- Amerika sa zapísala do histórie svetového hodinárstva na prelome 19. a 20. storočia.
- Americkí hodinári zanechali významnú stopu v automatizácii výroby hodiniek.
- Populárne americké hodinky dnes vyrábajú značky RGM, Weiss Watch Company alebo Shinola.
„Made in America“ je označenie, ktoré dnes vidíme na výrobkoch oveľa zriedkavejšie ako pred 100 rokmi. A v prípade hodiniek to platí dvojnásobne. Napriek tomu, že Spojené Štáty nie sú prvou krajinou, ktorá vám napadne, keď sa povie hodinárstvo, ich historický vplyv na rozvoj tohto segmentu je neopomenuteľný. V nasledujúcich riadkoch si povieme viac o rokoch, keď bola Amerika na vrchole svetového hodinárstva. No a nevynecháme ani súčasné značky, ktoré nadviazali na dedičstvo pôvodných amerických hodinárov a konkurujú európskym a ázijským veľmociam. Presvedčte sa s nami, že minulosť i súčasnosť amerických hodiniek má množstvo zaujímavých momentov.
Obsah článku
Z histórie amerického hodinárstva
V druhej polovici 19. storočia Európa bezkonkurenčne dominovala celosvetovému hodinárskemu priemyslu. V malých švajčiarskych, nemeckých a francúzskych mestách sa ručne vyrábali drobné hodinárske komponenty, ktoré potom veľké hodinárske domy kupovali a zostavovali z nich svoje hodinky. Amerika sa dostala k slovu až vďaka priemyselnej revolúcii.
Amerika: Priekopník v automatizácii a masívnej výrobe hodiniek
Americké hodinárstvo sa zrodilo vo Walthame v štáte Massachusetts v 50. rokoch 19. storočia. V kolíske priemyselnej revolúcie vtedy vyvinuli pokročilé stroje na rezanie kovov a masívnu výrobu kovových dielov. Tie sa uplatnili aj v hodinárskych dielňach, čo znamenalo nielen vyššiu efektivitu a nižšie ceny, ale aj vysokú kvalitu amerických hodiniek, ktorá konkurovala švajčiarskym ručne vyrábaným modelom. Všetky časti hodiniek bolo zrazu možné vyrábať v obrovských množstvách a s neuveriteľnou presnosťou.
Prvé 100 % americké hodinky
Spoločnosti Waltham Watch Company so sídlom v Bostone sa ušlo prvenstvo vo výrobe prvých 100 % amerických hodiniek v histórii. Predstavila ich v roku 1876 spolu s plne automatizovanou technológiou, čím definitívne ohromila švajčiarskych hodinárov.
Amerika svetovou hodinárskou veľmocou
Zavedenie nových amerických technológií do výroby viedlo k výraznému poklesu predaja dovtedy populárnych švajčiarskych hodiniek v Amerike. Do Walthamu bola dokonca vyslaná švajčiarska delegácia, aby preskúmala automatizované procesy výroby priamo na mieste. Netrvalo dlho a Švajčiari si uvedomili, že vo svojich dielňach nedokážu vyrábať diely s takou presnosťou a v takom rozsahu ako sa to dialo v Amerike.
Americkí hodinári tým spôsobili revolúciu v celosvetovom hodinárskom priemysle. Na krátky žiarivý okamih sa Spojené Štáty zapísali do histórie ako hodinárska veľmoc. Všetko sa skončilo príchodom prvej svetovej vojny, kedy sa Amerika začala sústrediť na výrobu vojenského vybavenia.
Súčasnosť amerického hodinárstva: Najpopulárnejšie značky amerických hodiniek
Hoci na začiatku 20. storočia došlo k výraznému úpadku amerického hodinárstva a vo vojnových rokoch žezlo nad týmto odvetvím opäť prevzali neutrálni Švajčiari, v posledných desaťročiach zažívajú Spojené Štáty tichú hodinársku renesanciu. Stojí za ňou nová generácia hodinárov, z ktorých každý nadväzuje na americké hodinárske dedičstvo po svojom. Zatiaľ čo niektorí stavili na výrobu 100 % amerických hodiniek, iní väčšinu komponentov dovážajú a následne montujú v amerických dielňach. Nižšie si niektorých z nich krátko predstavíme.
RGM
Značka RGM nesie meno odvodené z iniciál svojho zakladateľa Rolanda G. Murphyho, bývalého technického manažéra spoločnosti Hamilton. Svoju vlastnú značku hodiniek založil Murphy v roku 1992. Práve americké hodinky RGM dnes patria k jedným z najpopulárnejších 100 % amerických časomier. Značka žne úspech v domácej výrobe vysoko kvalitných hodiniek so zameraním na špičkové automaty.
Weiss Watch Company
S cieľom „obnoviť prestíž amerického hodinárstva“ vznikla v roku 2013 značka Weis Watch Company. Založil ju Cameron Weiss, kalifornský hodinár, ktorý zbieral skúsenosti u takých magnátov ako je Audemars Piguet či Vacheron Constantin. Značka stavia na kvalite a každé jej hodinky sú ručne poskladané hodinárom vyškoleným vo Švajčiarsku. Puzdro, korunka a pracka sú vždy vyrobené vo vlastnej réžii z jedného kusu kvalitnej ocele. V minulosti tikali tieto americké hodinky na švajčiarskych strojčekoch, ale aktuálne sa už značka môže pochváliť interne vyvinutým typom.
Shinola
Značka amerických hodiniek Shinola patrí k výrobcom, ktorí si väčšinu komponentov dovážajú spoza hraníc – najmä z Európy, ale aj z Číny a z Thajska. Založil ju zakladateľ Fossil Watch Company Tom Cartsotis s cieľom priniesť späť do USA vysokokvalitnú hodinársku výrobu. Svoj vlajkový model, Shinola Runwell, priniesol výrobca na trh v roku 2011. Odvtedy portfólio hodiniek značne rozšíril a popri quartzových modeloch sa na trh dostalo aj niekoľko slušných automatov so strojčekom od Sellity.