Kvalitné hodinky: Aké vlastnosti by im nemali chýbať?

Prečítajte si, ktoré parametre robia kvalitné hodinky tými kvalitnými
Zdieľaj
LinkedIn

Zákazník sa často upína na cenu ako na jediný ukazovateľ akosti hodiniek. Číslo na cenovke naozaj prezradí o hodinkách mnohé, ale existujú aj oveľa spoľahlivejšie atribúty napovedajúce kvalitu. Ktoré vlastnosti hodiniek sa teda oplatí zvažovať, aby ste mohli mať naozaj istotu, že ste vaše peniaze investovali do kvality? Poďme si spolu rozobrať kvalitné hodinky.

Obsah článku

Materiál puzdra

Materiál puzdra patrí medzi kľúčové vlastnosti hodiniek. Určuje ich odolnosť aj spôsob údržby a starostlivosť, ktorú budete musieť hodinkám venovať. Vyberajte si hodinky z odolných materiálov nenáročných na údržbu.

Púzdro je jedna z najdôležitejších súčastí hodiniek

Keramika

Keramické hodinky sú odolné voči poškriabaniu a zachovávajú si dlhotrvajúci lesk. Ich nevýhodou je nižšia odolnosť voči nárazom. Keramika predstavuje solídnu voľbu kvality.

Oceľ

Nehrdzavejúca oceľ je odolná a ľahká, pričom má dobrú odolnosť voči poškriabaniu a korózii. Hodinky sa však vyrábajú z rôznych tried ocele – klasifikovaných na základe neoceľových prímesí, ktoré sa k oceli pridávajú, aby materiál nehrdzavel. Výborným materiálom pre kvalitné hodinky je oceľ triedy 316L. Odoláva aj extrémnym teplotám a je veľmi odolná voči korózii. Navyše, je vhodná aj pre alergikov.

Náš tip: Pri výbere hodiniek zvažujte aj vnútornú konštrukciu puzdra. Kvalitné hodinky používajú kovové držiaky strojčeka. V lacných modeloch sú strojčeky uchytené plastom.

Zafírové sklíčko

Sklíčko prekrýva a chráni ciferník. Malo by byť dostatočne tvrdé a odolné, aby si zachovalo svoj vzhľad a kvalitu pri bežnom nosení aj v extrémnych podmienkach. Tieto požiadavky výborne spĺňa zafír. Má ambíciu vydržať roky až desiatky rokov nosenia bez jediného škrabanca.

Švajčiarsky alebo japonský strojček

Ak sa sústredíme na kľúčové vlastnosti hodiniek, nesmieme zabudnúť na presnosť a životnosť pohonu. Strojček je mechanizmus, ktorý drží hodinky v pohybe. Väčšina hodiniek na aktuálnom trhu je vybavená mechanickým, automatickým alebo quartzovým strojčekom. Mechanické hodinky sú symbolom tradičnej hodinárskej zručnosti a pre svoj chod potrebujú pravidelné naťahovanie korunkou. Automatické hodinky sú konštrukčne veľmi podobné mechanickým, ale tikajú vďaka energii získanej z pohybu zápästia svojho nositeľa. Ich spoločným menovateľom je nižšia presnosť. Oproti tomu quarzový mechanizmus, ktorý funguje vďaka batérii, je považovaný za najpresnejší pohybový systém súčasnosti.

U väčšiny hodiniek sa stretnete so strojčekmi švajčiarskej, japonskej alebo čínskej výroby. Švajčiarske strojčeky vynikajú dokonalým remeselným spracovaním, zatiaľ čo tie japonské sa montujú na automatizovaných robotických linkách a sú veľmi praktické. V porovnaní so švajčiarskymi bývajú lacnejšie, pričom si zachovávajú rovnakú alebo lepšiu presnosť. Čínske strojčeky sa vyrábajú v továrňach a väčšinou sa využívajú v lacných hodinkách. V porovnaní so švajčiarskymi a japonskými zaostávajú vo všetkých smeroch. Voľbou kvality sú teda švajčiarske a japonské strojčeky.

Kvalitné hodinky sa vyznačujú nemeckými alebo japonskými strojčekmi

Kožený remienok

Remienok je mimoriadne dôležitý nielen z hľadiska dizajnu a životnosti hodiniek, ale aj kvôli pohodliu pri nosení. Bezkonkurenčne najlepším materiálom v každom smere je kvalitná pravá koža. Jedinou výnimkou sú športové a potápačské hodinky, pre ktoré nie je kožený remienok dobrou voľbou. Ak máte voči pravej koži výhrady, zvoliť môžete kvalitný nylonový remienok.

Hodinky odolné voči vode

Odolnosť hodiniek voči vode sa väčšinou udáva v baroch (bar), atmosférach (ATM) alebo v metroch (m). Kvalitné hodinky, ktoré bez ujmy zvládnu napríklad aj kúpanie sa vo vode, by mali byť odolné voči vode aspoň na úrovni 100 m / 10 ATM / 10 bar.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku na webe najdihodinky.sk. Pre viac informácií o vašich právach a zbere osobných údajoch navštívte Zásady ochrany osobných údajov.