduchší a presnejší.

PAT predstavuje najbežnejší spôsob merania krvného tlaku bez manžety, pretože vykazuje pomerne vysokú spoľahlivosť. Niektoré nositeľné zariadenia s touto technológiou sú dokonca už v Spojených štátoch schválené agentúrou FDA. Hlavnou nevýhodou je potreba pravidelnej kalibrácie.

Technológiu PAT využíva vo svojich hodinkách aj Samsung. K najobľúbenejším patria Samsung Galaxy Watch 5 Pro. Spoločnosť Samsung však priamo varuje, že hodinky nemôžu diagnostikovať hypertenziu alebo kontrolovať príznaky srdcového infarktu a nie sú určené na nahradenie tradičných metód diagnostiky alebo liečby kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Hodinky na meranie tlaku pomocou manžety

Niektoré hodinky na meranie tlaku majú vo výbave zabudovanú zápästnú manžetu, ktorá funguje analogicky ako ramenná manžeta, akú poznáme z ambulancií lekárov. Meranie je veľmi pohodlné, keďže manžeta je priamo zabudovaná v remienku hodiniek.

Napriek tomu, že zápästné nafukovacie manžety vykazujú pomerne vysokú presnosť, podľa posledných výskumov sa tým ramenným zatiaľ nevyrovnajú. Veľkou prednosťou je, že tieto hodinky merajú tlak bez nutnosti kalibrácie.

Nafukovaciu manžetu majú vo výbave napríklad hodinky na meranie krvného tlaku od Huawei, slávne Huawei Watch D, ktoré nesú status „prvé hodinky s tlakomerom na svete“. Ak si nimi chcete odmerať tlak, stačí priložiť zápästie k srdcu. Manžeta sa začne nafukovať a hodinky ďalej fungujú veľmi podobne ako klasický tlakomer.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.